Haluan tietää kuonka selvitä erosta, kun olen aivan yksin. Minulla ei ole kavereita, ei mitään. Olimme 3v yhdessä ja rakastan häntä palavasti. Miten tästä selviän yksin.
auttakaa!!
13
238
Vastaukset
- mekkk
Muista yksi asia eli miehiä onnmailama täynnä ja nurkantakana voi olla paljon parempi mies ja ei muuta kun baanalle.
- koiranluupää
Mene eroryhmään, sieltä saat vertaistukea,apua ja uusia ystäviä& aika parantaa! Selviät kyllä, tunteet haalistuu kun aikaa kuluu.
- eteenpän-
Kyllä niitä kavereta alkaa pian tulla, koska nyt sä niitä vasta tarvitset. Parisuhteessa eläessä monelle riittää sen kumppanin läsnäolo, joten kaverit jää vähemmälle huomiolle. Yksin ollessa ihminen hakeutuu luonnostaankin porukoihin, ellei nyt ole aivan yhteiskunnan ulkopuolella tai täysin vieraassa kulttuurissa.
Siitä vaan ulkoilemaan, ei kotoa kukaan tule sua hakemaan. - KokemustaOn
Eroseminaarista voit saada apua ja tukea, suosittelen lämpimästi omasta kokemuksestani!
- itkuiida
Sama täällä, juuri selvisi että mies salaa muuttanut pois. Kaikki auttavat ystävät ja sukulaiset kuolleet. Tunnen olevani täysin yksin. Apua pitäisi saada mutta mistä?
- Eheytynyt
Hanki nettikaupasta kirja Jälleenrakennus - kun suhteesi päättyy. Kirjaa käytetään perusteoksena eroseminaareissa. Jos mahdollista hakeudu eroseminaariin, itse olen saanut sitä kautta apua.
- YksUkkeli
Minulle tuli ero pitkän liiton jälkeen yllätyksenä. Vanhat kaverit olivat jääneet ja uudet tuttavat puolisoni läheisiä. Sukulaisilla oli omat ongelmansa ja he olivat muuttaneet kauas.
Ensin yritin tutustua uusiin ihmisiin, siitä tuli vain ongelmia. Tuntui kuin olisin tunkeutunut toisten ihmisten vakiintuneeseen elämään. Olen sen verran vanhempi, että ikäisilläni on aika kiinteät tuttavapiirit.
Sitten yritin olla yhteydessä vanhoihin tuttuihini, mutta heidän elämänsä oli minulle vierasta, vaikka tuntuivat edelleen tutuilta. Olin myös itse muuttunut.
Yritin myös tutustua naisiin, rakastuinkin, mutta olin pitkän liiton aikana menettänyt kosketukseni parisuhteen muodostamiseen. En osannut enkä halunnut osallistua mihinkään peleihin. Otin ihmissuhteet ehkä liian vakavissani. Koin nöyryyttäviä pettymyksiä.
Nyt vuosien kuluttua olen päätynyt keskittymään työhöni ja varsinkin lapsiini. Yritän harrastaa ja käyn silloin tällöin ulkona. Minulla on myös pari naispuolista tuttavaa, jotka päästän luokseni jos olen todella hellyydenkipeä. En uskalla enää kiintyä, enkä varsinkaan tahdo että minuun kiinnytään.
En usko elämäni tästä muuttuvan, mutta sinä olet nuori, yritä oppia kokemastasi. Rauhoitu vaikka vuosi, keskity itseesi, yksinkin voi elää tyydyttävää elämää. Maailma on täynnä miehiä, ensi kerralla ole varovaisempi kun valitset kumppanin.
Kavereiden löytämisessä, enkä tunteiden poistamisessa en osaa auttaa. Niissä en ole onnistunut itsekään. - Pipokireänä
Yksinäisyys on kansantauti. Itsekin eroa tekemässä. Ystäväni muutti viime kesänä helsinkiin. Olen ollut yksinäinen siitä asti. Hän ottaa yhteyttä vain kun tarvitsee minulta jotakin. Ei juuri muuten. Minulle ei ole ketään tällä hetkellä. Työkavereiden kanssa joskun jotain pientä puhunut, mutta se ei ole sama. Pelkään ajavani toiset ihmiset kauas pois. Ei kukaan jaksa kuunnella jatkuvasti minun pahaa oloani. Hyvää minulle ei kuulu. On vain hiljaiset ja väsyneet illat ja raskas ja vaativa työ päivisin. En jaksa harrastaa enkä käydä paljoa missään, silla kaikki maksaa ja rahasta on joskus tiukkaa kun on laskut saanut maksetuksi. Toisinaan iltaisin mietin, voi jospa en aamulla heräiskään uuteen päivään joka on toisinto usean jo eletyn kuukauden ajalta. Minä tiedän mitä teen kuukauden kuluttua tähän samaan kellonaikaan. En mitään....
- jkiol
Niin totaalisesti ei pidä rakastua keneenkään, että sen vuoksi menettää ystävänsä. Ja jos tämä ihastus vaatii vain hänen kanssaan kanssakäymistä, silloin on syytä alkaa miettiä onkohan hänellä se pimeä puoli eli narsismi, sen kyllä jatkossa huomaa, kun on täysin alistettu ja nöyryytetty, eikä kukaan enää pidä yhteyttä.
Elämää kuuluu myös ystävät ja tuttavat, sitä kautta saa voimaa. Suhde ahdistaa ennen pitkää jos se vie kaiken muun elämän. - kylläaikaparantaa
Joo, ja sellaisessa suhteessa kun tarpeeksi kauvan on niin menettää aivan kaiken itsestään. Vähän ajan päästä erosta huomaat, että sinulla on kaikki paremmin ilman sitä miestä. Ero ryhmä ja seurakuntien ym. Sinkkuryhmät hyviä, niistä saa ystäviäkin.
- mooouooooi
Minkä ikäinen olet? Ja miltä alueelta? Itsekin tässä suunnittelen eroa ja ystäviä ei enää ole joten jos kaipaat juttuseuraa vaikka vaan sähköpostin välityksellä ilmoita.
- eieroainayksinäistä
missään ei ole niin yksin, kuin huonossa parisuhteessa....
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1441790- 401708
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa631440- 681315
Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei2181201Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi2791123- 711113
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää21990- 74955
Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106898