loman ilmoittaminen työntekijälle

hyber5

Työnantajana iso firma. Tähän saakka meillä on ollut ns lomakiertolista, josta on nähnyt kesälomansa ajankohdan halutessaan monen vuoden päähän, ja pystynyt varaamaan esim matkoja hyvissä ajoin. Organisaatiouudistuksen myötä alijohdon vanhat parrat ovat vaihtuneet nuoriin pätemisen tarpeessa oleviin alijohtajiin. Nämä löysivät sitten työehtosopimuksesta säännön, jonka mukaan lomasta ilmoitusvelvollisuus on viimeistään 1 kuukausi ennen lomaa.

Nyt sitten alijohtajat tuhosivat pätemistarpeissaan lomakiertolistan, ja sanoivat että lomista kerrotaan 1kk ennen lomaa jokaiselle erikseen. Ja että ajankohdat ei noudata tasapuolista lomakiertoa, vaan ne ovat mielivaltaisia. Ehkä loma on kesäkuussa, ehkä elokuussa, suunnittele tässä nyt sitten lomaa. Eräs vanha parta, joka siirrettiin toisiin tehtäviin, sanoi että kyllä ne lomat alijohtajilla tiedossa on, mutta pätemisen tarpeessa olevat alijohtajat eivät vain halua niitä ilmoittaa, kun kerran lain mukaan voi niin tehdä. Eli työehtolain mukaista kiusantekoa.

Lisäksi toimivan lomakiertosysteemin tuhoaminen tarkoittaa sitä, että jollekin ei osu kesäloma koskaan heinäkuulle, ja jollekin se voi osua joka toinen vuosi. Koska alijohtajia ei kiinnosta kuka on ollut edellisvuonna heinäkuun lomalla ja kuka ei. Alijohtajia kiinnostaa ainoastaan se, että kesäkuukausina on tietty määrä porukkaa töissä, aivan sama missä järjestyksessä. Lisäksi loma-ajankohtia ei saa (tietenkään) toivoa, vaan ne määrätään.

Ymmärtäisin tällaisen toiminnan, jos siitä olisi rahallista hyötyä yritykselle. Mutta tämä on lähinnä työntekijän kyykyttämistä, kyykytämisen ilosta. Ja työnantaja ei saa siitä mitään hyötyä. Päinvastoin työtyytyväisyys laskee, ja työtehokkuus heikkenee.

Samaan aikaan ylijohto markkinoi kuinka se yrittää parantaa jatkuvasti työtyytyväisyyttä.

5

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valeputkari

      Ennen loman ajankohdan määräämistä työnantajan on varattava työntekijälle tilaisuus esittää mielipiteensä loman ajankohdasta. Työnantajan on mahdollisuuksien mukaan otettava huomioon työntekijöiden esitykset ja noudatettava tasapuolisuutta lomien sijoittamisessa. Vuosilomalaki 22 §

      Sä olet nyt ihan väärällä foorumilla, jos haluat asialle korjausta. Oikea aloitus asian korjaamiseen löytyy sieltä firmasta. Ensin luottamusmiesten tykö. Sitten isompien pomojen puheille.

      Työsuojeluviranomaiset valvovat vuosilomalain noudattamista.

      • hyber5

        Ei kuule tuohon vain oikein voi luottamusmiehet mitään, kun lakia ei rikota.

        Toteutuu tuo vuosilomalaki siinä mielessä, että työntekijällä on tilaisuus esittää mielipiteensä loman ajankohdasta, siinä vaiheessa kun alijohtaja soittaa lomasta. Mielipiteen esittäminen on kuitenkin vain mielipide, loma-ajankohta on silloin kun alijohtaja määrää. Ja tasapuolisuutta noudatetaan, koska lomat arvotaan. Arvonta on tavallaan tasapuolinen, mutta siinä on aina riski huonolle tuurille.

        Ongelma tässä ei ole tes. Vaan hyvien tapojen noudattaminen ja toimivan systeemin tuhoaminen. Tes:iä ei ole missään nimessä rikottu.


    • 4viikkoaTARVITAAN

      Meidän firmassa paskiaiset uudet johtajat hajottivat kesäloman palasiksi että enää ei milloinkaan saa työstä palautua sitä neljää viikkoa putkeen mikä on erittäin tarpeellista. Se ei ole mikään kesäloma jos olet viikon lomalla keväällä, toisen kesällä, viikon syksyllä tms.
      Olin jo jaksamisongelman takia sairauslomalla. Tämä kesäloman hajottaminen jos jatkuu niin otan loparit.

      • Nälkäkurki

        Vuosilomalain mukaan kesäloma ja talviloma on annettava yhdenjaksoisena, jollei työn käynnissä pitämiseksi ole välttämätöntä jakaa sitä osaa kesälomasta, joka ylittää 12 arkipäivää, pidettäväksi yhdessä tai useammassa osassa.

        "Kausiluontoisessakin työssä loman jakaminen edellyttää yleensä työntekijän suostumusta. Työ on ensi sijassa pyrittävä pitämään käynnissä muulla tavalla, esimerkiksi porrastamalla vuosilomat, käyttämällä sijaistyövoimaa tai muilla vastaavilla keinoilla. Jakamisen perusteeksi ei riitä pelkästään se, että lomakausi on yrityksen tuotteiden parasta menekkiaikaa. (TN 1269-91 ja TN 1337-96.)" Jatkuu täällä http://www.vuosilomaopas.fi/fi/vuosiloman-antamisajankohta.html


      • 4viikkoaTARVITAAN

        Multa ei kysytty mitään eli rikos on tapahtunut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6158
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5627
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      57
      2663
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2088
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1788
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1277
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1038
    Aihe