vain ns. suomalaisille kela korttia vastaan. Käynnissä keskustelu siitä, ettei muita esim. turvapaikanhakijoita saa rajata pois. Eikö vastaanottokeskuksissa saa ateriat tai vaihtoehtoisesti käyttörahaa? Asuminen on kuitenkin ilmaista ja SPR konteista saa vaatteita.
https://www.facebook.com/raahenseutu/photos/a.261267210559974.62904.155668057786557/1063861323633888/?type=3&theater
Onko teidän mielestä loukkaavaa? Mitä, jos tarjolla on kinkkua?
https://www.facebook.com/raahenseutu/photos/a.261267210559974.62904.155668057786557/1063861323633888/?type=3&theater
Onko teidän mielestä loukkaavaa? Mitä, jos tarjolla on kinkkua?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Onko rasismia jos pena antaa maukalle vitosen? NO EI OLE. JOKAINEN SAA OSOITTAA LAHJANSA KENELLE HALUAA. Viranomainen ei saisi virkansa puolesta syrjiä, joskin sitä katsotaan läpi sormien jos syrjinnän kohteena on suomalainen.
Olen samaa mieltä kuin "kjhlkjhlkjhlkjh" (paitsi en ole varma tässä avustustilanteessa miten viranomaisen tulee toimia. Siis lähes kaikki apu on jotenkin kohdennettua)
Olisi rasismia jos apu kielletään rodun perustella silä ajatuksella että oma rotu on ylempi-arvoinen.
Turvapaikanhakijat, maahan tunkeutujat, pakolaiset, puliukot, stripparit, yms eivät ole rotu.
Minusta olisi loukkaavaa jos maahantunkeutujat saisivat myös tämänkin avun, veisivät kaiken muun lisäksi vielä leivän kaikkein vähäosaisimpien Suomalaisen suusta.
Kreikassa mamuvastainen puolue toimi juuri noin. Sitä ei voitu kieltää, koska kyse ei ollut julkisesta palvelusta. Mutta tietysti suvakkimedia kautta maailman tuomitsi tuollaisen ruoan ja tarvikkeiden jaon rasistiseksi.
Kohta täällä ei saa antaa omalle lapselleen lahjaa ilman, että antaa naapurienkin lapsille!!
Ne ookkaan samassa jonossa...Ne muut partasuut! Ne on ravintolassa syömässä porsliini lautaselta wagyu lihaa ja palan painiteeksi romanee contin viiniä karahvissa.