Bakteeriviljelyn tulos?

Staphylococcus aureus
Normaali floora

Voiko tuo ylempi olla MRSA?? Huolettaa, koska olin toisen sairaalabakteerin kanssa kuoleman kielissä 2-vuotta sitten. Siitä asti minulla on ollut iho ongelmia ja nyt pahentuneet niin, että ihosta valuu märkää. Siitä otettiin näyte ja tulos yllä.
2127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Eikös labra ole olemassa sitä varten, että tutkii näytteen ja lääkäri tulkitsee tuloksen sekä määrää hoidon?

Itselläni aikanaan oli keskenmenon jälkeen jotain bakteeria tosi paljon, mutta jatkoviljelyssä se osoittautui ihan kesyksi. Toki rankkojen antibioottien jälkeen oli vuosia hiiva- ja bakteerivaginoosi- sekä suolisto-oireiluja.

Äänestä
  • Katsoin tuon vastauksen omista tiedoista ja lääkäri katsoo sen joskus ensiviikolla, joten meinaa ahdistaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


a1a1a1a1a1a1a1 kirjoitti:

Staphylococcus aureus
Normaali floora

Voiko tuo ylempi olla MRSA?? Huolettaa, koska olin toisen sairaalabakteerin kanssa kuoleman kielissä 2-vuotta sitten. Siitä asti minulla on ollut iho ongelmia ja nyt pahentuneet niin, että ihosta valuu märkää. Siitä otettiin näyte ja tulos yllä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu