Eli jokin tietty väri,materiaali,helman/lahkeen pituus,käsilaukun koko ym on määritelty tarkasti;mitkä kulloinkin ovat muodissa ja trendikkäitä.
Entäs jos joku pukeutuukin täysin trendien vastaisesti: lyhyt helma(jos pitkä helma on muotia) leveät lahkeet(jos tiukat lahkeet ovat muotia)kirjekuori laukku(jos pikkulaukut on muotia)
Trendivastaisesti pukeutuminen
4
139
Vastaukset 4
- Nimimerkkkki
Minusta hienoa jos uskaltaa pukeutua miten haluaa.
- erilainenaikuinen
Heh, minä taidan rikkoa aina "trendisääntöjä", koska suurin osa muodista - olkoon mitä villityksiä hyvänsä pinnalla milloinkin - on hirveää. Toisaalta, ei se muiden päällä haittaa, pitäkööt mitä muotirättejä hyvänsä. Suurimmalle osalle ihmisistä ne kyllä sopivat ylle, itselleni eivät ole ikinä sopineet, koska en muutoinkaan onnistu ikinä sulautumaan massaan millään tavoin. En ajatuksiltani, vaatteiltani kuin miltään muultakaan osin. Erilaisuus on rikkautta, vaikka siitä joskus saakin vähän kärsiä. :)
- 47vee
"Aina muodikas, ei koskaan tyylikäs" Parempi olla oma itsensä eikä juosta kaikkien hassutusten perässä.
- aina-oma-itsensä
47vee kirjoitti:
"Aina muodikas, ei koskaan tyylikäs" Parempi olla oma itsensä eikä juosta kaikkien hassutusten perässä.
Samaa mieltä. Ihmiset, jotka eivät omaa riittävästi persoonallisuutta erottuakseen luontaisesti (koska väkisinväännetty "uniikkius" ei ole kaunista missään muodossa), pukeutukoot muotiin. Kyllä se heille sopiikin, koska ovat muutoinkin tavallisia ja samanlaisia muiden kaltaistensa kanssa. Suurin osa ihmisistä nyt vain on "samanlaisia" (eikä takerruta mihinkään "kaikki on erilaisii!!!" -argumenttiin tässä, sillä kyllä nyt ihan oikeasti on olemassa "massaa" ja "massasta poikkeavia" yksilöitä).
Yhtä kauheaa kuin teennäinen uniikkius, joka saadaan aikaan pukeutumalla "erikoisesti" vain koska halutaan olla "tosi cool massasta erottuja", on myös kauheaa kun oikeasti vähän tai paljon erilainen ihminen yrittää väkisin esittää normaalia. Se ei kummallakaan kategorialla koskaan onnistu ja lopputulos on aina epäaito ja vastenmielinen. Siispä pitää vain olla oma itsensä ja pukeutua niihin vaatteisiin, joihin oikeasti haluaa pukeutua. Olivat ne sitten mitä rättejä hyvänsä, muotia tai muodin vierestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3581124- 71758
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37696- 50602
- 41588
- 63533
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht321501Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri19491- 75471
kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22459