kokemuksia...?

inkonskin

Olisin ensi kesänä mustetta ihooni ottamassa, ja kyselisin hommansa osaavia artisteja alueilta oulu/kemi/rovaniemi ? Tatuointi tulee siis 16v syntymäpäivä lahjaksi, ja vanhemman lupa löytyy, sekä erittäin pitkään harkittu ja merkityksellinen teksti olisi tulossa. Sehän on tapauskohtaista kuka laittaa alaikäiselle, ja kuka ei, mutta siksi kysynkin teiltä että olisko kellään kokemuksia ? :)

10

173

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tatuloija

      Alle 18 v asiakasta ei taida palvella yksikään sellainen liike, jota voi suositella ammattitaitoiseksi.

      • UskoTaiÄlälälä

        Palveleepas!
        (ja molemmissa liikkeissä ihan fta:ssa vaikuttaneita/vaikuttavia henkilöitä töissä).
        Toki en sitä tarkoita että tekevät jokaiselle 16 vuotiaalle tatuoinnin mutta tiedän useitakin tapauksia joissa tehty poikkeus.


      • dfhhddj
        UskoTaiÄlälälä kirjoitti:

        Palveleepas!
        (ja molemmissa liikkeissä ihan fta:ssa vaikuttaneita/vaikuttavia henkilöitä töissä).
        Toki en sitä tarkoita että tekevät jokaiselle 16 vuotiaalle tatuoinnin mutta tiedän useitakin tapauksia joissa tehty poikkeus.

        Kerroppa liike niin paljastan heidät.
        FTA:n sääntöjen mukaan ei saa tehdä.


      • Tatuointiyhdistys
        UskoTaiÄlälälä kirjoitti:

        Palveleepas!
        (ja molemmissa liikkeissä ihan fta:ssa vaikuttaneita/vaikuttavia henkilöitä töissä).
        Toki en sitä tarkoita että tekevät jokaiselle 16 vuotiaalle tatuoinnin mutta tiedän useitakin tapauksia joissa tehty poikkeus.

        Älä pihtaa tietoa.


      • Tattoosallaround
        UskoTaiÄlälälä kirjoitti:

        Palveleepas!
        (ja molemmissa liikkeissä ihan fta:ssa vaikuttaneita/vaikuttavia henkilöitä töissä).
        Toki en sitä tarkoita että tekevät jokaiselle 16 vuotiaalle tatuoinnin mutta tiedän useitakin tapauksia joissa tehty poikkeus.

        "Vaikuttaneita" ?

        Sitä vähän arvelinkin.


      • Romanianlahja
        Tatuointiyhdistys kirjoitti:

        Älä pihtaa tietoa.

        VidaLoca oli toinen, toista en kerro.


    • erttkkl

      Raamatun neuvo:"Älkäät tehkö ihopiirroksia!"

    • kunnonfirmatei

      Onpa kummat vanhemmat sulla!

      Onko heillä itselläänkin tatuointeja?

      Hyvä että kunnon firmat eivät rupee tatuoimaan, ottavat siten vastuun.
      Ne jotka rupeavat tatuoimaan ovat vastuuntunnottomia, pitäis ilmiantaa joka ainut! Rikollista.

      Kyllä nuoren miehen pitäisi selvitä maailmassa ilman tatuointeja.
      Minun mielestä pojat/miehet jotka ottavat tatuointeja ovat naismaisia tai rikollisuuteen viittaavia tai heillä on huono itsetunto, kun eivät muuten pärjää olevinaan.

      Odota rauhassa kun täytät 18 ja toivottavasti oot siihen mennessä viisastunut niin paljon, että et ota mitään tatuointeja.

      Vanhempasi eivät ole vastuuntuntoisia, sorry. Kerro nämä terveiset minulta!
      Miten he voivat suostua sellaiseen, mikä ei oo laillista??

      • inkonskin

        1. Mikä sinä olet puhumaan minulle vanhemmistani ? Ensinnäkin tatuointi jonka otan, on äärimmäisen henkilökohtainen ja kolme vuotta harkittu. Liittyy uuteen kauteen elämässäni, jonka merkitys ei koskaan katoa. 2. Olen tyttö, enkä poika/mies. 3. Kysyin yleistä mielipidettä asiaan, en kritisointia iästäni tai aikomuksistani. 4. En minäkään tatuoijana (siis jos olisin) niin rupeaisi mitään kissan kuvaa kaulaan piirtämään teinille , jollei sillä olisi jotain erittäin tärkeää esim symbolista merkitystä. Mutta uskon että minun tilanteeni on hieman eri.


    • mietippä

      Red and white inkin Ericalla, sekä vierailevalla artistilla Mika Moretti Deep Forest tattoosta olen käynyt. Jälkimmäinen ilmeisesti aika usein kuitenkin vierailee tuolla, kun jatketaan kuitenkin jo ensikuun lopussa. Heillä tosin taitaa olla k-18 kaikki leimat, mutta jos 18veenä kiinnostaa niin sinne vaan! Tyytyväinen olen ja nättiä jälkeä tulee.
      Kemissä ei ole enää kuin yksi tekijä tietääkseni, jolle ei näytä asiakkaat kelpaavan kun yhteydenottokeinoissa lukee sähköposti, mutta niihin ei vastata. Surkeata asiakaspalvelua minusta, ja jos rahani eivät kelpaa niin kannan mielelläni naapurikaupunkiin.

      Otin itse ekan tatuoinnin 16-vuotiaana tutulla ja nyt on jo alkanu kaduttaa koko väkerrys. Ei siksi että olisi ruma (no on se vähän sitäkin) mutta pääosin siksi, että tylsä kuva jne. Vaikka olin miettinyt monta vuotta, niin ei se sitten niin mieluinen ollutkaan, joten suosittelen miettimään tarkkaan. Ja ton kuvan otosta siis vasta muutama vuosi, onneks nyt jollain tapaa uppoaa muiden kuvien sekaan pikkuhiljaa eikä ole näkyvällä paikalla niin ei rupee niin kyllästyttää :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe