autoni on saab ketjukoneella. eihän se jenkki ole mutta sympatiseeraan jenkkiautoja. jenkkiautoilijat tietää paljon autoista niin kysympä seuraavaa. Kun tuota noin niin on kertynyt Saabin mittariin jo 440tkm. Moottori on iskussaan. Jakoketju on alkuperäinen. Ei minun korvaani rallattele mutta johtuneeko sitten vaihtokunnossa olevista öljyistä vai siitä että korva haluaa kuulla pientä rapinan alkua kierroksia konepellin alta nostaessa, mutta niin, en tiedä rapiseeko vai ei.
Mutta sitten kun se oikeasti alkaa rapista, niin meneekö se siihen että kuulee kabiinin puolellakin ja tyhjäkäynnillä se rapustuksen? Ja kun se siihen kuntoon joskus ehtii, niin kauanko rapisevalla uskaltaa ajella? Kenties vielä 10tkm?
Auto on tekniikaltaan ja koriltaan tuota noin niin helvetin hyvä. Jakopään remontti on vain sen verran iso, että se taitaa sanella sen ajan kauanko haluaa kyseistä autoa pitää. Seuraava onkin sitten automaattiSaab.
te tiedätte J-autoilijat. siksi kysyn jakoketjusta
5
148
Vastaukset 5
- Rallattelee
Perinteiseen jenkki OHV V8 on eroa aika paljon, kasissa nokkaketju on lyhyt ja OHC saabissa pitkä ja ohut.
https://www.youtube.com/watch?v=LYQ8r22vcjY- tehänsentiedätte
Tuossa selvästi rapisee ketju tai tasapainoakselin skedja. Omassa ei tuollaisia rapinoita ole. Voi olla että ihan öljyt käyttöikänsä päässä ja siksi hieman karkeampi käynti, ei kuitenkaan mitään rallata. Rupesi vain kiinnostamaan mitä nuo ketjut voi Saabissa kestää ylipäätään.
- HyväPerusautoOli
Kyllä ketju Saabissa on lähinnä ikuiseksi luokiteltava ja pienet rapinat noilla kilometreillä kuuluu asiaan kuin oikeastaan kuuluisi että tuo koko vehje oli paalattu.
Mikäli kori on "hyvässä kunnossa"ja vissiin tarkoitus pitää sitä jonkinmoisena käyttöautona niin vaihdat uudet öljyt suodattimineen ym huollot kuntoon etkä murehdi ketjua.
Kumminkaan mitään järkeä ei ole huvikseen jakopäätä availla ja remontoida kun hihna ei onneksi kysessä.Siinä tuo ennakointi elintärkeää,varsinkin jos ei 100%varmaa tietoa koska hihna on vaihdettu ja ammattimaisesti.
Pienet rapinat kuuluu Saabin koneen luonteeseen,ainakin kun itselläni oli n60tkm-165tkm ajaen 900-87 perumalli niin samat rapinat sieltä kuului uudenkarheasta lähtien,tietysti en pysty sanomaan mikä on "pieni"rapina sinun ja mikä minun mielestä=)
Automaatti Saab on koneeltaan samanmoinen jos kyse muuten samasta autosta,lie 900 tai 9000 kyseessä?
Varautua voit automaattiversiossa ihan jotain muuta pehmeydeltään&vaihdoiltaan olevaan BorgWarneriin kuin jenkkiautoissa olevat lootat,mutta bensankulutus kylläkin nousee Saabissa samoihin lukemiin ja laiskuus kaupanpäälle.- sebringonkomia
Ajatteletko että joku sopivan kokoinen jenkki pääsisi samoihin lukemiin kulutuksessa mitä esimerkiksi automaatti saab 900 tai 9-3? Ehkä joku sebring olisi komea laite mutta aika laiska sekin on varmasti 2 litran koneella. ja kun mennään kutosen koneeseen, taitaa kulutus pompata saabin automaatin luvuista. jonkinlaisena kipurajana pidän maantieajossa 7,5 litraa. kaupungissa ei ole niin väliä meneekö 9 vai 15. jakopää saisi kyllä autossa olla ketjulla. vierastan kuminauharitsoja.
- grgrg
Joo eipä ole tullut kuultua että kukaan olisi tehnyt Saabiin jakopääremonttia. Varmaan koko auton kestävin osakokonaisuus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei211341Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331241- 641230
- 1081215
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671049- 109999
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94957Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182923- 84847
- 43824
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66791Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50686- 43656
- 58653
- 70636
- 98628
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087618Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123592- 52564
Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi307555