Heippa! Haluaisin oppia soittamaan kitaraa (oma kitara on) muttei ole varaa soittotunteihin eikä ole ketään tuttuja jotka voisi opettaa, eikä koulussa tms. kukaan ei voi opettaa. Joten, kun otan esimerkiksi A7 soinnun mistä tiedän mitä kieliä soitan? Onko siihen joku tietty sääntö vai pitääkö ne vain opetella....? Oon ettiny netistä tietoo jo monia monia kertoja, muttei siellä lue tosta mitään... asiallisia vastauksia! :)
Vastaukset 3
- Mika222222222
Sinun pitää soittaa sointuun kuuluvat äänet eli A7 soinnussa matalin ääni on A ja lisäksi sinun on soitettava terssi tässä tapauksessa iso terssi eli Cis ja lopuksi septimi eli tässä tapauksessa pieni seiska, joka on G. Usein soitetaan myös kvintti, joka on tässä tapauksessa F, mutta se ei ole välttämätön. Tämä voi tuntua vähän monimutkaiselta, mutta mainitsemani kvintti, terssi ja septimi ovat intervelleja ja kun osaat ne, niin voit muodostaa sointuja vapaasti ympäri otelautaa kunhan vain muistat, että se soinnun perusääni soitetaan aina alimmaiseksi koska muuten kyse on käännetystä soinnusta.
Yksinkertaisempi keino aluksi on opetella soinnut ihan vaan sormituksina vaikkapa täältä http://www.all-guitar-chords.com/index.php?ch=C&mm=&get=Get tuossa voit valita soinnun, jonka haluat soittaa sekä nauhavälin jolta haluat sen soittaa ja klikkaat "get" painiketta jolloin soinnun sormitus ilmaantuu otelaudalle keltaisina palluroina ja punaisella rastilla osoitetaan kielet joita ei soiteta.
jos olet aivan alussa kitaransoittoharrastusta niin suosittelen, että opettelet aluksi soinnut avoimesta asemasta (käytännössä ensinmäiseltä kolmelta nauhalta) vaikkapa duurit, mollit ja seiskat. Niillä pääset jo soittamaan biisejä. Kannattaa aika alussa jo alkaa opetella otelautaa läpi koska kun sen osaat, niin harjoittelu on jatkossa helpompaa kun ei tarvitse etsiskellä äänitä summamutikassa. Homma on aluksi työlästä, mutta kun näet sen vaivan että opettelet kunnolla niin myöhemmin tämä harrastus palkitsee monin verroin.
Tsemppiä sulle uuden hienon harrastuksen parissa. - Sepe11
Youtubesta hakuun: beginners guitar lessons
- Jjuupp
Kiitos avusta!! C:
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901338
- 45687
- 20639
- 52584
- 46569
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit38559- 70541
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132538- 41512
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan177486