Loppujen aikaa

Olin tänään erään yhdistyksen lopettajaistilaisuudessa.
Huomenna on erään musiikkiin liittyvän jutun lopetus.
Vuosikin alkaa olla lopussa.

Nykyään on liikaa loppuja ja liian vähän alkuja.

9

64

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viiooldai

      .

      lopettajaistilaisuudessa?

      kui se ny sillai kuali?????

      har!111

      .

      • mitä_hä

        .

        "Hywä Rouwa #RAUHOITTUKAA#"

        har!1

        .


    • suvakkimieshaluaaosansa

      Moi. Et sä karkuun enää pääse.

      Miten selitämme lapsillemme ja lapsenlapsillemme ? Suomesta on tullut kehitysmaa ja eläintarha. Lapsemme tulevat syyttämään aikanaan sukupolveamme.

      Ihmiselle suvakille jouluvieraaksi 50 luku- ja kirjoitustaidotonta karvasta apinaa. Ihmiselle suvakille joululahjaksi pukilta henkilökohtaista kipeänroisia rikastustapahtumaa vieraiden kanssa, vaikka yksitellen tai ryhmässä joulupuun äärellä.

      Joulu on peruttu. Joululaulujen sijaan kaikuu kaiuttimista hurja älämölö, tiedät mitä tarkoitan.

      Hyvää ja Hellää Joulua. Hurjaa Uutta Vuotta. Apua-huutosi ei muuta kuin yllytä mamua. Oksettavaa,naurattaa.

      - Suomi vuonna 2015 (valtion nimi muuttuu piakkoin)

      • HIRVITÄVÄÄ---

        .

        "Ennen saattoi mennä kauppaan jopa lukitsematta pyörää tai autonovia

        Nyt #ELUKKALAUMAT RIEHUVAT# ennen niin puhtoisilla kaduillamme"

        har!11

        .


    • kyllä_tiedät
      • buddy-Iove

        Olet karvahirviö-Rose.


    • Lopun ideologia on oikeastaan vain se, että se antaa tilaa uudelle. Avain kehittymiseen menee tuon prosessin kautta. Menetyksissä sitä on vaikea hyväksyä, saati ymmärtää. Miten sen sitten kääntäisi myönteiseksi kielteisen sijaan, ja hyväksyisi tapahtuman syyllistymättä nähdessään asian hyvätkin puolet?

      - Asenne
      - Asian tarkastelu vaikka jonkun kolmannen osapuolen kautta
      - Oppiminen tapahtumasta

      Omien menetysten, kuolemien, erojen, loppujen ynnä muiden vaikeiden tapahtuminen jälkeen pahinta on olleet lasten vastoinkäymiset. Satuttavinta omien, mutta murheellista myös kohdata huume- ja ongelmanuoret siinä raadollisessa todellisuudessa, mihin se tie voi johtaa. Monilta aivan liian aikaisin. Ja ongelmia riittää aivan kaikenikäisillä.

      Asia kääntöpuoli valitettavasti on niin, että sivullisenakin oivaltaa sen, että elämä on ihmisen parasta aikaa.

      Buddy, oletko koskaan tullut ajatelleeksi sitä, että hyväntekeväisyys- ja auttamistyöhön on jostain kumman syystä pesiytynyt tavattoman paljon surua kohdanneita ihmisiä? Miksi?

      • Johtuu siitä, että omat kärsimykset lisäävät empatiaa muita kohtaan.
        Samoin oma kova kohtalo tuntuu lievemmältä kun on lähellä vertailukohtia mahdollisesti vielä huonommasta onnesta.


      • buddy-love kirjoitti:

        Johtuu siitä, että omat kärsimykset lisäävät empatiaa muita kohtaan.
        Samoin oma kova kohtalo tuntuu lievemmältä kun on lähellä vertailukohtia mahdollisesti vielä huonommasta onnesta.

        Kyllä niinkin. Tosin jotkut kritisoivat asiaa näin, että auttajat siten hoidattavat itseään. Asian eettinen tarkastelu on aika mutkikasta.

        Lisäisin tuohon vielä kokemuksellisuuden lisäksi sen, että ehkä auttaja on vain ihminen, jolle kaikki elämä on arvokasta. Ja haluaa antaa (edes jollekin) mahdollisuuden.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      598
      1485
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      817
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      473
      703
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      9
      609
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      38
      570
    6. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      41
      547
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      29
      518
    8. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      490
    9. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      29
      468
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      152
      458
    Aihe