Itä - Suomen huvioikeus lievensi raiskaajan tuomiota " Syytetty osoitti tehokasta katumista ". Kyllä se tuo Itä - Suomen Huvioikeus jatkaa tuota raiskaajien paapomista ja tuomioiden lieventämista " tehokkaasti " . Että silleen . ILta sanomat.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
"Uhrinsa hengenvaaralliseen tilaan saattanut raiskaaja osoitti Itä-Suomen hovioikeuden mukaan ”tehokasta katumista” soittamalla uhrille apua. "
"”Vastaaja on näin vapaaehtoisesti estänyt asianomistajan kuoleman”, hovioikeus perusteli päätöstään."
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1451357031426.html
Mielestäni parempi olisi ollut olla raiskaamatta ja kuristamatta. Tuo tuomion alentaminen ei ole järkevää, kun oli jo yritetty tappaa ja oli jo raiskattu.
Minkälaisia perverssejä Tuomareita tuolla Itä-Suomen huvioikeudessa oikein istuu ?
Että silleen.
"Uhri joutui tehohoitoon. Hän vammautui niin pahoin, että hän on koko elämänsä pysyvästi toisen ihmisen avun varassa."
Ihmiset, pitäkää oikeasti huolta lapsistanne! Älkää pahoinpidelkö heitä vaan rakastakaa. Lapselle kehittyy normaalisti kasvatettaessa empatiakyky, eikä hän silloin vahingoita muita ihmisiä. Häntä ei saa kasvattaa väkivallalla, epäoikeudenmukaisuudella, epävarmuudella, kiusaamisella jne. tunteettomaksi ja empatiakyvyttömäksi narsistiksi, joka ei välitä muista ihmisistä. Myös psykopaatin geenit saanut lapsi voidaan kasvattaa rakkaudella normaalisti käyttäytyväksi vastuuntuntoiseksi ihmiseksi, joka ei ajaudu rikoksiin.
En sano, että tuon raiskaajan vanhemmat olisivat yksin syyllisiä. Kyllä ihmisen pitää ottaa vastuu omista tekemisistään ja olla syyttämättä vanhempiaan. Mutta kaikki niistä, joilla ei ole ollenkaan empatiakykyä, eivät pysty siihen.
taitaa olla namu-sedät tuomareina.
Mutta tuokaan ei vedä vertoja Ruotsin tuomioille
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1450782760890.html
Törkeään joukkoraiskaukseen osallistunut mies alkoi oikeudenkäynnissä väittää syntyneensä vasta jouluaattona 2000, joten hän olisikin ollut vasta 14-vuotias raiskatessaan 23-vuotiasta naista.
Ruotsissa riittää raiskaajia. Kun yhdeltä pääsee pakoon, toinen tulee vastaan.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015120120762378_ul.shtml
Voi härre gyyd noita hurreja. Itseppähän ovat tilanneet nuo raiskarit Ruotsiin.
Että silleen.
elinikäinen pakkotyö raiskaajalle. uhri kärsii elin ikäistä tuomiota aivovamman seurauksena. itä suomen huvi - oikeus todella irvokasta alentaa tuomiota.
Tuomioita pitää ehdottomasti koventaa. ankilaolot pitee tehdä mahdollisimman epämukaviksi. Päivärahaa ei saa maksaa vaan maksakoot rikolliset valtiolle ylöspidostaan ja tehkööt työt käsillään se kuulema edesauttaa aivotoiminnan kehittymisessä ja sen ylläpitämisessä. Lapion varteen tai risusavottaan vaan lisäksi pallo jalkaan etteivät pääse karkuun. Kaikki harrastusmahdollisuus on ylellisyyttä ..vamkila on rangaistuslaitos!
Henkirikoksista nopeasti voimaan kuolemantuomio.