Olisin ensi kesänä mustetta ihooni ottamassa, ja kyselisin hommansa osaavia artisteja alueilta oulu/kemi/rovaniemi ? Tatuointi tulee siis 16v syntymäpäivä lahjaksi, ja vanhemman lupa löytyy, sekä erittäin pitkään harkittu ja merkityksellinen teksti olisi tulossa. Sehän on tapauskohtaista kuka laittaa alaikäiselle, ja kuka ei, mutta siksi kysynkin teiltä että olisko kellään kokemuksia ? :)
kokemuksia...?
10
140
Vastaukset
- tatuloija
Alle 18 v asiakasta ei taida palvella yksikään sellainen liike, jota voi suositella ammattitaitoiseksi.
- UskoTaiÄlälälä
Palveleepas!
(ja molemmissa liikkeissä ihan fta:ssa vaikuttaneita/vaikuttavia henkilöitä töissä).
Toki en sitä tarkoita että tekevät jokaiselle 16 vuotiaalle tatuoinnin mutta tiedän useitakin tapauksia joissa tehty poikkeus. - dfhhddj
UskoTaiÄlälälä kirjoitti:
Palveleepas!
(ja molemmissa liikkeissä ihan fta:ssa vaikuttaneita/vaikuttavia henkilöitä töissä).
Toki en sitä tarkoita että tekevät jokaiselle 16 vuotiaalle tatuoinnin mutta tiedän useitakin tapauksia joissa tehty poikkeus.Kerroppa liike niin paljastan heidät.
FTA:n sääntöjen mukaan ei saa tehdä. - Tatuointiyhdistys
UskoTaiÄlälälä kirjoitti:
Palveleepas!
(ja molemmissa liikkeissä ihan fta:ssa vaikuttaneita/vaikuttavia henkilöitä töissä).
Toki en sitä tarkoita että tekevät jokaiselle 16 vuotiaalle tatuoinnin mutta tiedän useitakin tapauksia joissa tehty poikkeus.Älä pihtaa tietoa.
- Tattoosallaround
UskoTaiÄlälälä kirjoitti:
Palveleepas!
(ja molemmissa liikkeissä ihan fta:ssa vaikuttaneita/vaikuttavia henkilöitä töissä).
Toki en sitä tarkoita että tekevät jokaiselle 16 vuotiaalle tatuoinnin mutta tiedän useitakin tapauksia joissa tehty poikkeus."Vaikuttaneita" ?
Sitä vähän arvelinkin. - Romanianlahja
Tatuointiyhdistys kirjoitti:
Älä pihtaa tietoa.
VidaLoca oli toinen, toista en kerro.
- erttkkl
Raamatun neuvo:"Älkäät tehkö ihopiirroksia!"
- kunnonfirmatei
Onpa kummat vanhemmat sulla!
Onko heillä itselläänkin tatuointeja?
Hyvä että kunnon firmat eivät rupee tatuoimaan, ottavat siten vastuun.
Ne jotka rupeavat tatuoimaan ovat vastuuntunnottomia, pitäis ilmiantaa joka ainut! Rikollista.
Kyllä nuoren miehen pitäisi selvitä maailmassa ilman tatuointeja.
Minun mielestä pojat/miehet jotka ottavat tatuointeja ovat naismaisia tai rikollisuuteen viittaavia tai heillä on huono itsetunto, kun eivät muuten pärjää olevinaan.
Odota rauhassa kun täytät 18 ja toivottavasti oot siihen mennessä viisastunut niin paljon, että et ota mitään tatuointeja.
Vanhempasi eivät ole vastuuntuntoisia, sorry. Kerro nämä terveiset minulta!
Miten he voivat suostua sellaiseen, mikä ei oo laillista??- inkonskin
1. Mikä sinä olet puhumaan minulle vanhemmistani ? Ensinnäkin tatuointi jonka otan, on äärimmäisen henkilökohtainen ja kolme vuotta harkittu. Liittyy uuteen kauteen elämässäni, jonka merkitys ei koskaan katoa. 2. Olen tyttö, enkä poika/mies. 3. Kysyin yleistä mielipidettä asiaan, en kritisointia iästäni tai aikomuksistani. 4. En minäkään tatuoijana (siis jos olisin) niin rupeaisi mitään kissan kuvaa kaulaan piirtämään teinille , jollei sillä olisi jotain erittäin tärkeää esim symbolista merkitystä. Mutta uskon että minun tilanteeni on hieman eri.
- mietippä
Red and white inkin Ericalla, sekä vierailevalla artistilla Mika Moretti Deep Forest tattoosta olen käynyt. Jälkimmäinen ilmeisesti aika usein kuitenkin vierailee tuolla, kun jatketaan kuitenkin jo ensikuun lopussa. Heillä tosin taitaa olla k-18 kaikki leimat, mutta jos 18veenä kiinnostaa niin sinne vaan! Tyytyväinen olen ja nättiä jälkeä tulee.
Kemissä ei ole enää kuin yksi tekijä tietääkseni, jolle ei näytä asiakkaat kelpaavan kun yhteydenottokeinoissa lukee sähköposti, mutta niihin ei vastata. Surkeata asiakaspalvelua minusta, ja jos rahani eivät kelpaa niin kannan mielelläni naapurikaupunkiin.
Otin itse ekan tatuoinnin 16-vuotiaana tutulla ja nyt on jo alkanu kaduttaa koko väkerrys. Ei siksi että olisi ruma (no on se vähän sitäkin) mutta pääosin siksi, että tylsä kuva jne. Vaikka olin miettinyt monta vuotta, niin ei se sitten niin mieluinen ollutkaan, joten suosittelen miettimään tarkkaan. Ja ton kuvan otosta siis vasta muutama vuosi, onneks nyt jollain tapaa uppoaa muiden kuvien sekaan pikkuhiljaa eikä ole näkyvällä paikalla niin ei rupee niin kyllästyttää :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?6408566Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3543292Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi4412325- 1281377
- 341365
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl151295Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1091231- 941147
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h651095Hyvät valeet myllyistä
Tuuliviirit valehtelee myllyjen vaikutusta. Äänet kuuluu jopa kilometrien päähän. Se ei pidä paikkaansa. Eläimet häviää66949