Eb-virityksen vaikutus soittamiseen? (Soinnut jne)

apuatarvitaan

Olisi aika kokeilla vaihtoehtoisia virityksiä. Ensimmäisenä listalla luonnollisesti Eb.

Mutta nyt kun viritän kitarani Eb vireeseen niin voinko soittaa samaan tapaan kuin normivireellä, vai pitääkö minun ottaa esimerkiksi soinnut eri kohtaa? Entä esimerkiksi kun tabulatuurissa lukee: 3-3-4, niin voinko soittaa sen kuten ennenkin vai pitääkö minun soittaa se nyt 4-4-5?

2

418

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Soittaja007_Nn

      Ihan samalla tavalla sä voit soittaa samoista kohtaa. Eronahan on vaan matalampi vire eikä muu ;D

      Jos sä käyttäisin jotain täysin erityisvirettä esim. DADGAD niin sitten pitäisi sormilla hakea ote eri paikoista kuin normisti.

      Matalamman tai eri vireen etuna on mm. se, että jos oma lauluääni ei toimi vaikkapa normi E-vireellä joissain kohtia korkeimmissa kohtia niin voi pudottaa kitaran vaikkapa D-vireeseen, jolloinka oma ääni vielä yltää korkeimpiin kohtiin jne.

      Eri vireet on ihan kiva homma soitossa. Itellä mulla on monta eri kitaraa ja niissä on osittain eri vireet, eri kielet jne.. On ollut myös kiva huomata kuinka jokin kitara soi parhaiten tietyillä vireillä tai tietyllä vireellä, kitaratkin on erillaisia ja osa tykkää E-vireestä ja osa Eb:stä jne.

      Toki jos soitat kaverisi kanssa ja kaverisi kitara on vaikka E-vireessä ja sulla Eb niin voi käyttää vaikka sitten Capoa siihen ekalle nauhavälille ja sillä tavoin laitella E-vireeseen Capon avulla.

      Mutta yleensä on ihan kiva jos soittajien vehkeet on samoissa vireissä, toki ei se välttämätöntä ole kun voi ottaa soinnut eri kohdilta kitaran otelautaa vaikka vireetkin on eri esim. Kaverilla normi E vire ja ottaa otteen A, kaveri jolla on Eb vire ottaa sen A:n 6:lta nauhavälilta barrella jne.

    • apuatarvitaan

      Suuret kiitokset, näin se omakin järki sanoi mutta aloin yliajattelemaan asiaa. :) Laulun takia olisi tosiaan päästävä inan alemmas.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      176
      11175
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5318
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2555
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2246
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1771
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1664
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1310
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1256
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1066
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      102
      991
    Aihe