Kertokaa Jeesuskuvastanne

Olen ollut uskossa n. 13 vuotta. En saanut maailmasta vastauksia kysymyksiini.
Olen tänä aikana oppinut Jeesuksesta, että hän tietää ajatuksemme ja vastauksensa
ovat rehellisiä ja teräviä. Jeesuksella on myös loistava huumorintaju. Silti hän ei ole
mikään kiiltokuvatyyppi. Tämä maailma ei halua kuulla Jumalan tuomioista, vaan hehkuttaa pelkkää armoa ja rakkautta. Rajat ovat juuri rakkautta. Jeesuksen puheen fariseuksille voisi laskea vihapuheeksi, jos nykymittapuulla vertailisi. Jeesus on minulle
ainoa asia, jota minun ei tarvitse hävetä ja todellakin Jeesus ei ole mikään "Jesse" tai kiva kaveri. Hän on tyyppi joka hallitsee luonnonvoimia ja rikkoo fysiikan rajoja. Jeesus on soturi joka meni aasilla mutta palaa takaisin sotaratsulla. Odotan asiallisia vastauksia omaan Jeesuskuvaanne enkä tuhlaa aikaa herjaajien kanssa väittelyyn. Ei helmiä sioille.

9

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JSK2015

      Minulle Jeesus on Herra, Kaikkivaltiaan Jumalan ainoa Poika, jonka Jumala lähetti maan päälle tekemään tahtonsa, joka sovitti myös minun syntini Golgatan ristillä. Jumala nosti Jeesuksen kuolleista takaisin taivaaseen. Jeesus ei ollut vain ihmisenä täällä vaan Hän oli Jumalan ainoa Poika jo ennen kaikkea muuta, Hänen kauttaan on kaikki luotu ja Hän on Jumalan kanssa yhtä, yksi ja sama, Hänellä on kaikki valta taivaassa ja maan päällä.

      Vielä tulee se hurja päivä kun Jeesus palaa takaisin, jolloin aurinko ja kuu pimentyvät, maa järisee, taivaat räjähtävät, alkuaineet sulavat, elävät syntiset tuhoutuvat Jeesuksen kirkkauden poltteessa ja Jeesus lähettää enkelinsä noutamaan Häneen uskoneet kuolleet ja elävät luokseen.

      Vaikka Jeesus on ylivoimainen ja käsittämättömän suuri ja minä tälläinen maan matonen, silti voin koska tahansa kääntyä Hänen puoleensa ja jutella Hänelle - ja Hän jo tietää asiani etukäteen ja odottaa minua syli avoinna.

      Varsinkin tänä vuonna - kiitos Jumalalle siitä - olen huomannut sen että kaikissa Jumalaan ja uskontoon liittyvissä keskusteluissa on yksi nimi joka on ikään kuin vedenjakaja: toisissa tämä nimi aiheuttaa epäilyä, halveksuntaa ja jopa kieltämistä; toisissa tämä nimi aikaansaa turvaa, iloa ja nöyrtymistä. Tämä nimi on Jeesus Kristus.

      Siunaa rakas Jeesus tätä Pianisti71:ä, anna hänelle voimaa ja virtaa jokaisena hetkenä, kiitos että kannat häntä kädelläsi etkä koskaan hylkää häntä. Siunaathan minuakin, vain Sinussa minulla on kaikki. Anna minulle voimaa että jaksan eteenpäin ja että muistan pysyä Sinussa enkä maailman turhuuksissa. Amen.

    • HerranARMOSSA

      RAUHAA SINULLE JA ARMOA JEESUKSESSA.Olet oikeassa ja totuus löytyy raamatun lehdiltä.Olen uskossa ja ottanut Herran armon vastaan 1980 ja on Herra uudistanut uskoani armossaan. On kaikkivaltiaan armoa,kun saa kertoa todellisesta rakkaudesta ,jonka Jeesus antaa ja johdattaa kaikkeen totuuteen,kun annamme siihen tilaa.Jeesus tulee toisen kerran tuomarina ja ilmestyskirja on hyvin vakavaa luettavaa.Jeesuksen nimen voimaa siunauksin Herran armossa siunauksin Mari

    • 12vtyttö

      Minulle Jeesus on Vapahtajamme ja Jumalamme. Henkilö, jota meidän kuuluu rakastaa ja kunnioittaa ilman vastakysymyksiä. Todellinen usko ei tarvitse vastauksia. Olen samaa mieltä JSK2015 kanssa.

      Kun minulla oli vaikeaa, turvauduin usein Jumalaan, Jeesukseen ja selvisin. Teen sitä nykyäänkin. Viime vuoteni oli helvetillistä.

    • Yks.Tieteilijä
    • 12_13

      Lyhyesti sanoen, Jeesus on Kuningas. :)

    • " Kertokaa Jeesuskuvastanne "

      Jeesus haisee.
      Aikoina ennen ajanlaskua, oli paska hygienia, ja marian hisvainen vildekään ei pahemmin haitannut jumalan touhuja, sillä aasin tamma se vasta paskalle haisikin.
      Jeesus siis haisi paskalle.

      Lisäksi hän oli lyhyt ja huonohampainen koska hygienia oli visvainen ja ravitsemustaso heikko.
      Lisäksi jesse oli laiska.
      Juurihoitoa ei tunnettu ja parturikin tuppasi lähinnä levittämään parasiitteja.

      Jeesus oli anarkisti, joka vastusti luonnollista voittokulkua, eli rikkaimman oikeutta.
      Tämä ei johtunut mistään loistavasta älystä, vaan amisviiksityyppisestä huutelusta. Koska jeesus oli köyhä ja tyhmä paskakasa, joka loisi tutttujen nurkissa, laiskuuttaan, koska "oli jumalan poika nääääääääs" niin pysty heittää VIPpijonossa, "etteks te tiedä kuka mä oon"-läppää ja sai joskus portsariltakin narikan ilmaseks :-)



      Jeesus oli siis lude.

      Parasiitti.
      Helppoheikki
      Suomenruotsalainen
      Runkkari
      Homo(ei kuulemma saanut)
      Pummi
      Sosiaalidemokranaatti
      epäsosiaalinen apina

      ruskeanreiänritari

      Paskakasa

    • AMSG

      Jumalani on Lucifer-Christos, täydellinen Jumala. Aamuruskob poika ja yötaivaan tähtikirkas syvyys, ikuinen liekki näkymättömästä tulesta.

    • yhteysjeesukseen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      144
      4857
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3536
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      31
      2544
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2223
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      62
      2053
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2013
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      23
      1981
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      85
      1973
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1458
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      99
      1262
    Aihe