Hmmm...mmm...mmmm... Rintamakarkurit asialla? Sopisi hyvin kuvaan.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1450575989212.html
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1450575989212.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Jos ne sotaa haluavat ne myös saavat sen. Tulta munille. Eläkeläisillä on aikaa istua linnassakin ja siellä on sentään hyvä olla. Että silleen
Kyseessä todennäköisesti elintasopakoloiset. Ovat tietenkin pettyneet saamiinsa rahasummiin.
Ihana lynkkauskiima... voi kun pääsis lynkkammaan... selvitetään syylliset sitten myöhemmin. Nyt lynkataan!
Väitäppä tekijöitä suomalaisiksi, niin ei mene viikoa kun roikut saatana köysikaulassa.
Tämä on sitä kansainvälistymistä. Pitäisköhän koulussa pakko-opettaa jo muutakin kieltä, kuin ruotsia? Joku arabia tai afganistan olisi tarpeen, eikä somalian kielikään turhaa olisi. Myös kulttuurikoulutusta me tarvitsemme, jotta ymmärrämme paremmin vieraittemme aktiivista toimintaa!
Praatasivat varmalla rantaruotsia.
ne puhui sitä kieltä mitä suvakit ymmärtää.
Eivät olleet ainakaan virolaisia, kun eivät puhuneet turunmurretta.
Taas suvakki on onnellinen, kun sai vanhuksia hakattua.
aivan käsittämätöntä vatulointia poliitikoilta, miksi rajatarkastuksia ei aloiteta?
Maan rajan eräs idea on siinä, että kun vahingollinen aines pidetään poissa, näitä ei sitten poliisien tarvitse metsästää pitkin maata. Ennaltaehkäisyä ja tehokkuutta.
Kansakuntien tuhoamiseen pyrkivä politiikka tottakait pyrkii poistamaan rajavalvonnan ja rajat.
Koska meillä on pääministerinä itse PÄÄVATULOIJA, joka lisäksi on hyväuskoinen hölmö! Kuulin juuri ranskalaisesta tv-kanavasta (France24.com, uutiset klo 12.00) että Tanskassa halutaan takavarikoida pakoloisten rahat ja korut.
Yhtenä synkkänä ehtoona vastassa on veteraani, joka pysäyttää tulijat kynnysmatolle.
Löytyy niitä Suomesta vielä " vanhuksia " joilla pysyy ase käsissä. Tulta munille ".
Että silleen.
Kolme miestä... ei paljon kannata ruveta rettelöimään. Soitto vain heti hätäkeskukseen, että poliisi ehtii hätään -tosin kestää yleensä yli tunnin syrjäseuduille. Siksipä ne kodinturvajoukot olisi tarpeellisia... Maaseudulla on opittu pitämään ovet avoinna, kun ei ole tarvinnut pelätä. Kohta munalukot loppuvat kyläkaupoista. Pitäisköhän itsekin laittaa autotalli, kalustovaja ja aitat lukkoon.
Paljonkos itselataavassa haulikossa saa olla panoksia ja voihan sen rajoittin kalikan poistaa lippaasta ? Että silleen.
Ainakin itellä oli abaut 15 vuotta sitten haulikko jonka lippaseen meni 8 panosta, eikä montaa sekuntia turhautunut kun ne ampui lähes sarjatulella maaliin, joten nuo ali-ihmiset ei kauaa olisi oviaukossa ehjinä olleet, täyteiset vielä piipussa niin roistoissa olisi ollut keilapallon mentäviä reikiä.
Itse ladatut haulikon panokset polkupyöränlaakerikuulilla tehoavat kovempaankin nahkaan. Että silleen.
Koska mitta täyttyy,ja vastatoimet alkaa.Sitten suvakeilla on kuumat oltavat
No vanhan hyvän ajan Konstaapelin neuvo: " Ammu ensin kohti ja sitten useampi laukaus ja sano kyselijöille ne ensimmäiset oli varoituslaukauksia ". Että silleen.
Lisäys edelliseen: " Ammuttuja hylsyjä pitää löytyä enemmän kun reikiä roistosta".
Romaneilla on oma kieli.
Ja nyt jumalauta arabit ulos maasta.
asukit karttelee suomen metsiä ja syrjäkyliä. Kun afaltti loppuu on se heille täysin outo maailma, eivätkä mieluusti sinne mene. Kaupungeissa sensijaan ovat kuin kotonaan! Kaupunkien puistot on heille sakein korpi, mihin vapaaehtosesti menevät!
Veikkaankin kyseessä olevan ihan eu alueelta tulleita "siirtolaisia", joille ei syrjäiset seudutkaan ole outoja ja luontokin on tuttu jo kotimaasta!
Arvelisin, että eiköhän aikoinaan jo kiertevät polkupyörillä ympäri maaseutua liikkuneet erilaiset kaupustelijat tehneet melko kattavan listan yksin asuvista vanhuksista koko maassamme, jonka listan erilaisia kokonaisuuksia lie sitten nykysin kapittelevat halukkaille ja maksukykyisille suorittajille!
Ovatko ne saaneet keskuksiinsa tarpeittensa viihdyttäjät, kun nyt ovat kohdistaneet väkivaltaisuutensa vanhuksiin?
Tämä on vasta alkua. Vastaanottokeskuksissa on jotain järjestystä, mutta entäs sitten, kun muukalaiset hajaantuvat yksittäisiin asumuksiin kansan keskelle. Ja heitähän on paljon, kun palautuksiin menevät vain vapaaehtoiset ja pieni osa palautuskeskuksiin.
Suomessahan niidenkin,jotka eivät saa oleskelulupaa, palauttaminen kotimaahan on vaikeaa, kun RKP:n ministeri Thors laiminlöi tehtävänsä eikä neuvotellut palauttamissopimusta Irakin kanssa kuten muut maat ja heidän fiksut ministerinsä.
Joku sanoo, että pitää saada parhaat voimat päättämään Suomen asioista. Suomessa äänestetään ne tyhmimmät voimat päättämään ja tulos on se mikä on. Palkkaa he saavat paljon yli ansioitten. Vastuuta heillä ei ole mistään.
Kotkalainen poliisi esitti mielipiteitään matuista Facebookin suljetussa ryhmässä – siirrettiin muihin tehtäviin
Kotkalainen vanhempi rikoskonstaapeli ja kaupunginvaltuutettu Vesa Levonen on joutunut kokemaan sananvapauden toteuttamisen monimutkaisuuden ja rajanvedon hankaluuden.
20.12.2015 12:40, 6324 lukukertaa
InstaCasino antaa uusille pelaajilleen huimat edut. Tarkista tästä!
Poliisin työn ja politiikan yhdistelmä kävi Kaakkois-Suomen poliisijohdolle ylivoimaiseksi alkusyksystä, ja se siirsi Levosen yt-menettelyn kautta ulkomaalais- ja turvapaikkayksiköstä muihin tehtäviin, kertoo Kymen Sanomat.
Vesa Levonen
Poliisilaitoksen johdon mielestä Levosen Facebook-kirjoittelu oli ollut sisällöltään sen laatuista, että luottamus hänen kykyynsä hoitaa ulkomaalaistutkintaa objektiivisesti oli voitu perustellusti kyseenalaistaa.
Poliisijohdon mukaan Levosen kirjoittelu vaarantaa kansalaisten luottamusta poliisin tasapuolisuuteen tehtävien hoidossa.
Levonen puolestaan kokee, että hänen sananvapauttaan on rajoitettu ja perustuslaillisia oikeuksiaan loukattu.
Levosen mukaan hänestä käynnistettiin syyskuussa yhteistoimintalain mukainen menettely, vaikka kyseessä olivat hänen henkilökohtaiset ja poliittiset mielipiteensä Facebook-kavereiden kanssa suljetussa ryhmässä.
Tapaus on Levosen mielestä niin törkeä, että hän teki poliisipäällikkö Ossi Lähdesmäestä ja apulaispoliisipäällikkö Keijo Kolsista tutkintapyynnön, joka ei johtanut esiselvitystä pidemmälle.
Poliisihallituksen lisäksi Levonen vetosi eduskunnan oikeusasiamieheen, joka pesi kätensä. Seuraavaksi Levonen aikoo vedota valtakunnansyyttäjään esitutkinnan aloittamiseksi.
Lähde: Kymen Sanomat