Kreationismille ei ole vaihtoehtoa

Kaikki. mitä havaitsemme maailmassa todistaa kreationismista. Jumala on luonut kaiken, niin näkyvän kuin näkymättömän, niin elollisen kuin elottomankin. Evolutionistit kuitenkin väittävät, että kaikki on kehittynyt luonnontieteellisin menetelmin eikä mihinkään ole tarvittu älyllistä suunnittelijaa, Jumalaa.

He eivät kuitenkaan ole pystyneet kokeellisesti esittämään ainuttakaan todistetta väitteilleen. Yksikään tiedemies ei ole pystynyt luomaan ainuttakaan luonnossa esiintyvää elollista eläintä tai elotonta materiaa missään laboratoriossa muuten, kuin käyttämällä hyväkseen jo Jumalan ennalta luomia aineita ja luonnonlakeja, eivätkä he ole saaneet edes niidenkään avulla syntymään elämää. He eivät ole pystyneet luomaan ainetta tyhjyydestä eikä elämää elottomista aineista, vaikka väittävät tietävänsä, että se on mahdollista.

Luulisi sen olevan helppoa älyllä varustetulle, ja yliopistoja käyneille tiedemiehille, jos se on ollut mahdollista ilman älyä ja järkeä olevalle evoluutiolle tai elottomille aineille.
He eivät jääräpäisyydessään halua tunnustaa Jumalan olemassaoloa, vaikka varmasti sisimmässään tietävätkin, että Jumala on ainoa oikea vastaus kaiken olemassaoloon. Hän on kaiken Luoja ja ylläpitäjä, kuten Raamattukin hyvin todistaa,
"Alussa loi Jumala taivaan ja maan." (1.Moos.1:1)

16

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AtteEwokki

      Päätit sitten tekaista uuden aivopierun kun sait köniisi edellisessä ketjussa. Käypäs kuitenkin vastaamassa tähän:

      http://keskustelu.suomi24.fi/t/14014095/kreationistit-mita-on-evo-moraali

      Jk. "He eivät ole pystyneet luomaan ainetta tyhjyydestä eikä elämää elottomista aineista, vaikka väittävät tietävänsä, että se on mahdollista."

      Ole hyvä ja mainitse nimeltä kymmenen tunnettua tiedemiestä, jotka väittävät että heidän on mahdollista luoda ainetta tyhjyydestä ja elämää elottomista aineista.

      • "Ole hyvä ja mainitse nimeltä kymmenen tunnettua tiedemiestä, jotka väittävät että heidän on mahdollista luoda ainetta tyhjyydestä ja elämää elottomista aineista"

        En minä ole väittänyt kenenkään tiedemiehen niin sanoneenkaan. Eiväthän he uskalla edes niin sanoa, koska tietävät, etteivät siihen pysty.


      • tieteenharrastaja
        Mark5 kirjoitti:

        "Ole hyvä ja mainitse nimeltä kymmenen tunnettua tiedemiestä, jotka väittävät että heidän on mahdollista luoda ainetta tyhjyydestä ja elämää elottomista aineista"

        En minä ole väittänyt kenenkään tiedemiehen niin sanoneenkaan. Eiväthän he uskalla edes niin sanoa, koska tietävät, etteivät siihen pysty.

        Miksi heidän pitäisikään noin sanoa, sinunko mieliksesi:

        "Eiväthän he uskalla edes niin sanoa, koska tietävät, etteivät siihen pysty."

        Senhän he sanovatkin, että tietävät miten aine syntyy ja myös osan siitä, miten elämä.


      • Anti-Jaakob
        Mark5 kirjoitti:

        "Ole hyvä ja mainitse nimeltä kymmenen tunnettua tiedemiestä, jotka väittävät että heidän on mahdollista luoda ainetta tyhjyydestä ja elämää elottomista aineista"

        En minä ole väittänyt kenenkään tiedemiehen niin sanoneenkaan. Eiväthän he uskalla edes niin sanoa, koska tietävät, etteivät siihen pysty.

        Etkö enää ymmärrä edes omia kirjoituksiasi? Kirjoitit näin:

        "He eivät ole pystyneet luomaan ainetta tyhjyydestä eikä elämää elottomista aineista, vaikka väittävät tietävänsä, että se on mahdollista."

        Älä yritä luistella karkuun.


      • Anti-Jaakob kirjoitti:

        Etkö enää ymmärrä edes omia kirjoituksiasi? Kirjoitit näin:

        "He eivät ole pystyneet luomaan ainetta tyhjyydestä eikä elämää elottomista aineista, vaikka väittävät tietävänsä, että se on mahdollista."

        Älä yritä luistella karkuun.

        ("He eivät ole pystyneet luomaan ainetta tyhjyydestä eikä elämää elottomista aineista, vaikka väittävät tietävänsä, että se on mahdollista.")

        "Älä yritä luistella karkuun."

        Ei siinä puhuta sanomisesta mitään. Etkö osaa lukea? Mutta kieltäessään sen, että elämä syntyy vain elämästä, he kyllä "puhuvat" sitä, että elämä syntyy elottomasta aineesta. Jotkut, kuten Miller, ovat yrittäneet todistaa sen, mutta ovat epäonnistuneet. Jokainen, joka kieltää sen, että Jumala on elämän antaja, on sen puhuja, että elämä on syntynyt elottomasta aineesta, koska muuta vaihtoehtoa ei ole. Ei pidä mennä saivartelemaan.


      • Anti-Jaakob
        Mark5 kirjoitti:

        ("He eivät ole pystyneet luomaan ainetta tyhjyydestä eikä elämää elottomista aineista, vaikka väittävät tietävänsä, että se on mahdollista.")

        "Älä yritä luistella karkuun."

        Ei siinä puhuta sanomisesta mitään. Etkö osaa lukea? Mutta kieltäessään sen, että elämä syntyy vain elämästä, he kyllä "puhuvat" sitä, että elämä syntyy elottomasta aineesta. Jotkut, kuten Miller, ovat yrittäneet todistaa sen, mutta ovat epäonnistuneet. Jokainen, joka kieltää sen, että Jumala on elämän antaja, on sen puhuja, että elämä on syntynyt elottomasta aineesta, koska muuta vaihtoehtoa ei ole. Ei pidä mennä saivartelemaan.

        Sinä kirjoitit: "He eivät ole pystyneet luomaan ainetta tyhjyydestä eikä elämää elottomista aineista, vaikka väittävät tietävänsä, että se on mahdollista."

        Sitten kirjoitit: "Ei siinä puhuta sanomisesta mitään". Hyvin tarkkaan ottaen ei puhuta sanomisesta, mutta siinä kirjoitetaan väittämisestä. Mikä tässä on vielä epäselvää? Sinä kirjoitit "He eivät ole pystyneet luomaan ainetta tyhjyydestä eikä elämää elottomista aineista, vaikka väittävät tietävänsä, että se on mahdollista" ja nyt sitten yrität kiemurrellen väittää että eihän.


      • Nimi_Ja_Merkki

        Pssst. Miller ei epäonnistunut yhtään missään. Hän tutki syntyykö tietynlaisissa olosuhteissa orgaanisia molekyylejä, ja niitä syntyi. Ja vaikkei olisi syntyntkään, ei olisi sittenkään "epäonnistunut," koska ei hän mitään etukäteen luvannut.


    • Fiksu....Kreationisti

      Aamen.

    • HoitajaVapaalla

      Olisiko hyvä vaihtoehto mielenterveys?

    • paijaisin

      Voi sinua pikku höpönassua! Olet sinä niin liikkis!

    • Taikauskonnoton

      "Kaikki. mitä havaitsemme maailmassa todistaa kreationismista."

      En kyllä ole koskaan missään havainnut pienintäkään todistetta taikuudesta.

    • ei.luotu

      Totta turiset. Spagettihirviö on kaikessa pyhässä pastassaan luonut maailman. Ei meillä muuten olisi Ikean lihapullia.

      Uskot siis väärään jumalaan!

    • Tarkkuutta_käsitteisiin

      Aloitus on käsitteellisesti niin sekavaa, että ei taida maksaa vaivaa edes lukea sitä tarkemmin.
      Kreationismi sanana viittaisi oppiin eli ismiin. Kreationismi olisi siis ihmisten luoma oppi siitä miten Jumala on luonut. Kreaatio tai luominen on tapahtuma, josta siis kaikki (ehkä) todistaa, eikä kreationismi, joka on oppi. Tuossa on perustavaa laatua oleva käsitteellinen sekaannus: tapahtuma ja oppi tapahtumien kulusta ovat eri asioita.

      Toiseksi kukaan ei tietenkään väitä kaiken kehittyneen luonnontieteen menetelmin. Menetelmä viittaa tieteen harjoittamiseen tai laajemmin tapaan, jolla ihminen tavoittelee tietoa tai suorittaa joitain harkittuja toimia tavoitellakseen jotakin tulosta. Jumalalla on ollut ihan muut kuin luonnontieteelliset menetelmät käytössä. Onhan se jo ihan hävytöntä pilkkaa, että joku väittää Jumalan olevan sidottu luonnontieteellisiin menetelmiin.

      Eli en oikein ymmärrä avauksen tekijän järjenjuoksua. Se vaikuttaa hieman pöllähtäneen ihmisen höpötykseltä, joka ei välttämättä oikein ymmärrä mitä yrittää sanoa. Suosittelisin aloittajalle teologian ja filosofian opiskelua.

      • VuosikaudetSeurannut

        Eiköhän juuri teologian "opiskelu" Raamattua tutkimalla ole pannut Mark5-Obadja-Jaakobin pöllähtämään.


    • >>Kaikki. mitä havaitsemme maailmassa todistaa kreationismista.<<
      Ei todista. Kreationismista todistavat mm. kreationistiset www-sivustot ja muut julkaisut sekä Mark5.
      >>Jumala on luonut kaiken, niin näkyvän kuin näkymättömän, niin elollisen kuin elottomankin.<<
      Todistamaton väite.
      >>Evolutionistit kuitenkin väittävät, että kaikki on kehittynyt luonnontieteellisin menetelmin eikä mihinkään ole tarvittu älyllistä suunnittelijaa, Jumalaa.<<
      Hahhah. Eivät väitä.
      >>He eivät kuitenkaan ole pystyneet kokeellisesti esittämään ainuttakaan todistetta väitteilleen.<<
      Siis mille väitteille?
      >>Yksikään tiedemies ei ole pystynyt luomaan ainuttakaan luonnossa esiintyvää elollista eläintä tai elotonta materiaa missään laboratoriossa muuten, kuin käyttämällä hyväkseen jo Jumalan ennalta luomia aineita ja luonnonlakeja, eivätkä he ole saaneet edes niidenkään avulla syntymään elämää.<<
      Lausumasi sisältää todistamattoman väitteen hypoteettisesta luomisesta.
      >>He eivät ole pystyneet luomaan ainetta tyhjyydestä eikä elämää elottomista aineista, vaikka väittävät tietävänsä, että se on mahdollista.<<
      Vielä tämä ehkä ei olekaan onnistunut. On paljon arkipäiväisiä asioita, joita ennen pidettiin mahdottomina.
      >>Luulisi sen olevan helppoa älyllä varustetulle, ja yliopistoja käyneille tiedemiehille, jos se on ollut mahdollista ilman älyä ja järkeä olevalle evoluutiolle tai elottomille aineille.<<
      Miksi se olisi helppoa, miksi sen edes pitäisi olla helppoa?
      Evoluutio on prosessi, ei mikään taikuri.
      Kemialliset reaktiot eivät tarvitse älyä tapahtuakseen.
      >>He eivät jääräpäisyydessään halua tunnustaa Jumalan olemassaoloa, vaikka varmasti sisimmässään tietävätkin, että Jumala on ainoa oikea vastaus kaiken olemassaoloon. Hän on kaiken Luoja ja ylläpitäjä, kuten Raamattukin hyvin todistaa,<<
      Jääräpäisyydessäsi vain jatkat projisointiasi.

      • IlkimysVakavissaan

        Peukutus sinulle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5407
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      51
      3463
    3. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      40
      3436
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      93
      3328
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1887
    6. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      31
      1666
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      134
      1647
    8. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      43
      1619
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      151
      1316
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1179
    Aihe