heippa, otin permiksen tässä jokin aika sitten ja nyt kaduttaa.. siis kyllähän mä tykkään kiharoista, mut mulla on tällaiset pienet kiharat nyt ja en jaksa hoitaa niitä oikein.
Tiedän et suoristuspermiskin kuluttaa hiuksia ja se on sama asia kun ottaisi toisen permiksen päälle.
Mut kertokaahan te, jotka tiedätte et miten se tehdään kotona ja kannattaako sitä ees tehä kotona.
Tai kertokaa jotain muita vinkkejä miten saisin suorat hiukset.. jostain luin et ku lämmittää oliiviöljyä ja laittaa sitä hiuksiin ja antaa vaikuttaa 10-15min. ja tekee sitä parin viikon ajan ni se suoristaa.. :)
kiitoksia kaikista vastauksista :)
Tiedän et suoristuspermiskin kuluttaa hiuksia ja se on sama asia kun ottaisi toisen permiksen päälle.
Mut kertokaahan te, jotka tiedätte et miten se tehdään kotona ja kannattaako sitä ees tehä kotona.
Tai kertokaa jotain muita vinkkejä miten saisin suorat hiukset.. jostain luin et ku lämmittää oliiviöljyä ja laittaa sitä hiuksiin ja antaa vaikuttaa 10-15min. ja tekee sitä parin viikon ajan ni se suoristaa.. :)
kiitoksia kaikista vastauksista :)
Vastaukset 6
Vanhimmat
oliivi öljy jutun haluun tietää kanssa et toimiiko? itellä on luonnon kikkurat...jeesaakohan siihen?
Ei kannata mennä itse tekemään sitä, siinä hiusta joudutaan muutaman minuutin välein kampailemaan suoraksi samalla kun aine vaikuttaa. Itse en ainakaan itselleni tekisi.Sillä voi saada tuhoa aikaan.Esim katketa hiuksia, se on sellaisia töitä jotka kannattaa kampaamossa teetättää.
Itse olen kampaaja mutta tuosta oliiviöljy jutusta en ole kyllä kuullut, mutta ei se tukka siitä kyllä kulukkaan vaikka kokeilee.Voi vaan olla vähän vaikea saada se öljy kunnolla pestyä pois:) Se taas kyllä pitää paikkaansa että jos käyttää liian hoitavia tuotteita, niin kihara menettää kimmoisuutensa ja pikkuhiljaa lötkistyy.
Itse olen kerran tehnyt suoristuspermanentin kotikonstein, kylläkin luonnonkiharoille. Ostin halvimman mahdollisen kotipermanenttiaineen ja toimin paketin ohjeiden mukaan, mutta niissä kohdissa, kun oikeiden ohjeiden mukaan olisi pitänyt käyttää rullia, minä kampasin tukan piikkisuoraksi.
Tukka ei varmaankaan kauhean hyvää tykännyt, mutta ei kauheasti kärsinytkään; lopputulos oli lähes suora ja hiukan kiilloton (vähän samanlainen kuin suoraksi föönauksen jäljiltä).
En tiedä voinko suositella, mutta ainakin tuli huomattavasti halvemmaksi kuin kampaajalla! :)
hoitoaineita. Ota lähelle omaa väriäsi oleva värillinen hoitoaine( kampaajalta) ja laita pyyhekuiviin hiuksiin, anna vaikuttaa maksimiaika 10 lisää.
Kokemuksesta voin kertoa että kevytvärit ja värilliset hoidot suoristaa kiharaa. Isot paplarit oikoo myös kiharaa.
Älä pilaa suoristuspermiksellä.. tulos voi olla hamppukasa.
Jos laitat isot papiljotit kosteisiin hiuksiin ja annat kuivua niin sen jälkeen voit vaikka suoristusrauvalla vetää suoraksi. Vähän työlästä on mutta säästää hiusta.
joo tää on äly vanha mut pakko silti sanoo et jos kiharat on muutenki yks hamppukasa ja suoristuspermis tehää tehohoidon kaa ni ei ainakaan voi huonontua
:DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD