Vuokra-asunto määräajaksi

Essab

Kuinka vaikeaa tai helppoa on saada vuokra-asunto määrä-ajaksi työn takia? Esim. jos on joku määräaikainen työ pari-kolme kuukautta?

7

214

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heikkoa_on

      Taitaa yleisimmin olla niin, että ensimmäinen vuosi on määräaikainen ja sitten jatkuu toistaiseksi.
      Minimi on siis tuo vuosi. Matkustajakotejakaan ei taida enää olla, joten asuntoauto tai -vaunu taitaa olla ainut vaihtoehto kun hotelliinkaan tuskin on varaa.

    • sjuttonviisi

      Matkustajakoteja löytyy edelleen usealta paikkakunnalta.
      Sitten on firmoja, jotka ovat erikoistuneet lyhyisiin vuokrasuhteisiin (toki pidemmätkin onnistuu). En nyt mainosta, mutta niitä löytyy.

    • Sönde

      On firmoja, jotka vuokraavat valmiiksi kalustettuja asuntoja lyhyeksi aikaa. Hotelleistakin, motelleista tms. erilaisista majoituspaikoista kannattanee kysyä tarjousta. Googlettelemalla pääsee hyvin eteenpäin.

    • Lel_lu

      Laittaisin Facebookiin ilmoituksen, josko somerumpu auttaisi löytämään kämpän. Kyllä tällaisiakin löytyy.

    • kroisostelija.löytää

      Rahasta kiinni!
      Kaupungista luulisi löytyvän, syrjäkylistä ei tiedä.

    • olliolli9

      Tampereen alueella aika isolla säteellä vaaditaan 12, jopa 18 kuukauden sitoutuminen asuntoon. Turku-Raisio-Naantali -akselilla osa vuokranantajista kirjaa vuokrasopimukseen kuukauden vuokraa vastaavan sakkomaksun, jos lähdet 12kk aikaisemmin.

      Kesäksi saa helposti opiskelijoilta asunnon. Ulkomaille lähtevät vaihto-opiskelijat saattavat vuokrata omansa puoleksi vuodeksi. Alkavan putkiremontin takia saatetaan tarjota lyhyttä pätkää. Asuntohelpissä ja torissa on ilmoituksia. Laita myös oma ilmoitus.

      Mutta hankalaa ja kallista se on, jos pelkkä huone ei kelpaa.

    • kylläniitälöytyy

      Kyllä noita löytyy jos vaan osaa etsiä oikeasta paikasta. Tosin vuokrat sitten saattavat olla pikkasen korkeampia. Pariksi kolmeksi kuukaudeksi vuokraavat muutkin esim. he, joilla on jokin putkiremppa tms. remppa menossa varsinaisessa kodissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      396
      2092
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1939
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      250
      1405
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1049
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      56
      965
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      938
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      818
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      779
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      75
      750
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      734
    Aihe