Näin Suomen itsenäisyyspäivän kunniaksi kyssäri.

Entä jos toisen maailmansodan aikaan valta osa maamme miehistä olisi ollut vain aseistakieltäytyjiä tai siviilipalvelusmiehiä? Minkä maan kansallislauluja laulaisimme nyt ja kuka olisi maamme presidentti? Voisimmeko toivotella hyvää itsenäisyyspäivää?
Raamatun tarinoiden ja legendojen mukaan sotiminen on täysin hyväksyttävää, eikä pelkästään kotimaan ja oman kansan puolustaminen, vaan myös hyökkäyssota ja julma vastapuolen teurastaminen. Onko isänmaan, oman perheen tai oman hengen puolustaminen asein siis sallittua?
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Siksipä luterilaiset papit ampuivat sodan aikana ilmiantajia napin silmienväliin, ainakin mitä ateisti isäni asian ilmaisi.

Siis ammutaan korvienväliin.. pum ja olet autuas.

Äänestä
Aloittaja

"...papit ampuivat sodan aikana ilmiantajia napin silmienväliin..."
Eihän ilmiantajia ammuttu, vaan heitä suojeltiin? Mitä hyötyä on ampua hyvin lypsävä lehmä?
Otanpa tässä nyt tällaisen fiktiivisen, joskin hyvin mahdollisen esimerkin:
Terroristi tai joku muu mieleltään sairas yrittää lahdata kesäisessä Helsingissä erään ravintolan terassilla istuvia asiakkaita käsiaseellaan. Olet itse paikan päällä ja huomaat, että poliisi makaa kadulla pahasti haavoittuneena liikkumattomana, mutta huomaat myös itse maassa maatessasi, että poliisin ase lojuu maassa aivan käden ulottuvilla. Miten toimit?
1. Nappaat aseen ja varmistat, että varmistin ei ole päällä. Tähtäät terassin edustalle riehuvaa terroristia ja laukaiset aseen tarkoituksena tappaa terroristi.
2. Et koske aseeseen, koska vakaumuksesi ja uskonlahkosi kieltää sinua tappamasta ketään, edes itsepuolustukseksi. Yrität vain paeta huomaamatta paikalta pikaisesti.
3. Leikit kuollutta ja yrität olla huomaamaton ja yrität salaa videoida kännykkäkameralla tapahtumia siinä toivossa, että voisit tilanteen loputtua neuvotella median kanssa mitä he olisivat valmiita maksamaan kuvaamastasi ainutkertaisesta videostasi.

Äänestä
  • Teitin pitää hieman miettiä noita kirjoittamianne perusteita.
    Toisessa kohti ampuminen on ok.
    Mutta, 'ämeriikässä' kun on aika ongelmia aseenkäytön suhteen, kun on öisin ammuttu oletettu murtautuja, joka on ollutkin yllättävästi sukulainen, joka tuli "hiljaa ja salaa" sisälle, saaden surmansa. Ehkä iltajuoksulta, jolta ei haluttu tulla häiriten ja ----- sattuikin pappi ampumaan hengiltä tunkeutuvan.

    Voi kauhistus on viestinne sisällön sanoma, ---pappi--- tappoi.

    Mutta, hieman katsellen sitä, mitä siellä murtautujat ovat todella tuolla tehneet, eli tappaneet ja raiskanneet jne. asunnonhaltijoita, on liipasinherkkä maa aseistettuina kansalaisineen ampunut heti tunkeutujaa kohti. Ammuttu ensin ja kysytty sitten "kuka" olet.

    Siis se on siellä maan tapa. Onhan siellä paikkoja, johon edes poliisit eivät mielellään mene, sillä ammuttujen poliisien määrä on ollut iso, ja siihen listaan porukka ei halua tulla.

    Kun ja koska tuolla ammutaan "itsepuolustukseksi" ehkä papin kädestä ammuttuna, niin johan täällä esimerkkeinenne sitten mekkaloitte.

    Kun sitten isäni kertoi, kuinka sodassamme pappi "vapaalla" otti aseen ja kävi ampumassa ihmisiä, se on sitä puolustusta ja siunattua asiaa. Päättäkää, miten ja kuinka ilmaisette "tasapuolisesti" mielipiteitänne.

    Äänestä

  • Ilmi-antaja, jätit kertomatta, oliko tuo 3 sinun toimintamallisi.
    leikkiä kuollutta. ?

    Vai oliko niin, että pyrit "sankarivainajan" tittelin varjolla saamaan sen aseen ja osaat sitä käyttää, terroristia ---silmien välliin--- ... siis osuisiko? Poliisihan jäi osumalinjalle, ehkä se sattuisi uudelleen.
    Kaksi vainajaa, ilmi-antaja polliisin piällä .... odottamassa ruumisautoa.

    Äänestä

  • Moraali - siis todellinen moraali .. ratkaisee kuinka kussakin elämän tilanteessa toimitaan .. niin maana kuin yksilönä ..

    Hyvä esimerkki aseiden käytöstä olisi vaikka nämä joku aika sitten tapahtuneet murhat - kun Ruotsin kouluun meni yksi sekopää ruotsalainen nuori mies ja alkoi tappamaan maahanmuuttajien lapsia. Hänet poliisi ampui parin varoituksen jälkeen hengiltä niin nopeasti kuin vain oli mahdollista. Jälkeenpäin poliisi kertoi Ruotsin TV:ssä että tällaisissa tilanteissa ampuu poliisi ihmistä siihen kohtaan joka on eniten näkyvissä - siis useimmiten rintaan. Näin poliisi kaiken todennäköisyyden mukaan pelasti monen lapsen hengen ja kukapa heitä siitä moittisi.

    USA:ssa taas poliisi ampui jo ammuttua maassa makaavaa nuorta miestä vielä 14 kertaa ja tappoi hänet ... ja siitä nousi luonnollisesti kova meteli .

    Siis kaikki ampuminen ei ole samaa ..

    Mitä tulee sotaan on jokaisen maan oikeus puolustaa itseään, ja myös auttaa muita maita puolustautumaan. Toiseen maahan hyökkääminen taas on väärin ..

    Uskontoja käytetään usein sotien ja ihmisten motivoimiseen mikä on luonnollisesti väärin ..

    alex

    Äänestä

Hei!

Jumala on antanut luvan maailmanhistoriassa vain seitsemän sodan käymiseen.
Tämä poikkeus oli kun Israel sai maat 7- pakanakansalta.
Muita lupia sodankäyntiin ei Jumalalta missään aikamuodossa tipu eikä lirise.

Sota on arka asia ollut. Minun isä oli armeijassa kun sota loppui. Hän sai rintamamiestontin kuitenkin, ja olen kymmeniä vuosia asunut alueella jonka rakensivat sotaveteraanit 1200 taloa, mutta en koskaan kuullut sanaakaan sodasta.

En lapsena koskaan ihmetellyt miksi miehet kävelevät kainalosauvoilla ja ajelevat invalidiautoilla niin paljon. Koulun rehtorikin konkkasi kainalosauvojen varassa.
Kyläkioskin pitäjä liikkui kainalosauvoilla.
En koskaan kuitenkaan kuullut sanaakaan sodasta. Nämä eivät halunneet koskaan puhua sodasta tänä päivänäkään.


Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija

Äänestä

Senverran olen tuolla armeijassa ollut, että tiedän sen, kuinka aseistakieltäytyjät ovat esim. joutuneet rintamalle hakemaan ruumiita linjoilta pois. Eräskin korkea-arvoinen upseeri sanoi, että hän kunnioittaa näiden kieltäytyjien rintamatoiminta rohkeutta, missä he joutuivat olemaan. Kyllä ne kaverit joutuivat aika ikävissä tehtävissä jakamaan rintaman palvelutehtävänsä.

Äänestä

Aloittaja puhuu taas kerran täyttä paskaa.

Äänestä

Aloittaja puhuu asiaa ja sekös harmittaa lahkon änkyräfundamentalisteja, eli lahkoterroristeja.

Äänestä

Se on jokaisen henkilökohtainen moraalinen valinta onko ihmisellä "lupa tappaa" tietyissä tilanteissa. Eräs edesmennyt veteraani, joka oli aseistakieltäytyjä, mutta palveli etulinjassa, totesi olevansa siitä onnellinen, ettei ole koskaan ketään joutunut tappamaan. Siis ei esim siitä, että oli selvinnyt hengissä! Aluperäiseen kysymykseen ja muihinkin maailmanpoliittisiin kysymyksiin olisi vastannut että "valta annetaan korkeimman pyhälle kansalle".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ilmi.Antaja kirjoitti:

Entä jos toisen maailmansodan aikaan valta osa maamme miehistä olisi ollut vain aseistakieltäytyjiä tai siviilipalvelusmiehiä? Minkä maan kansallislauluja laulaisimme nyt ja kuka olisi maamme presidentti? Voisimmeko toivotella hyvää itsenäisyyspäivää?
Raamatun tarinoiden ja legendojen mukaan sotiminen on täysin hyväksyttävää, eikä pelkästään kotimaan ja oman kansan puolustaminen, vaan myös hyökkäyssota ja julma vastapuolen teurastaminen. Onko isänmaan, oman perheen tai oman hengen puolustaminen asein siis sallittua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu