Oon kokeillu jo löysiä ja yli-isoja paitoja mutta ei mikään sinällään piilota sitä kokonaan, mutta onko kuitenkin joku toinen keino, korsettien lisäksi ku ne tuntuu pahalta...
Miten voi peittää ison mahan?
15
4805
Vastaukset
- vassoguu
http://keskustelu.suomi24.fi/t/6828277/miten-peittaa-maha-peittamatta-muotoja
http://kaksplus.fi/threads/mitae-paeaelle-jenkkakahvat-ja-maha-piiloon.1325178/
http://keskustelu.anna.fi/threads/miksi-paeaerynaen-pitaeisi-peittaeae-lantio-ja-ohuthiuksisen-leikata-lyhyt-tukka.1732139/page-2#post-9405080
http://www.kodinkuvalehti.fi/artikkeli/voi_hyvin/tyyli/nain_piilotat_pomppomahan
http://www.menaiset.fi/artikkeli/tyyli/muoti/nain_piilotat_pomppovatsan
http://www.iltalehti.fi/kysystailaajalta/2012041315447042_as.shtml
https://www.yhteishyva.fi/kauneus-ja-pukeutuminen/pukeutuminen/naisten-pukeutumisopas/0218010-76180
http://pukeutumisopas.com/vartalotyypit-ja-varit-pukeutumisessa/
Niin kuin näkyy, netti on jo täynnä juttuja puolesta ja vastaan miten tai miksi pitäisi peitellä jotain kohtaa vartalostaan... - LäskiMooses
Kun kävelee takaperin, niin isokin maha näyttää kyömyselältä.
- fjksdhjföah
Ei se kokonaan peity, mutta häivytettyä saa, kun pukee yläosaksi näin: pidempi paita tai toppi, kapea sellainen alle ja päälle lyhyempi, noin lantion yläosaan ulottuva. Housut kapeat tai niiden alle hyvin alavatsaa tukevat alushousut. Näin ei yläkroppa näytä niin massiiviselta kuin jossain peittävässä mutta isontavassa teltassa.
- löllötyttö
Ison vatsan kannattaa peitää ohuemmilla vaateilla kerroksittain. Itsellä sama ongelma.Puen alle tumman topin musta on hyvä ,päälle kevyt liehuva jakku .Neulos kankaat hyviä myös sifongit hyvä vaihtoehto.Kaulaan pitkät kaulakorut tai kapea pitkä huivi värikäs hyvä .Minulla tämä tyyli toimii.Kokeile se kannataa.
- Itsekin_iso
Musta vaan suurentaa ja tekee massiivisen näköiseksi. Kun vielä on kerroksittain liehuvaa vaatetta niin johan on kuin koko maailma. Eikä nämä isot naiset ymmärrä miltä näyttävät muiden silmissä.
- alusvaateseckret
Kannattaa kokeilla muotoilevia alusvaatteita esin housuja jotka nousevat korkealle tukien myös selkäa ja kahvoja siellä.Ostin semmoiset ihan Lindexistä. Häivyttää noin useamman kilon ja vatsaa tukee. Tällä aslusasulla voin pitää kotelomekkoa joka muuten ei sovi. Unohtakaa ne ylisuuret yläosatunikat-näyttää vieläkin lihavammalta.
- löllötyttö
Sairastan reumaa enkä pysty vetämää mitään tukivaateita päälleni ,sanoin että kertomani vaatekerta toimii minulla .Jos terve javoimakas voi pukea mitä vain tukialusvaateita pääleen.Että näin minulla on asian laita.
- pullukkamasu
Täältä ohjeita:
http://www.iltalehti.fi/muoti/2016032421320873_mu.shtml- Turha_ohje
Pöh! Ei mitään apua naiselle jolla on ISO maha. Nuo kuvatkin esittää enintään M-kokoa olevia naisia, osa vielä hoikempia. YKSIKÄÄN ohje ei auta jos maha on todellakin iso (vaatekoko useampi X tai 50 luokkaa).
Nuo ohjeet auttaa vain siinä tapauksessa että on pieni pömppömaha. - kateuttako_taas
Turha_ohje kirjoitti:
Pöh! Ei mitään apua naiselle jolla on ISO maha. Nuo kuvatkin esittää enintään M-kokoa olevia naisia, osa vielä hoikempia. YKSIKÄÄN ohje ei auta jos maha on todellakin iso (vaatekoko useampi X tai 50 luokkaa).
Nuo ohjeet auttaa vain siinä tapauksessa että on pieni pömppömaha.Joo, noi kuvien leidit eivät ole mitään lihavia todellakaan! Tuo vihreäasuinenkin, jos tuollaisen hameen laittaa oikeasti lihava ihminen niin näyttää pahalta.
BTW, itse L-koon naisena (175 cm, paino 62 kg eli en todellakaan lihava vaan pitkä!) minua ärsyttää kun puhutaan että joo, se on ihan karmeen läski, joku L koon nainen varmasti.
Että se pituus ja leveys ei ole sama asia. En voi mannekiininpituisena ostaa mitään XS koon vaatteita vaikka laihduttaisin itseni nelikymmenkiloiseksi anorektikoksi.
Että silleen.
- Kevätpimu
Peittäminen on vähän höpsöä..valitse kirkas paita..hulmuavaa kangasta jossa suurehko kaulaaukko.alle"tiukka"paita ettei tarvi pelätä että rinnat vilkkuu..sitten joku näyttävä kaulakoru ja mukavat housut.Näytät heti fressimmältä..muista jos kankaassa on vaikka kukkia se heti hämäilee silmää.pirteä pukeutuminen on isokokoisella helkkaristi parempi kuin mustat kaavut.panosta nättiin kampaukseen ja kivoihin koruihin.
- Ei-kiva
Eikö puhelimesi osaa laittaa pisteen jälkeen välilyöntiä ja aloittaa kappaletta isolla kirjaimella.
- se_maha_se
Jos maha on oikeasti iso, niin onko oikea ratkaisu vain yrittää häivyttää sitä? Kai isokoinen ihminenkin voi laihduttaa ja harrastaa liikuntaa? Vatsaontelorasva on myös terveyshaitta.
Sinänsä en usko, että pienen naisen ja ison naisen mahaongelma on niin kovin erilainen. Kumpikin voi näyttää vääränlaisissa vaatteissa raskaanaolevalta, ja se on mielestäni kaikkein nolointa (olen pieni, rinnaton, notkoselkäinen ja pallomahainen). Kirpparit ovat olleet itselleni aarreaitta. Kaupoissa on vain tietyn tyylin mukaisia vaatteita, mutta kirpparilla voi kokeilla ennakkoluulottomasti monen tyylisiä, ja löytää yllättäviä itselleen hyviä ratkaisuja, joita ei olisi muuten keksinyt.
Joissain kaupoissa on myös tyylineuvojia, jos on varaa ostaa uusia vaatteita (voihan niitä ostaa vähitellenkin, jos on edes silloin tällöin mahdollisuus ostaa laatuvaate). Esim. Sokoksilla ainakin on pukeutumisneuvojia.- shoppaaja
Liike: selinmakuulla nosta lantiota, pienentää vatsaa. Reisissä ja pakaroissa on tosin ylimääräistä itselläkin.
Väljät aluspaidat hyviä olemassa, vyötä en laittaisi näin että näkyy.
- Ikä22koko56
Itse olen käyttänyt korkeavyötäröisiä housuja tai farkkuja ja mahamakkarat jää peittoon. Paita voi olla mikä vaan, itse pidän huppareita.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2363536- 623188
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I752738Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk372580Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve852195Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro271932Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä851929Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401852Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.961737Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli691083