Työpaikan wc:t

kusipaskaa

Työpaikalla ei säästösyistä ole siivouspalvelua, koska "eihän me tarvita, me siivotaan itse" (= kukaan ei vaivaudu siivoamaan eikä ole edes kunnon välineitä tai aineita).

Kaikki wc:t ovat yltä päältä paska- ja kusiroiskeissa joten niissä en voi käydä. Joskus niitä siivoilin, mutta koska kukaan muu ei sitä tee, lopetin itsekin, enkä jaksa joka kerta siivota toisten ripuleita ennen kuin menen vessaan.

Löysin kellaritiloista yhden wc:n jota kukaan ei ollut tajunnut käyttää, joten siivosin ja desinfioin sen omaan käyttööni. Nyt huomaisin, että sielläkin on alkanut joku roiskuroope käymään, joten en voi käydä enää työpaikalla wc:ssä ollenkaan.

Vinkkejä miten saan estettyä ainoan itse itselleni puhtaana pitämäni WC:n käytön muilta? Meinasin kyltin oveen "Epäkunnossa! käyttö kielletty! T: kiinteistöhuolto, mutta kiinteistöhuolto voisi vähän ihmetellä, jos sattuu käymään kellaritiloissa ja huomaa.

Toinen, että väännän ruuvimeisselillä oven lukkoon ulkoa päin. Ei hyvä sekään, joku alkaa ihmettelemään onko joku tuupertunut vessaan. Paras tapa minkä keksin, on vääntää wc:n tuloventtiilin sulkuventtiili kiinni, jolloin wc:tä ei saa vedettyä. Sillä saattaisi loppua käyttö. Sitten kun itse käyn, on helppo vääntää sulku auki, jotta säiliö täyttyy, sitten sulku takaisin kiinni ja pöntön veto. Tässäkin on se riski, että joku ilmoittaa kiinteistöhuollolle ettei wc toimi.

Muita hyviä vinkkejä?

1

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuttua.touhua

      Vie kaikki vessapaperit pois. Jos joku on tuonut uuden rullaan, vie pois. Vie systemaattisesti aina vessapaperirullat pois, niin ainakin paskantaminen loppuu hyvin nopeasti. Myös käsienkuivauspaperiteline kannattaa tyhjentää, ja ehkä saippuat. Mutta sitten kun itse menet, pitää muistaa ottaa tavarat mukaan. Ehkä sinne kellariin voisi piilottaa johonkin lähistölle?

      Ulkoa päin lukitsemisesta tuli mieleen oma vastaava tapaus:
      Olin töissä suuressa satojen työntekijöiden työpaikassa jossa tein juuri niin, että varasin yhden syrjäisen wc:n työvuoroni ajaksi itselleni lukitsemalla sen ulkoa päin. Ajattelin, ettei sitä juuri kukaan käytä eikä kukaan edes huomaa, ajattelee vain että "jaahas, varattu" ja etsii toisen wc:n.

      Yhtenä päivänä kuitenkin kuulin, kun joku toimiston tantta selitti jollekin, että kyseisen wc:n ovessa on joku vika, että se menee itsestään lukkoon, että oli kuunnellut monta minuuttia oven takana, ja ei kuulunut mitään että joku varmasti pökertynyt vessaan. Oli hakenut vahtimestarin paikalle murtamaan oven (tosin vaksi nyt oli tajunnut sen verran että wc:n lukko aukeaa ulkopuolelta ruuvimeisselillä) ja tyhjä oli wc, eli ovi kuulemma mennyt itsestään lukkoon. Pokkana kuuntelin tarinan, mutta sen jälkeen en viitsinyt enää wc:tä varata itselleni.

      Siellä oli sentään siivous pari-kolme kertaa viikossa, mutta siivouskertojen välillä meni vessat nopeasti "äijäkuntoon". Vituttaa kyllä tuollainen rykimällä paskantaminen ja sinne päin kuseminen yhteisissä wc:issä. ja että vielä jätetään roiskeet sinne eikä siivota omia jälkiään. Varsinkaan jos ei edes ole siivouspalvelua. Onkohan niiden rykijöiden pöntöt kotonakin saman näköisiä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      107
      7793
    2. 113
      6064
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5197
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4556
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3230
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      62
      3024
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      58
      2948
    8. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2454
    9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2437
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2066
    Aihe