Terppa! Ongelmani on sen suuntainen että rintaan ja ojentajiin on todella vaikea saada minkäänlaista tuntumaa ja sitä kautta kehitystä. Meikäläisellä on kohtuu hyvin kehittyneet hauikset ja olkapäät, sekä erittäin hyvin kasvanut selkä (sekä ylä- että alaselkä), mutta nuo kaksi em. aluetta jääneet jatkuvasti varjoon. Ykkösongelma todellakin lienee se että rintaan ja varsinkin ojentajiin on tosi vaikea saada tuntumaa eli saada ne oikein rasitettua.
Penkkipunnerruksessa tuntuu että olkapäät dominoivat ja rinta on vähän niin kuin tukemassa. Dipeissä järjestys lihasrasituksessa on olkapäät, epäkäs/muut selän lihakset, ja vähän niin kuin kolmantena pyöränä tukemassa ojentajat ja rinta. Taljassa ojentajia treenatessa kaiken tehon nappaa epäkäs. Toki näissä kaikissa edellä mainituissa liikkeissä nyt jotain rasitusta tulee, mutta ei lähellekään niin kuin olisi tarkoitus. Tähän mennessä parhaat ojenteja/rintaliikkeet ovat olleet penkkipunnerrus käsipainoilla (yksi käsi kerrallaan ja kunnolla tekniikkaan keskittyneenä) sekä ranskalainen punnerrus käsipainoilla (oikeastaan ainut millä jollain muotoa oikeasti saan ojentajia rasitettua). Kyynärpäitä vain pirusti rasittaa tuo jälkimmäinen, ja nekin ovat meikäläisellä rakenteellisesti heikko paikka.
Onko neuvoja siis "aloittelijalle"? Tahtoisin saada lihani vähän tasapainoon. Nykyisellään puntilla tasot ovat sellaiset että maasta vedän 260 kg, mutta penkistä nousee juuri ja juuri kädet vapisten se satanen.
Kuinka kehitystä rintaan ja ojentajiin?
5
465
Vastaukset 5
- Benahaba
Penkkiä niin saatanasti.
- hokuspokkus
Liian paljon treeniä, kehitys tyssää?
- Reenari
Haluisit tehdä siis penkkiä, mutta ylpeys ei anna tehdä penkkiä niin pienillä painoilla, että tekniikka pysyy kunnossa ja liike tuntuu lihaksessa?
Väsytä ittes penkissä bodaus tyyliin pitkillä sarjoilla. Lämmittele pelkällä tangolla pari sarjaa niin pitkään että tunnet jo väsymystä. Laita seuraavaksi yhteensä 60 kg. Tee tällä pari kevyttä sarjaa, luokkaa 6 toistoa. Tee tämän päälle pari pitkää sarjaa lähelle maksimia. Saanet yli 10 toistoa.
Tee tätä volyymitreeniä pari kertaa viikossa, niin opit tekemään penkkiä ja kehityt kun lisäät treenivolyymia :)
Avainkohdat ovat väsyttää itsensä oikealla puristavalla tekniikalla ja volyymi. Lopputuloksena on uusi opittu liike, kasvanut tissi ja kohonnut sarjapaino :) - nettivalmennus
Syötkö oikein ja lepäätkö riittävästi rinta/ojentaja treenin jälkeen?
Heilutteletko painoja vain edestakaisin? Painojen kanssa käsiä koukista hitaasti ja liikkeen alhaalta ojenna nopeasti ylös, liikkeen lopussa purista ja pidä ojentajalihaksia jännityksessä jonkin aikaa ennen seuraavaa toistoa. Treenissä reenaa ko. lihaksia eritavalla kuin edellisessä reenissä sekä etsi ja kokeile uusi tekniikoita. - ghgghhghhgh
Veikkaisin että ongelmasi on tekniikassa. Eli penkkaat kyynerpäät leveällä jolloin etuolkapää ja hauikset ovat isosti mukana liikkeessä ja kuormitus menee ennen kaikkea olkapäille. Eli pyri pitämään kyynerpäät lähellä kroppaa koko noston ajan. Kapea penkki on hyvä apuliike ja jos ei muuten onnistu, niin osta "slingshot"... Slingshot on tarkoitettu paitapenkkaajien treeniin, mutta auttaa tässä tekniikka pulmassa. Hyviä rintalihas liikkeitä ovat myös "vipunosto selin maaten" ja vinopenkki. Ojentajia melkein se kapea penkki ja ranskalaiset käsipainolla tai tangolla...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1071317Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.137804Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois197740Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47707Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!32695- 69682
- 47630
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59555Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29541Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102530