Apua itsensä kokoamiseksi

hannannann89

Minulla oli pientä juttua yhden miehen kanssa ja olin todella rakastunut häneen. Olen vieläkin. Minulla vain on niin huono itsetunto, että en voi uskoa että joku voisi koskaan rakastaa tai haluta minua. Sain kuulla ettei mies pidä minusta. Se ei ollut yllätys, koska minulla on pienet rinnat, iso löllyvä maha, alleja joka paikassa, ja kaiken lisäksi raskausarpia joka puolella kehoa. Olemme kuitenkin pitäneet pikku kivaa yhdessä. Nyt en vain enää tiedä mistään mitään. Minulla on todella paha olo siitä, ettei kukaan voi hyväksyä kroppaani, en koskaan voi näyttäytyä alasti kenenkään edessä. Miten voisin hyväksy itseni ja kuitenkin yrittää? Minulla on mahdollisuus pitää mies lähelläni, mutta kuitenkin hänen arvostelut pyörivät mielessä. En ymmärrä miksi mies suostuu hauskanpitoon kanssani, vaikka olenkin näin epämiellyttävä. Taisin myös karistaa pisteitäni sillä, että harmittelin kroppaani. Annoin itsestäni niin epävarman kuvan että! En halua menettää miestä kuitenkaan. Auttakaa, tsempatkaa :(

3

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • janinaatti

      Jos itse häpeät ulkonäköäsi niin suosittelen että aloitat liikuntaharrastuksen. se voi auttaa nostamaan itsetuntoasi ja tämän lisäksi pääset eroon vatsastasi ja alleistasi jos et syö kuin sika. Korostan siis että tee tämä itsesi takia etkä miehen vuoksi.

    • KokemustaOn

      Aloita säännöllinen liikunta, se on ainoa järkevä teko. Aloita tuntui miltä tuntui, kaikki ovat joskus aloittaneet alusta. Tutustu moniin liikuntalajeihin, että löydät itsellesi sopivan. Kaikki tahdonvoima ja itsekuri peliin, teet sen loppuelämäsi takia. Et halua olla se uhri vastedes! Vain sinä voit tehdä sen, ei kukaan muu. Mikään muu ei auta. Mutta liikunta palkitsee varmasti, saat ryhtiä, kiinteyttä, itsevarmuutta, kauneutta. Alat sujahtaa vaatteisiin jotka ennen puristivat. Hymyilet peilikuvallesi. Kiinnitä jääkaapin oveen ihailemasi hvyäkroppainen ihminen. Se on sinun tavoitteesi ja päivä kerrallaan rämmit sitä kohti!!! Ai ei ole aikaa? Elämä on valintoja, merkitse ennakkoon tietyt tunnit viikko-ohjelmaasi. Jos saat mukaan hyvän ystävän, aina parempi. Tutustut myös uusiin ihmisiin liikuntapaikoissa. Tee säännöllistä viikko-ohjelmaa hampaat irvessä niin kauan että alat nauttia siitä!! Tee siitä elämäntapasi ja kaikki asiat elämässäsi paranevat. Näin on, tiedän kokemuksesta. Voimia ja tsemppiä sinulle!

    • me-eletään-vielä

      Päin vastoin: liikunnasta pitäisi osata nauttia! Pakkoliikunta on pahinta ja tappaa motivaation. Liikunta, sellainen mistä pidät ja nautit, on todella tehokas itsetunnon nostaja ja masennuta lievittävää!
      Älä missään tapauksessa aseta tavoitteeksesi jotain unelmakuvaa, joka todellisuudessa on manipuloitu ja käsitelty! Tavoitteena on tyytyväisyys ja arvostus OMAAN kroppaasi, sinuun itseesi! Sinä olet maailman paras sinä! Arvosta ja pidä huolta omasta itseäsi, opettele rakakastamaan itseäsi!
      Sanot, että se on mahdotonta? Mutta se ei ole. Itse olen kärsinyt vuosia anoreksiasta. Olen ollut pari kertaa siellä mistä paluuta ei pitäisi olla, mutta palannut! Ne kokemukset opettivat minulle paljon. Pakotti avaamaan silmät. Aloin pikkuhiljaa "terapioida" itseäni. Tiesin ja tiedän, että edelleenkin näytän kamalalta. Nyt kuitenkin ole valanut itseeni tahtoa ja uskoa; vielä minullakin tulee olemaan oikea elämä!
      Tietysti käyn myös terapiassa muissa hoidoissa ja kontrolleissa. Ilman en pärjää. Minulla on tavoitteita joihin kynsin hampain taistelen. Etenen hitaasti, mutta eteenpäin mennään!
      Olisitpa nähnyt minut vielä pari- kolme vuotta sitten; ilman minuutta, kameleontti joka vaihtoi väriä ympäristön mukaan. Hakien hyväksyntää jota en koskaan tuntenut saavani, olin aina liian-sitä-ja-liian-tätä ja
      eihän minua kukaan koskaan huoli jne.....
      Itsetuntoni on noussut huimasti. Vielä en ole valmis minkäänlaiseen seurusteluun tai deittailuun. En ole tarpeeksi ehjä vielä.
      Kehottaisin sinuakin katsomaan itseäsi kunnolla ja rehellisesti. Miettimään mitä oikeasti haluat. Tehdä pieniä tavoitteita, pieniä askelia kerrallaan, ja huomaat, miten olosi paranee! Se antaa potkua jatkaa! Miettisin sinuna myös tuota suhdettasi mieheen "joka ei pidä sinusta". Tarkastele rehellisesti hänen motiivejaan, jos kyseessä on pelkkä hyväksikäyttö, lopeta se heti! Äläkä lankea sellaiseen uudelleen.Se on tehokas itsetunnon tappaja. Jos taas "ei pidä minusta" on sinun omasta päästäsi, oman surkean itsetuntosi sanelemaa, opetele sanomaan sille vastaan! Ihan takuulla se ilkkuu ja herjaa koko ajan, mutta kun itsepäisesti kieltäydyt kuulemasta, se pikkuhiljaa vaimenee pelkäksi taustakohinaksi kunnes vaimenee kokonaan.
      Muista: älä kuuntele sitä pahantahtoista ääntä, vaan uskalla rohkaistua ja murtaa se vähitellen! Sinä onnistut!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      140
      5886
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      421
      2830
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      142
      2694
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      19
      2148
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      20
      2145
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      74
      1360
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      11
      1147
    8. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1092
    9. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      52
      988
    10. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      86
      937
    Aihe