Uskonnon opetus tulee uudistaa, ettei enää tapahtu

näin-ikäviä-asioita

”Lapsi, jonka piti saarnata synnit anteeksi isälle. Aina sen jälkeen.” Viestin otsake kertoo kaiken, mitä kirkon linja saa aikaan. Porin Jazz:n Suomi Areenassa, oli aiheena synti: Meppi Eija Riitta Korhola sanoi: Suomi saa maksaa kovan hinnan synti käsitteen hämärtämisestä. Ihmisen pimeää ja pahaa puolta on mahdollista käsitellä rakentavasti vain synti käsitteen avulla. Ihmisten arkiajattelussa synti on kielteinen ja poissulkeva asia. Mutta Jukka Relander mukaan: Kristityt eivät syyllistä synnillä, vaan synti sana vastuullistaa ihmisen. ” Vaeltakaamme säädyllisesti, niinkuin päivällä, ei mässäyksissä ja juomingeissa, ei haureudessa ja irstaudessa, ei riidassa ja kateudessa, vaan pukekaa päällenne Herra Jeesus Kristus, älkääkä niin pitäkö lihastanne huolta, että himot heräävät” Mutta mitä sitten tapahtui kun jihadi maahan muuttajat joita muhamed on esimerkillään, että tehkää näin. Ja 9 v "Aisa" tytön koko elämä tuhoutui.

Jumalan Poika, Jeesus ohjeisti meitä näin: Mat. 18: Sillä hetkellä opetuslapset tulivat Jeesuksen tykö ja sanoivat: "Kuka on suurin taivasten valtakunnassa?" Niin hän kutsui tykönsä lapsen, asetti sen heidän keskellensä ja sanoi: "Totisesti minä sanon teille: ellette käänny ja tule lasten kaltaisiksi, ette pääse taivasten valtakuntaan. Sentähden, joka nöyrtyy tämän lapsen kaltaiseksi, se on suurin taivasten valtakunnassa. Ja joka ottaa tykönsä yhden tämänkaltaisen lapsen minun nimeeni, se ottaa tykönsä minut. Mutta joka viettelee yhden näistä pienistä, jotka uskovat minuun, sen olisi parempi, että myllynkivi ripustettaisiin hänen kaulaansa ja hänet upotettaisiin meren syvyyteen. Voi maailmaa viettelysten tähden! Viettelysten täytyy kyllä tulla; mutta voi sitä ihmistä, jonka kautta viettelys tulee! Mutta jos sinun kätesi tai jalkasi viettelee sinua, hakkaa se pois ja heitä luotasi; parempi on sinulle, että käsipuolena tai jalkapuolena pääset elämään sisälle, kuin että sinut, molemmat kädet tai molemmat jalat tallella, heitetään iankaikkiseen tuleen. Ja jos sinun silmäsi viettelee sinua, repäise se pois ja heitä luotasi; parempi on sinun silmäpuolena mennä elämään sisälle, kuin että sinut, molemmat silmät tallella, heitetään helvetin tuleen.
Katsokaa, ettette halveksu yhtäkään näistä pienistä; sillä minä sanon teille, että heidän enkelinsä taivaissa näkevät aina minun Isäni kasvot, joka on taivaissa. Sillä Ihmisen Poika on tullut pelastamaan sitä, mikä on kadonnut.

9

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Raamattu, varsinkin uusi testamentti on täynnä hyödyllisiä opetuksia, jotka sopivat hyvin opetettavaksi koulussa lapsille. Ne kasvattavat ihmisistä vastuullisia kansalaisia ja tekee heistä hyviä tapoja kunnioittavia ja lähimmäisiä rakastavia ihmisiä. Mikään ET-opetus ei sitä saa aikaan.

      • oppiakaikilla

        Kouluissa ei saa julistaa pelkästään kenenkään uskontokunnan omia totuuksia.
        Lapsille pitää kertoa, niin kuin nyt tehdään, kaikista uskonnoista ja uskomuksista, niin jokainen voi löytää oman tapansa uskoa tai olla uskomatta kenenkään Jumalaan, tyrkyttää ei saa.
        Suomen lait ja arvot on ne, joita pitää oppia kunnioittamaan. Elämäntaitoakin voidaan tietysti opettaa.


      • SanonVaan
        oppiakaikilla kirjoitti:

        Kouluissa ei saa julistaa pelkästään kenenkään uskontokunnan omia totuuksia.
        Lapsille pitää kertoa, niin kuin nyt tehdään, kaikista uskonnoista ja uskomuksista, niin jokainen voi löytää oman tapansa uskoa tai olla uskomatta kenenkään Jumalaan, tyrkyttää ei saa.
        Suomen lait ja arvot on ne, joita pitää oppia kunnioittamaan. Elämäntaitoakin voidaan tietysti opettaa.

        Niin, on myös www.et-opetus.fi


      • ihanaJeesus-auttoi

        1.Pietarin kirje:
        2:1 Pankaa siis pois kaikki pahuus ja kaikki vilppi ja ulkokultaisuus ja kateus ja kaikki panettelu,
        2:2 ja halatkaa niinkuin vastasyntyneet lapset sanan väärentämätöntä maitoa, että te sen kautta kasvaisitte pelastukseen,
        2:3 jos "olette maistaneet, että Herra on hyvä."
        2:4 Ja tulkaa hänen tykönsä, elävän kiven tykö, jonka ihmiset tosin ovat hyljänneet, mutta joka Jumalan edessä on valittu, kallis,
        2:5 ja rakentukaa itsekin elävinä kivinä hengelliseksi huoneeksi, pyhäksi papistoksi, uhraamaan hengellisiä uhreja, jotka Jeesuksen Kristuksen kautta ovat Jumalalle mieluisia.
        2:6 Sillä Raamatussa sanotaan: "Katso, minä lasken Siioniin valitun kiven, kalliin kulmakiven; ja joka häneen uskoo, ei ole häpeään joutuva."
        2:7 Teille siis, jotka uskotte, se on kallis, mutta niille, jotka eivät usko, "on se kivi, jonka rakentajat hylkäsivät, tullut kulmakiveksi"
        2:8 ja "kompastuskiveksi ja loukkauskallioksi." Koska he eivät tottele sanaa, niin he kompastuvat; ja siihen heidät on pantukin.
        2:9 Mutta te olette "valittu suku, kuninkaallinen papisto, pyhä heimo, omaisuuskansa, julistaaksenne sen jaloja tekoja", joka on pimeydestä kutsunut teidät ihmeelliseen valkeuteensa;
        2:10 te, jotka ennen "ette olleet kansa", mutta nyt olette "Jumalan kansa", jotka ennen "ette olleet armahdetut", mutta nyt "olette armahdetut."

        et opetus ei anna lohtua, mutta Jumalan sanan avulla koulukiusattukin selviää, niinkuin minäkin selvisin.


      • kyllä_etoo
        oppiakaikilla kirjoitti:

        Kouluissa ei saa julistaa pelkästään kenenkään uskontokunnan omia totuuksia.
        Lapsille pitää kertoa, niin kuin nyt tehdään, kaikista uskonnoista ja uskomuksista, niin jokainen voi löytää oman tapansa uskoa tai olla uskomatta kenenkään Jumalaan, tyrkyttää ei saa.
        Suomen lait ja arvot on ne, joita pitää oppia kunnioittamaan. Elämäntaitoakin voidaan tietysti opettaa.

        Juuri on julkaistu islamin uskonnon suomen kielinen kirja alaluokille meidän peruskoulussamme. Siinä pienille Suomeen kotoutuville muslimioppilaille kerrotaan kuinka allah loi Suomen järvet ja metsät ja rikkaan luonnon. Ja viimeisen päälle tunnustuksellisesti.
        Muilta uskontokunniltahan laki kieltää nykysin tunnustuksellisen uskonnonopetuksen peruskoulussa. Mutta kaikki laithan joustavat nykyisin kun on kyseessä kehitysmaaihmisten rauhanuskonto.
        Ja veronmaksaja tuonkin kakan kustantaa!


      • ET-opetus uskonnon opetuksen tilalle ja uskonnon opettajille potkut. Raamatussa ei ole mitään hyödyllistä kuin vain niille, jotka pitävät sitä tärkeänä. On siis syntiä opettaa alaikäisille uskontoa(uskovilta lainattuna tuo sana synti, jotta ymmärtäisivät paremmin).


      • kyllä_etoo kirjoitti:

        Juuri on julkaistu islamin uskonnon suomen kielinen kirja alaluokille meidän peruskoulussamme. Siinä pienille Suomeen kotoutuville muslimioppilaille kerrotaan kuinka allah loi Suomen järvet ja metsät ja rikkaan luonnon. Ja viimeisen päälle tunnustuksellisesti.
        Muilta uskontokunniltahan laki kieltää nykysin tunnustuksellisen uskonnonopetuksen peruskoulussa. Mutta kaikki laithan joustavat nykyisin kun on kyseessä kehitysmaaihmisten rauhanuskonto.
        Ja veronmaksaja tuonkin kakan kustantaa!

        Kantaväestön lapsille ei tule opettaa uskontoa. Se on sama mitä muslimeille opetetaan kouluissa, kunhan opetetaan islamia muslimeille, eikä kristinuskoa.


    • >> Uskonnon opetus tulee uudistaa <<
      Totta, se tulee lopettaa. Jo tälläkin tekellä sitä lukeneista 85% ei usko heille vuosikausia opetettuun jumalaan eli mitä järkeä tuossa tuputtamisessa on. Ei mitään.
      Toiseksi, koska tuon peruskoulussa opetettavan oppiaineen oppikirjakin on täynnä vääristelyä, niin siksikään sitä ei pitäisi opettaa.

    • Helvettiin_farisealaiset

      Mutta joka itsensä ylentää, se alennetaan; ja joka itsensä alentaa, se ylennetään.
      Mutta voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun suljette taivasten valtakunnan ihmisiltä! Sillä itse te ette mene sisälle, ettekä salli meneväisten sisälle mennä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      48
      3250
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      933
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      810
    4. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      780
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      714
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      15
      688
    7. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      611
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      21
      601
    9. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      42
      590
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      569
    Aihe