Työttömyyskorvaukset ovat rasismia työtä tekeviä kohtaan. Työtä tekevät eivät saa palkkiota valtion varoista olemassaolostaan, kuten kunniakansalaiset eli työttömät.
Missään muussa maassa ei sallittaisi tuollaista sortoa työtä tekevää väestöä kohtaan. Työtä tekeville kuuluu maksaa yhtä paljon oleskelurahaa kuin työttömille kunniakansalaisillekin, niin sorto loppuu. Tai sitten ei makseta kenellekään.
Työttömyyskorvaukset ovat ihmisoikeusrikos
10
67
Vastaukset
- sfdfdsfdsfd
Yhteiskuntarauha ja turvallisuus ovat aina kalliita.
- TuetPoikkiHeti
Onneksi korvaus muuttuu vastikkeelliseksi.
- faktaa_
Työttömyyskorvaus on jo vastikkeellista. Työttömällä työnhakijalla on korvausta saadakseen velvollisuus hakea töitä ja olla työmarkkinoiden käytettävissä.
- Ankeuttaja
Uskomatonta. Tämä ylitti koko kalevistisen aivopierukokoelman.
Potilaalla on harhoja, jonka mukaan työssäkäyvät ovat rotu. Lisäksi potilaalla on sellainen harha, että vain Suomessa maksettaisiin työttömyyskorvauksia.
- AhneetTyöttömät
Työssäkäyvien kansanryhmä on pakoitettu orjiksi. He joutuvat elättämään ökyileviä työttömiä, joille kelpaa vain raha, mutta työ ei.
- työ_kiertoon
Mikähän kalervo(tar) tämänkin suustaan on taas päästänyt. Kylmä totuus kun on niin, että ei se työtön syö yhtään sen vähempää pysyäkseen hengissä ollessaan työtön - kuin työssä ollessaankaan. Siispä syömistä varten on saatava rahaa jostain. Vaihtoehto 1) valtio antaa avustusta siivun verran, ettei nälkä pääse yllättämään ja tukka pysyy kuivana, kun voi majaansa pitää sisätiloissa. Vaihtoehto 2) kalervo antaa omasta taskustaan rahat työttömälle suoraan. Jotenkin en usko tähän vaihtoehtoon. Vaihtoehto 3) Jos kalervo ei suostu kumpaankaan edellämainittuun toimintaan - rahat otetaan työssäkäyvältä kalervolta väkisin: Veneen perämoottori kelpaa, auton vanteista saa rahaa..
Voisi se kalervokin pikkuhiljaa alkaa miettiä josko jäisi vaikkapa vuorotteluvapaalle tai ihan kokonaan pois työelämästä - siinä olisi taas paikka auki yhdelle työttömälle! - kelpooikeus
Kuvittelin ennen usein tekeväni läheisiä auttaakseni, mutta nyttemmin lopettelen jo. Hehän ovatkin ottomaaneja yhtä kaikki.
Ratkaisu on helppo, äänestä kansalaispalkkaa ajavia tahoja niin ehkä tilanne joskus tasaantuu.
- kalevistinenälymolo
Työllistettyjen työ on rasismia työtä tekemättömiä kansalaisia kohtaan. Työtä tekemättömät eivät saa palkkaa ja eivät maksa veroja valtion kassaan, kuten kunniakansalaiset eli työlliset.
Missään muussa maassa ei sallittaisi tuollaista sortoa työtä tekemätöntä väestöä kohtaan. Myös työtä tekemättömälle kuuluu maksaa palkkaa yhtä paljon tehdystä työstä kuin työllistetyille kunniakansalaisillekin, niin sorto loppuu. Tai sitten ei makseta kenellekään palkkaa tehdystä työstä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1016153
- 2123406
Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!183335Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j663298Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi162515Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242494Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.282353- 2702081
Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441646- 251417