Evl pappi Heinimäki vastustaa kuolemantuomiota

jhdhg

Hyvä. Niin minäkin. On se kiva että kristitytkin ovat, ainakin jotkut, jotain oppineet. Tosin aika paljon on edelleenkin kristittyjä, jotka kannattavat kuolemantuomiota, USAssakin vaikutta että tosikristityt sitä kiivaimmin puolustavat.

5

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TaksinKatolla

      Onhan kuolemantuomio Suomessakin suuren yleisön suuressa suosiossa. Ainakin silloin kun rekkakuski ajaa lapsen hengiltä tai mamu raiskaa, lynkkaustuomioita jaellaan somen täydeltä.

      • rtertertert

        Kun Make toteuttaa ihmisten toiveen paremmasta ja kovemmasta moraalista puukottamalla Peran viimeisimmän viivansa imppaamisesta, moraaliset hienohelmat alkavatkin itkeä: "mikä meitä ihmisiä oikein vaivaa"?

        Moraalittomuus. Se se juuri vaivaa. Jos jokainen huumevaras puukotettaisiin hengiltä, niin loppuisi se huumeiden varastaminen! Saattaisi loppua jopa huumeiden käyttäminenkin.


    • Järjen.käyttö.sallittu

      On kristittyjä, jotka palvelevat Jumalaa, ja on kristittyjä, jotka palvelevat kirkkoa. Jos palvelee kirkkoa, palvelee maallista auktoriteettia, kirkon hierarkiaa, kirkon patriarkkaa, ihmistä, epäjumalaa. Jos palvelee Jumalaa, tekee Jumalan tahdon mukaan.

      Jumala ei ole koskaan antanut ihmiselle lupaa tuomita. Jumalalle kuuluu tuomiovalta. Jumalalle kuuluu tuomiovalta myös siinä asiassa, kenelle hän antaa hengen ja kenelle ei. Jumalalle kuuluu tuomiovalta oikean ja väärän suhteen, itsensä ja epäitsensä eron suhteen.

      Hengen riisto, mitä kuolemantuomiot ovat, eivät kuulu ihmiselle. Ihmiset ovat kuitenkin Paholaista uskoessaan ja seuratessaan ottaneet, varastaneet, Jumalan oikeuden.

      • Mikähän siinä on, että niin usein kristityllä on tarve väittää, että jotkut muut kristityt ovat ihan vääränlaisia eivätkä edes samaa Jumalaakaan palvele. Jos kriteerinä on, että tekee Jumalan tahdon mukaan, niin kristittyjä ei nähtävästi ole olemassakaan. Jos esimerkiksi ei ole lupaa tuomita, niin kuinka jotkut sitten jaottelevat kristittyjä ns. jyviin ja akanoihin, vaikka se tehtävä piti kuulua sille jumalataholle.

        Jumala käski lukuisia kertoja tappamaan silmittömästi, mutta on hyvä, että nykykristityt eivät tällaisia tappokäskyjä koe saavansa. Onneksi moraali ei tule sieltä Raamatusta, vaan Raamattua tulkitaan nykymoraalin mukaan.


      • Mielestäni Jumala antaa ihmisille tuomiovallan. Mooseksen laki käsitti laajan koosteen asioista, joita ei saanut tehdä ja myös miten niistä tuli tuomita. Eihän Jumala niitä kivitystuomioita tai käden katkaisuja itse toimeen pannut, vaan ihmiset. Uusi testamenttikin sanoo, ettei esivalta turhaan miekkaa kanna, vaan se on sen rankaisemiseksi, joka pahaa tekee. Kyllä Raamattu "maallisissa rikoksissa" anta tuomiovallan ihmisille.
        Kuolemantuomio on kuitenkin brabaarinen, kuten tietenkin käsien katkomiset ja muut sellaiset. Ne eivät kuulu sivistysvaltioon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe