Siltaproteesi - kokemuksia? kustannukset?

dingle

Itseltäni poistettiin pari päivää sitten takahammas, röntgenissä näkyi leukaluussa mätäpesäke. Harmittaa kun ei oikealla puolella pysty syömään kunnolla kun ei ole hammasta jolla 'jauhaa' ruokaa. Implantti on opiskelijan kukkarolla liian kallis, siksi olisinkin kiinnostunut sillasta. Paljonko silta maksaa ja laitetaanko niitä kunnallisella puolella? Millainen operaatio sillan asennus on ja miten elämä sen kanssa onnistuu jatkossa?

Kiitos kommenteista!

1

2511

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meikpiis75

      Kunnallisella puolella tuskin oikeita siltoja laitetaan. Jos siellä siltaa tehdään, on kyseessä yleensä kuitusilta, jonka kulutuksenkesto ei ole mitenkään mahtava. Sivualueella purentavoimat ovat suuria ja kuitusilta valmistetaan yhdistelmämuovista, joka kuluu.

      Silta voidaan valmistaa silloin, kun hammas puuttuu hammaskaaren keskeltä eli aukon molemmin puolin on vielä vähintään yksi hammas jäljellä. Siltaa varten puuttuvan hampaan viereiset hampaat hiotaan pilareiksi, eli niistä tehdään hiukan kartion muotoiset. Pinnasta hiotaan tilaa noin 2- 2,5 mm, jotta pilarin päälle sopii metallirunko ja posliini. Eli kolmen hampaan sillalla korvataan se keskimmäinen puuttuva ja se kiinnittyy paikoilleen niiden kahden viereisen hampaan hionnan avulla.

      On olemassa metallokeraamisia siltoja, joissa runkona on yleensä kulta ja tämän päällä erittäin esteettinen, omien hampaidesi värinen posliini. Siltoja voidaan tehdä myös hiukan halvemmalle rungolle, eli kobolttikromista, mutta tällä on ikävä taipumus kuultaa harmaana posliinin läpi. Suosittelen siis kultaa. Siltoja valmistetaan myös kokokeraamisina, jolloin niissä ei ole metallirunkoa ollenkaan. Nämä ratkaisut eivät käy kaikille ja joka tilanteeseen, sillä purentavoima ei saa olla mahdoton, jotta kokokeraaminen kestää.

      Silta on pysyvä ratkaisu. Se kestää kymmeniä vuosia, jos pidät hampaistasi huolta. Siltaa pitää puhdistaa vähintään yhtä hyvin kuin omiakin hampaita -kuten myös implanttia. Hyvä suuhygienia, hammaslangan ja hammasväliharjojen käyttö pitää hampaat terveenä, jolloin sillan tukina olevat pilarihampaat kestävät. Sillan hinta on yksityispuolella ratkaisusta riippuen yhteensä noin 1200-1800 euroa: hammaslääkäri ottaa vähintään saman kuin laboratorio, yleensä lähemmäs puolitoistakertaisesti.

      Yhden hampaan puutos voidaan korvata myös nk. kevytsillalla, joka on näistä se halvin vaihtoehto, selviät tyypistä riippuen selvästi alle tuhannella eurolla. Vaihteluväli lienee noin 600-800 euroa. Kevytsilta voidaan valmistaa joko lasikuidusta ja muovista tai metallirunkoisena posliinihampaalla. Kevytsillassa korvataan ainoastaan puuttuva hammas, se kiinnittyy paikalleen pienillä siivekkeillä, jotka sementoidaan viereisten hampaan purupinnoille. Näitä siivekkeitä varten saatetaan tarvita hampaisiin pienet upotukset, jos purenta on tiivis. Muuten viereisiä hampaita ei tarvitse yleensä hioa.

      Kevytsilta on siis halpa vaihtoehto, mutta se ei valitettavasti ole useinkaan pitkäikäinen. Se saattaa irrota paikaltaan ja kerran irrottuaan sillä on taipumus irtoilla useammin. Kuitusiltakin on kuitenkin köyhälle parempi vaihtoehto kuin olla kokonana ilman hammasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      47
      2192
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      191
      2009
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      835
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      736
    Aihe