Vantaan Kivistöön ollaan avaamassa lähiaikoina vastaaottokeskus 16-17- vuotiaille afgaani nuorille!
Paikka on keskellä omakotitaloaluetta, entisen Selina-kodin tiloissa!
Sinne ollaan suunniteltu tulevaksi noin 35- nuorta pakolaista!
Tiloihin, jotka eivät ole kuulema enää vanhuksillekaan sopivat.Hometalohan se on ollut jo kymmeniä vuosia!
Alunperin siellä asui noin 8 vanhusta.Laajentamisen jälkeen sinne mahtui 16 vanhusta. Miten sinne nyt mahtuu 35 pakolaista? Periaatteessa niitä voi olla tulossa siihen vaikka 200 nuorta. Tilathan sullotaan täyteen patjoja joten niitä riittää?
Kyläläisille eikä muka edes Vantaan kaupungille ole asiasta tiedotettu!
Salassa pitää nämä jutut tehdä.
Tuleekohan lasti Kempeleestä suoraan Kivistöön?
Voin sanoa, että sen jälkeen teidän pieni lintukotonne on mennyt kun nämä asukit saadaan majoittumaan Selinaan!
Ristiriitaista, että kaupunki teki Kivistöön hienon asuntomessualueen ja uudet upeat kerrostalot on rakenteilla. Voipi olla, että asukkaita saa näihin sitten etsiä.
Ei ole mitenkään järkevä ratkaisu Luonalta sijoittaa nuoria hometaloon, keskelle omakotitalo aluetta!
Toivon, että asiaan puututtaisiin ja saataisiin nuorille parempi koti ja parempi ympäristö!
Vastaanottokeskus Vantaan Kivistöön!
10
212
Vastaukset
- TaloTäynnä
Kivistöläiset vaan odottaa,että kaupunki järjestää heille tiedotustilaisuuden vastaanottokeskuksen perustamista Selina-kodin entisiin tiloihin.
Luulette vaan, että kaupunki teille mitään tiedottaa! Nämä asait on salaisia ja niistä on päätetty jo!
Hyvässälykyssä talo on jo asutettu! - lusimaanheivanhemmat
Tuollaisten alaikäisten vanhemmat vastuuseen jos tunkevat Suomeen, se on heitteillejättö jos alaikäisiä yksinään laitetaan toiseen maahan menemään vailla vanhempiaan.
- PoisKotoa
Katsos, niillä oli joku hyvä selitys tähänkin asiaan..
- nmmmmmmm
http://mvlehti.net/2015/12/12/mzahem-alhaneen-soita-hatakeskukseen-jos-naet/
terroristi voi olla kohta naapurisi - bbbbbbxx
http://mvlehti.net/2015/12/14/sotarikoksista-etsintakuulutettu-irakilainen-kuvattu-helsingissa/
Haloo Helsinki,poliisille hommia. - Kerpeles
10 päivän sisällä tulevat partalapset Kivistöön!
- Kotoum
Arre Arre Kougappi
17. joulukuuta
Terroristit, bandiitit ja raiskaajat - kukaan ei tiedä
Poliisi vahvistaa: suuri osa turvapaikanhakijoista paperittomia ja kukaan ei tiedä ketä ne ovat.
Kotouma Oy joka on vastikään perustettu yhtiö, on perustamassa nyt seuraavaksi Vantaan Kivistöön nuorten 16-17 vuotiaiden turvapaikanhakijoiden tukiasumisyksikköä keskellä omakotitaloaluetta, koulun ja päiväkodin läheisyydessä. Asukkaista merkittävä osa on lapsiperheitä ja alue sijaitsee hieman syrjässä myös poliisin kannalta.
Asukkaille oli päätöksen jälkeen ja muutama päivä ennen turvapaikanhakijoiden tuloa, 15.12 järjestetty muodollinen keskustelutilaisuus. Paikalla oli Kotouma oy:n toimitusjohtaja Lari Christensen, Maahanmuuttoviraston ja Vantaan kaupungin edustajia, sekä komisario Jarmo Ojala .
Tilaisuus meni tuttuun tapaan, suurin osa asukkaista vastusti ja oli huolissaan ja pelkäsi raiskaustapauksia ja seksuaalista ahdistelua, johon ovat syyllistyneet alaikäiset partalapsukaiset muualla Suomessa ja nyt jatkossa Kivistössä.
Monilla oli varmasti mielessä myös Kempeleen raiskaustapaus, missä ”alaikäinen” turvapaikanhakija raiskasi 14-vuotiaan tytön, pian tukiasumiskeskuksen avauduttua. Sekä lukuisat muut seksuaaliahdistelut jotka kohdistuivat lapsiin ja naisiin unohtamatta, myös puukotustapausta missä neljä ala-ikäistä turvapaikanhakijaa on vangittu Helsingissä tapon yrityksestä.
Lähes kaikki puheenvuorot oli kriittisiä ja hyökkääviä toimitusjohtajaa ja muita viranomaisia kohtaan. Huutelua ilman vuoroa esiintyi jatkuvasti salin puolelta kun kiemurtelevat viranomaiset ja raakaa bisnestä tekevä toimitusjohtaja yritti vakuuttaa ja löytää myötätuntoa partalapsille.
Tilaisuuden lopussa komisario joutui kertomaan tosiasiat tulijoiden taustoista - kukaan ei tiedä ketä maahan nyt tulee.
Alueen asukas: Mitä tulijoiden taustoista tiedetään
Poliisi: "No poliisi ei tiedä näiden taustoista yhtään mitään, koska iso osa näistä turvapaikanhakijoista on paperittomia ja itse asiassa heidän taustoista ei tiedetä yhtään mitään.
Heidät kirjataan sillä nimellä minkä he meille ilmoittaa, eli sillä minkä he meille ilmoittaa ja sillä mennään jos ei ole papereita, itse kirjoittavat sen käytännössä paperille, laittavat oman nimensä ja syntymäaikansa siihen, jos ei ole mitään muuta paperia esittää, sillä me mennään. Jos ei ole henkilöllisyystodistusta tai passia ja vastaava mukana, sitten pelataan niillä tiedoilla mitä siihen on kirjoitettu, että kieltämättä iso osa näistä hakijoista on paperittomia eli meillä ei ole varmuutta ihan oikeasti ketä tämä henkilö on . Tämä on fakta!"
Eli tähän on tultu, Suomeen voi tulla kuka vaan roisto ja ilmoittautua alaikäiseksi turvapaikanhakijaksi ja sen jälkeen raiskata ja ahdistella meidän tyttäriä saamatta tästä mitään todellista rangaistusta, kun on kyse ensikertalaisesta "alaikäisestä".
P. S jos haluat kuulla komisarion vastauksen, tämä löytyy alla olevasta videosta, laita ääni kovalle, niin kuulet poliisin vastauksen. https://www.youtube.com/watch?v=u39pIO6uxcg&feature=youtu.be - hyvähyvä
Saa vantaalainen white trash-horo musliminmunaa paikan päällä, ei tarvitse katsella niitö paskahoroja steissillä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17422323Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant759532Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297510Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va816350SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1826000Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot375003HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084656Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014396Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo892111Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k801387