Luin täältä jostain hienon idean: ay-jäärät voisivat perustaa ihan oman yrityksen missä pelattaisiin just niin ay-säännöillä kun halutaan. Miksi ihmeessä ay-jäärät tekevät töitä jollekkin muulle kun olisi tälläinen loistava mahdollisuus?
Nerokas ehdotus ay-pallukoille
ExAyMies
2157
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Äy änkyrä on ammattivaras. Ei ne kykene mihinkään rehelliseen.
Nii no olkoon sit epärehellisiä siellä. Ihan sama. Tärkeintä että antaisivat niiden tehdä töitä jotka haluaa tehdä.
Nerokas ehdotus kelan elätille,mene töihin.
Onnittelut sinulle exaymies!
Kerrassaan nerokkaasti taas oivallettu!
Etkö aikaisemmin tiennyt, että Suomessa voi perustaa yrityksiä?
No kuule tiesin ja siksi tästä annoinkin näin anteliaan vihjeen ay-änkyröiöle jotka ei näköjään itse tiedä että voisivat sen ihan oman Änkyrä Oy:n pistää pystyyn.
Höpöhöpö!
Et sinä idiootti tiedä mitään, etkä mistään.
Kunhan täällä aikasi kuluksi vain räksytät joutavia.
-
Yrityksissä tehdään työtä. Se ei sovi ay siipiveikoille. Nehän eivät tiedä mitä työnteko tarkoittaa.
Yrityksissä tehdään töitä, siinä olet ihan oikeassa. Sellaiset yritykset, joissa töitä ei tehdä, lakkaavat melko nopeasti olemasta.
Merkittävä osa yrityksissä töitä tekevistä ihmisistä kuuluu ammattiliittoihin, joten jo pelkkä yritysten olemassaolo todistaa sinun väittämäsi perättömäksi.
Joten voit kaikessa rauhassa jatkaa omaa säälittävää röhkimistäsi erheen unen yössä.
Jep. Fiksu työnantaja ymmärtää, että työntekijöille kuuluu oikeus järjestäytyä. Se on myös yrittäjän/firman etu. Ei ay-liike ole yrittäjyysvastainen. Perusteeton väittämä. Päinvastoin. Ay-liikkeelle on tärkeätä että yritykset/yrittäjä voivat hyvin. Ilman yrityksiä ja liiketoimintaa ei olisi palkkatyötäkään. Eikä myöskään ay-liikettä. Ihan tavallisia ihmisiä ammattiliitoihin kuuluvat työntekijät ovat. Ovat monet hyvinkin sitoutuneita työhön ja arvostavat työantajaa ja firmaa missä ovat töissä. Asettavat useinkin firman edun oman etunsa edelle. Olemalla joustavia. Täysin katteeton ja vääristynyt väite, että kuulumalla ammattiliittoon ihmisestä tulee laiska ja veltto ja ahne. Minulla on näppituntuma, että etenkin monet liitoihin kuulumattomista ovat juuri niitä työtä karttavia luistelijoita, jotka vain ajavat puhtaasti omaa etuansa ja pelaavat omaan pussiinsa. Kaverista välittämättä. Pelejänsä pelaten. Olen sen itse monet kerrat nähnyt työelämässä. Ja monta työpaikkaa on tullut nähdyksi. Hyviä ja huonoja. olen 60v mies.
Nonih!
Tässäpä exayrähjääjällekin oivallinen esimerkki fiksusta yrittäjästä ja työnantajasta!
Tuommoisten henkilöiden yrityksissä kelpaa olla ihmisten töissä. Yhteispelillä ne asiat sujuu, eikä turha rähjääminen johda mihinkään.
-
Onhan niitä fiksuja ja typeriäkin yrittäjiä. Pointti onkin se, että ei järjestäytymisessä ole mitään pahaa. Mutta kun se kääntyy itseään vastaan ja aiheuttaa ongelmia yrityksille JA työntekijöille, on siinä jotain vialla. On ihan yksinkertainen looginen sääntö ja kun se pätee, kaikki ovat tyytyväisiä:
Kun työntekijä on tuottava, on yrittäjä tyytyväinen
Kun yrittäjä on tyytyväinen, on työntekijä iloinen
Kun työntekijä on iloinen ja tuottava, ei ole mitään syytä potkia työntekijää pois. Kun työntekijä on iloinen, ei työntekijällä ole syytä jättää tyytyväistä yrittäjää.
Ei tähän liittoa tarvita.
Pointti on siinä, että (toisin, kuin sinä täällä yrität väittää) ammattiliitoista ei ole mitään haittaa asiallisesti toimivissa yrityksissä ja fiksuille yrittäjille.
Hyötyä sen sijaan on, esim. liittoihin järjestäytyneiden työntekijöiden kanssa on kätevämpi ja nopeampi neuvotella, kuin jokaisen työntekijän kanssa erikseen. Säästyy aikaa muuhun ja tuottavampaan tekemiseen. Jne.
Ja edelleen, kun sattuu kohdalle se yrittäjä / ne yrittäjät, jotka eivät toimi asiallisesti, on liitosta paljonkin hyötyä.
Olet ihan oikeassa! Näinhän se teoriassa menee, järjestäytyneet työntekijät eivät vain ole valmiita tekemään mitään käytännössä. Eihän tässä olisi edes mitään kilpailukykyongelmaa jos asiat toimisivat eikä mun tarvitsisi takoa teidän tyhmiin päihin faktoja.
Höpöhöpö!
Sinä idiootti haastat vain riitaa.
Esim. tuossa yllähän juuri eräs fiksu yrittäjä todistaa ihan päinvastaista.
Mitä kicksejä oikein saat noin älyttömästi kirjoittamisesta?
-
Väitätkö että Suomella on jotenkin pullat hyvin uunissa ja olemme valmiita globaaliin kilpailuun? Ethän sä nyt tosissaan voi lakaista kilpailukykyongelmaa vaan maton alle! Luuletko tosissaqn että tälle voi joku muu tehdä jotain?
Höpöhöpö!
Sinä idiootti haastat vain riitaa.
Mitä kicksejä oikein saat noiden älyttömyyksiesi kirjoittamisesta?
Suomella on ongelmansa kilpailukyvyn suhteen, mutta on kerrassaan naurettavaa väittää, että ne olisivat järkevästi ratkaistavissa palkkoja alentamalla.
Kerro ihmeessä jos sinulla on toinen ratkaisu, oikeasti kiinnostaisi tietää?
Valitettavasti minulla ei ole tiedossani ratkaisua Suomen kilpailukyvyn ongelmiin.
Se tieto kiinnostaisi muitakin.
Varmasti. Koska ei ole globaalia ay-liikettä ja koska se ei edes ajatuksena toimisi (aina löytyy joku joka osaa tehdä saman asian halvemmalla eikä välitä mistään sopimuksista) ei ole muuta vaihtoehtoa kuin joko alentaa hintaa tai sitten lopettaa myyminen kokonaan.
No ei.
Ay-liikkeessä tehdään laajaa kansainvälistä yhteistyötä, eikä pidä unohtaa, että samat direktiivit ovat voimassa koko EU:ssa.
Halpuudellakin on rajansa, vanha totuus "markalla saa markan tavaran" pitää yhä edelleen paikkansa.
Nimenomaan. Eu ajaa kaikkia valtioita ns. samalle viivalle. Tästä syystä suomi joutuu kabotaasirajat juuri poistamaan. Tapahtuu myös muilla aloilla missä vielä tälläisiä keinotekoisia rajoja on. Olen varma että tuo bernerin suunnittelema vinjetointimaksu on myös laiton EU:ssa ja kestää korkeintaan muutaman vuoden jos tulee edes voimaan.
Halpuudella on rajansa ja tottakai asiakas päättää keneltä ostaa. Yleensä siltä joka tarjoaa parasta hinta/laatu -suhdetta. Tällä hetkellä me hävitään kaikilla rintamilla.