Vatuloidaan mitä pitäisi tehdä raiskareille...

Kaikki turvapaikanhakijat eivät ole raiskareita sanoo tuo ministeri Lindström. No eikö ne kiinni saadut raiskarit voisi poistaa Suomesta pikavauhtia ja antaa selvän viestin maailmalle mitä raiskaus rikoksista seuraa suomessa? Onko se nyt niin vaikea toimia nopeasti saadaanhan diplomaatitkin karkoitettua pikavauhtia tarvittaessa. Että silleen.
1276
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ulkomaalaislaki 4.luku pykälä 36:

"Oleskelulupa voidaan jättää myöntämättä, jos ulkomaalaisen katsotaan vaarantavan yleistä järjestystä tai turvallisuutta, kansanterveyttä tai Suomen kansainvälisiä suhteita"

Siinä se on sanottu. Ei oleskelulupaa, oleskelu maassa luvattomasti on sitten rangaistava teko.

Raiskaaja vaarantaa yleisen turvallisuuden ja järjestyksen. Samoin pahoinpitelijät ja ryöstäjät.

Eli lakiin voisi lisätä jo olemassaolevien oleskelulupien osalta sen, että oleskelulupa perutaan kaikilta raiskaajilta, törkeään pahoinpitelyyn syyllistyneiltä ja ryöstäjiltä automaattisesti.

Äänestä
  • Aloittaja

    Kyllä se päätös laista tulisi heti, jos kyse olisi bensaveron nostosta. Että silleen.

    Äänestä

  • höpöhöpö kirjoitti:

    Kyllä se päätös laista tulisi heti, jos kyse olisi bensaveron nostosta. Että silleen.

    Mutta joka tapauksessa laki on jo olemassa turvapaikkaa _hakevien_ osalta.

    Heille ei lain mukaan tarvitse myöntää turvapaikkaa, jos raiskaavat/pahoinpitelevät/ryöstelevät.

    Mutta Orpo ei näköjään muista, mitä lakikirjassa lukee.

    Äänestä

Ja mitä raiskauksista yleensä seuraa: sakko, ehdonalainen tuomio.......Mitä tehdä meidän kotoperäisille ikiaikaisille raiskaajille, pedofiileille, naisten ja lasten pahoinpitelijöille, surmaajille? Kokoontuivatko ministerimme hätäkokoukseen, kun 15-vuotias surmasi 15-vuotiaan koulukaverinsa mustasukkaisuudesta tai 26-vuotias raiskasi ja surmasi 17-vuotiaan!!! Kuka tähän reagoi ja pohti, miksi?? Kuka kauhisteli? On niin helppoa vallanpitäjien pistää kansalaiset toisiaan vastaan: empatiataitoiset sosiaalisesti taidokkaita vastaan, rikkaat köyhiä vastaan, lapset lapsia vastaan, työttömät työllisiä vastaan, hoitajat vanhuksia vastaan, kouluttauduttomat opiskelijoita vastaan, älymystö taviksia vastaan, tieto tyhmyyttä vastaan, raha sivistystä vastaan, suomalaiset maahanmuuttajia vastaan, uskonto uskontoa vastaan, yritykset työntekijöitä vastaan ym. ym.........lista on loputon! Herätkää ja ajatelkaa omilla aivoillanne, se ei ole rikos!

Äänestä
  • Kylläpäs sinä runoilitkin pitkän litanian. Mutta kun yksinkertaisesti näistä kotimaisista rikollisista ei päästä eroon karkottamalla, niin eikö se olisi sentään hyvä jos näistä ulkomaalaisista päästäisiin. Kun Ruotsisakin muka ulkomaalaistaustaiset tekevät kaikista rikoksista 25%, eikä niitä kummikaan väestömäärään nähden niinpaljon ole, niin onhan syytä pelätä että täällä on kohta samanlaista.

    Äänestä

  • Aleksatriots kirjoitti:

    Kylläpäs sinä runoilitkin pitkän litanian. Mutta kun yksinkertaisesti näistä kotimaisista rikollisista ei päästä eroon karkottamalla, niin eikö se olisi sentään hyvä jos näistä ulkomaalaisista päästäisiin. Kun Ruotsisakin muka ulkomaalaistaustaiset tekevät kaikista rikoksista 25%, eikä niitä kummikaan väestömäärään nähden niinpaljon ole, niin onhan syytä pelätä että täällä on kohta samanlaista.

    Ja jos Ruotsin tilastot oikaistaan siten, että huomioidaan tekijöiden ulkomaalaistausta myös Ruotsissa syntyneiden osalta, eli maahanmuuttajien rikolliset lapset, niin päästään samoihin lukemiin kuin Ranskassa. Tai jopa yli.

    Ranskan vankiloiden vangeista 75 % on muita kuin aidosti ranskalaisia.

    Muslimit eivät halua alistua muille laeille kuin shari'alle. Shariaa kannattaa länsimaiden muslimeista tutkimuksesta riippuen 52 - 78 %.

    Äänestä

  • Oman kotomaan kotipiharaiskaajat ja muut sen sellaset on oma ongelmansa erikseen...
    Ulkopuolelta tulleista raiskaajista/murhaajista pääsisi eroon kun lähettäisi ne heti tai ehdottoman vankeuden jälkeen takaisin kotiin opettelemaan its... (öh...) jotain järkevää... emt...

    Äänestä

>Herätkää ja ajatelkaa omilla aivoillanne, se ei ole rikos!

Ihan loistava huomio, mutta miksi et tee, kun kehotat? Suomalaisia ei voi karkottaa mihinkään. Siksi matu-rikollisten pääsy suomalaiseksi tulee estää ja karkotusautomaatti luoda. On esitetty, että jos tuomio olisi yli 2-vuotta, karkotus olisi automaattinen. Miksi 2v? Kaikki rikokset, jotka johtaa vapausrangaistukseen, myös ehdolliseen, tulisi riittää karkotusautomaatin laukeamiseen. Silloin saataisiin Tapanilan somaliraiskaritkin kohti kotia.

Äänestä
  • Pointti!

    Äänestä

Joo,, 2v on on aivan liian löysä linja,,vasta jos tapat jonkun et saa turvapaikkaa.
Rikollinen on aina karkotettava ja lapseen raiskaus varsinkin on aina vakava rikos!
kaikki rikokset liikennerokkomuksia lukuunottamatta täytyisi johtaa karkotukseen,näin säästytään moneklta murheelta jatkossa.
Lindströmin kanssa olen samaa mieltä ettei kaikki noista ole raiskaaja ja lapsista kiinnostunut mutta kyllä moni on sitä.

Äänestä
  • Aloittaja

    Suomen kansalaisuudelle pitää olla koe aika useita vuosia ilman rikoksia.
    Että silleen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


höpöhöpö kirjoitti:

Kaikki turvapaikanhakijat eivät ole raiskareita sanoo tuo ministeri Lindström. No eikö ne kiinni saadut raiskarit voisi poistaa Suomesta pikavauhtia ja antaa selvän viestin maailmalle mitä raiskaus rikoksista seuraa suomessa? Onko se nyt niin vaikea toimia nopeasti saadaanhan diplomaatitkin karkoitettua pikavauhtia tarvittaessa. Että silleen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu