Mut taidettiin jättää mutta sitä ei kerrottu mulle

Tarinani varmaan aiheuttaa siellä ruudun toisessa päässä jonkin verran naurua mutta ei se mitään.. minuakin vähän naurattaisi jos ei myös itkettäisi.

Vuoden ollaan oltu suhteessa miehen kanssa. Suhteemme on kuitenkin monien mielestä ollut enemmän tapailua vaikka emme muita tapailleetkaan. Syyt siihen on varmaan se, että miehellä on ollut aika ajoin vaikeuksia täyttää mun odotuksia.. tarkoittaen että näkemiset on menneet vähän miten sattuu.. joskus useammin, joskus taukoa jne jne.. tauot on menneet niin että kiireiltään ei mukamas ole päässyt, uskoin häntä ja rakastin.

Lähti pitkälle ulkomaanreissulleen joulukuussa jota ennen olimme aika tiiviistikin yhdessä, kuitenkin yllättäen ennen matkaa otti puheeksi sen että suhteemme on enemmän minun panostusta kuin hänen, että minä annan enemmän kuin edes tarvitsisi ja hän ei pysty antamaan yhtä paljon.. Juuri nyt. Silti sovimme että jatketaan ja minä lupasin vähän ymmärtää hänen töitään enemmän.

Hän lähti reissuun ja siellä sitten tapahtui mielestäni jotain.. ensimmäisen viikon jälkeen kirjoiteltiin normaalisti, sen jälkeen hänestä ei kuulunut. Suutuin ja laitoin viestiä että mitä tämä meinaa, ei vastannut siihen viestiin joten päätin antaa olla ja katsoa mitä tapahtuu kun palaa.

En tiedä milloin palasi koska ilmeisesti ei halunnut siitä minulle ilmoittaa.. Mikä selvisi minulle vasta nyt. Nimittäin reissusta bongattuja ulkomaalaisia naisia alkoi ilmestyä yhtenä päivänä facebookkiin ja minä suoraan sanottuna räjähdin ja haukuin pahasti jonka seurauksena hän poisti kavereista ja esti facebookissa.

Lähetin hänelle whatsapissa viestin johon vastasi todella oudosti..."Sinun pitäisi keskittyä iloisiin ja positiivisiin ajatuksiin eik tuommoisiin satuihin ja epämääräisiin päätelmiin jotka eivät ole totta, helpottaisi sinun mutta myös minun ja muiden elämää".

Kysyin sitten oliko tää hyvästi viesti ja mitä hittoa se yrittää sanoa. Ei vastausta.

Se oli sitten siinä :D

Mennyt nyt 5 päivää ja vaikka toivotin hyvää uutta vuotta ja yritin olla positiivinen sen sijaan että tivaisin vastausta viimeisimpään viestiin niin ei ole vastannut mitään mutta lukee kyllä viestini :D

Tässä on semmonen tunne että mitä tahansa reissussa tapahtui tai ei tapahtunut niin olisi voinut keskustella asiat selväksi kanssani jossain välissä niin minäkin olisin tiennyt missä mennään. Kiitos!
14137
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Sinut yritettiin jättää jo ennen reissua, mutta koska taidat olla hieman läheisriippuvainen, et sitä ottanut vastaan, vaan silti halusit jatkaa jotain suhteen tapaista.
Miksi olet jäänyt niin pitkäksi aikaa suhteeseen, jossa sua ei kohdella kuten toivoisit, ja joka ei etene mihinkään? Olisit itse jättänyt sen suhteen jo aikaa sitten...

Unohda se mies. Annan hänen löytää oma onnensa, ja löydä sinä omasi. Opettele ensin olemaan yksin onnellinen.

Äänestä

Voi, ei naurata tarinasi yhtään. Kuinka voisikaan!
"...miehellä on ollut aika ajoin vaikeuksia täyttää mun odotuksia.."
Liittyivätkö odotuksesi näihin epäsäännöllisiin tapaamisiin vain, vai oliko muitakin asioita, joita mies ei odotuksissasi täyttänyt?
Rakastunut mies yleensä haluaa olla ihailemansa naisensa kanssa hyvin usein.
Ainoastaan pätevät syyt (työ tms. vastaava) voi viedä rakastuneen miekkosen epäsäännöllisiin kohtaamisiin, jolloin ne kohtaamiset ovat intohimon hurmaa täynnä, kun kaipaus saa täyttymyksensä.
Tällöin viisas neitokainen ymmärtää miehen estyneisyyden säännöllisiin tapaamisiin. Onhan työ ja velvollisuudet hoidettava!
Kaikesta voi ottaa opiksi! Sinun kannattaa kuunnella aidosti miehen viestiä positiivisuudesta ja siitä, kuinka hän on kokenut suhteenne.
Mies on aika kohteliaasti ja herrasmiesmäisesti lopettanut seurustelunne:" Suhteemme on enemmän minun panostusta kuin hänen, että minä annan enemmän kuin edes tarvitsisi ja hän ei pysty antamaan yhtä paljon."
Hän on antanut sinun pitää kasvosi ja tehnyt itsensä enemmän kyvyttömäksi seurusteluun. Toisin sanoen, veti syyn itselleen.
Tällöin kaikenlainen haukkuminen, räjähtäminen ja tivaaminen on täysin turhanaikaista ja alennat itsesi huonolla käytöksellä. Kukaan, ei kukaan koe houkutusta tulla takaisin naisen luo, jonka käyttäytyminen on epähienoa.
Ikäväkseni ja luulen, että monet viestisi lukijat toteavat uuden vuotesi alkaneen haavojesi nuolemisella.
Älä silti murehdi, vaan ole kiitollinen, että olet oppinut ihmissuhderintamalla uudenlaista tapaa toimia. Älä jää entiseen käytösmalliin vaan kehitä itseäsi.
Se kannattaa aina.

Äänestä

Kyllä hän kertoi syksyllä vihdoin rakastavansa minua, kuten minäkni häntä. Syy miksi hän sanoi että ei pysty antamaan minulle yhtä paljon oli pitkän kuukausia jatkuneen kyselyni tulos. Ihmettelin että ei pystynyt panostamaan enempää kun kertoi kuitenkin vahvoista tunteistaan, halusi selittää että kysymys ei ole siitä etteikö haluaisi mutta koska oli menossa inttiin vuoden alussa ja ennen sitä reppureissaamaan niin ei kokenut että on oikein että vierelläni ei ole ihmistä joka voi antaa minulle kaiken sen mitä toivoin. Tavallaan ymmärsin mitä tarkoitti mutta nyt jälkeen päin mietin oliko sittenkään täysin rehellinen..

On aina vannonut että ollaan ystäviä vaikka mitä tapahtuisi, niin kuin olimme alussa ennen jutun alkamista. Nyt olen menettänyt parhaan ystäväni ja elämäni rakkauden.

Haluaisin olla positiviinen ja iloinen ja kunnioittaa hänen päätöstään mutta mielestäni hän olisi voinut hoitaa tilanteen paljon paremmin, sen sijaan että lähti reissuun jättäen jutun niin että siinä oli edelleen jatkoa ja sitten ei ollutkaan. Ja nyt kun olen käyttäytynyt miten olen niin syyttää minua siitä ja ei sitten vähäistäkään myötätuntoa tai empatiaa tunne mua kohtaa tai ymmärrä miksi toimin kuten toimin.. ei vastaa mihinkään mitään. Joten minäkin annan nyt olla.

En olisi uskonut että asiat päättyisivät näin ikävästi. Luulin että hän olisi sen verran suora että kertoisi kyllä kaikki tuntemuksensa niin kuin ne on, sen enempää kiertelemättä ja kaartelematta. Ennen reissuakin kysyin suoraan pitäisikö minun luovuttaa, olenko hänelle riippakivi, vastaus oli että ei.

Äänestä

Jätetyksi tuleminen sattuu aina ja tulee myös aggressiivisia tunteita. Kun itse toivoit kovasti suhteelta enemmän ja mies ei kohteliaisuuttaan ja pelokkuuttaan ja haluttomuuttaan loukata sinua pystynyt ajoissa kertomaan, ettei hän tunne sinua kohtaan samoin, niin lopputulos oli se, että tulit pahemmin loukatuksi kuin olisit silloin tullut, jos hän olisi kyennyt sanomaan suoraan, ettei hänellä ole sinua kohtaan riittävästi tunteita.

Minä en tuollaista pidä herrasmiesmäisyytenä, en ollenkaan. Kuitenkin se tuntuu olevan tavallista, että nuori mies joko oman itsetuntonsa pönkittämiseksi tai pelkuruuttaan väittää rakastavansa, jotta vain pääsisi tilanteesta äkkiä eroon. Arvostaisin kovasti rehellisyyttä, vaikka se sattuukin, että toinen ei tunne rakkautta, vaan toveruutta tai kenties jopa tahtoo lopettaa tapailun kokonaan.

Ehkä tästä opetuksena se, että jos mies ei oma-alotteisesti tapaa, niin häntä on turha painostaa kysymyksin ja uteluin, vaan tehdä vain johtopäätös ettei häntä kiinnosta. Ketään ei voi pakottaa tapaamaan ja rakastamaan, vaan kyllä se toinen osapuoli sen tekee oma-alotteisesti, jos sellaiset ovat tunteet. Tsemppiä sulle sydänsuruun. Jätä vaan tämä kaveri rauhaan ja koeta unohtaa.

Äänestä
  • Jotenkinhan se on lopetettava, ja ehkä mies reissullaan vielä mietti päätöksensä täysin varmaksi. Ihminen ja puutteellinen sellainen se on nuori mieskin, niin että ei täydellisen "lopetuksen" diplomia saata tulla kenellekään,
    Olen melkoisen varma, että psykologisen täydellistä ja hienotunteista suhteen lopetusta saa erittäin harvoin todistaa.
    Usein ne ovat niin miesten kuin naistenkin tekeminä kömmähdyksiä, rikkirepimisiä, negatiivisten tunteiden siivittämiä, jotkin myös kostonhimon kyllästämiä päätöksiä tai täysin jäätäviä jättämisiä.
    Aina niistä haavoittunee ihmisen sydänparka verille.
    Saman neuvon annan kuin Trohon, jätä kaveri rauhaan, enää on turha tilittää ja vastuuttaa ja pöyhiä suhdetta. Nokka kohti uusia tuulia, sieltä se sopiva ja tulisieluinen kaveri löytyy, jolta saa hellyyttä ja huomiota sylin täydeltä.

    Äänestä

  • No kyllä kai sen nyt saa toiselle sanottua, että tämä oli tässä. Ei pitäis olla ylivoimaista. Mutta on kai kiva pitää toista löysässä hirressä.

    Äänestä

  • Täysin samaa mieltä. Olis säästynyt molemmat paljon pahalta.

    Äänestä

  • Totta! Ja sehän olisi ollut ihanteellinen lopetus.

    Äänestä

Kokemuksen mukaan miesten tyypillinen tapa lopettaa suhde. Vähemmän vaivaa itselle, enemmän kiusaa toiselle.

Äänestä

Kiitos vastauksistanne, kaikissa niissä oli paljon hyviä vinkkejä.

Syytän koko hommasta itseäni vaikka tavallaan ymmärrän sen että mitään en olisi voinut tehdä toisin, tietysti mietin onko viime aikainen räyhäämiseni ollut syynä eroon mutta tätä räyhäämistä on ollut aiemminkin eikä hän ainakaan silloin sen koommin ottanut sitä itseensä. Katsoi enemmänkin että olen temperamenttinen ja hän se viilipytty.

Tietenkin yhden asian haluaisin sanoa.. jos hän olisi tehnyt selväksi reissullaan tai ennen sitä että suhteemme on loppu niin en tietenkään olisi mennyt facebookissa raivoamaan muiden (lukekaa maksullisten aasialaisten naisten) sinne lisäämisestä jos olisin tiedostanut että meillä ei ole enää mitään meneillään. Luulin että minulla on siihen oikeus, pyytää selitystä ja syytä. Sitä hän kommentoi tuossa aiemmin että sitä mitä olen päätellyt ja luullut ei pidä paikkaansa. Eli hänellä ei ole näiden naisten kanssa ollut seksisuhdetta. Oli miten oli. Ei se ole se tämän hetkinen ajatukseni.

Oon loukkaantunut koska hän ennen reissuaan lupasi hoitaa minulle talvirenkaat ja kuinka sitten kävikään? Senki oli jättänyt hoitamatta, hankin renkaat muualta sen jälkeen kuin minua oltiin hänen firmansa toimesta juoksuteltu pari viikkoa sinne tänne hakemaan renkaita joita hän ei loppu peleissä ollut tilannut. Siinä vaiheessa olin jo ihan raivona.

Jos kysymys olis vaan erosta mutta ette taida ymmärtää että minun tässä olisi pitänyt hänet jättää jo ajat sitten mutta suhteessamme on molemmin puolin ollut niin vahvoja tunteita että en uskonut hänen tai minun siihe pystyvän ainakaan niin että välit katkeavat tyystin.

Laittaisi eston siellä whatsapissakin .....

Äänestä
  • Oletko varma, ettei aiempi räyhäämisesi ole vaikuttanut suhteeseen, vaikka toinen olisikin viilipytty? Viilipytyillä on usein tapana jättää silti hampaankoloon muhimaan niitä sanomatta jätettyjä vastasanoja räyhääjälle.
    Vinkkinä lisäisin tutkailemaan, mikä saa sinut räyhäämään. Löytyisikö toisenlainen tapa kommunikoida? Joskus käy niin, että räyhääjän ja hänen partnerinsa vastavuoroinen kommunikaatio katkeaa räyhäämiseen. Toinen vaikenee ja toinen huutaa kitapurjeet levällään. Ei kiva... ainakaan sivusta kuunneltuna.

    Äänestä

  • Kiitos ja en tiedä mitä ajattelee. Viimeksi kun puhuttiin kasvotusten niin sanoi että mä ansaitsen enemmän kuin se voi antaa jne jne.. Nyt toivotin tsemppiä inttiin ja kerroin että olen menettänyt parhaan ystävän samalla ja toivotin kaikkea hyvää. Olen siis yrittänyt tässä olla myös positiivinen ja räyhäämisen sijaan puhua asioista rauhallisesti, sekään ei tällä kertaa toiminut.

    Kun kysyin häneltä vähän aikaa sitten minkälaiseksi minut kuvailisi niin herkäksi kuulemma. Kun minä olen aina se joka itkee...

    Äänestä

  • semmostatanne kirjoitti:

    Kiitos ja en tiedä mitä ajattelee. Viimeksi kun puhuttiin kasvotusten niin sanoi että mä ansaitsen enemmän kuin se voi antaa jne jne.. Nyt toivotin tsemppiä inttiin ja kerroin että olen menettänyt parhaan ystävän samalla ja toivotin kaikkea hyvää. Olen siis yrittänyt tässä olla myös positiivinen ja räyhäämisen sijaan puhua asioista rauhallisesti, sekään ei tällä kertaa toiminut.

    Kun kysyin häneltä vähän aikaa sitten minkälaiseksi minut kuvailisi niin herkäksi kuulemma. Kun minä olen aina se joka itkee...

    Voit ihan itse poistaa hänet Whatsappista, jos sinun on vaikea pitäytyä ottamasta yhteyttä häneen sitä kautta. Kyllä hän sinut tavoittaa, jos joskus haluaa.

    Pettymyksestä ja surusta toipuminen vie aikansa, mutta seuraavassa suhteessa osaat jo toimia viisaammin.

    Äänestä

Olen niin onneton. Ei autossani ole edes nastoja talvella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


semmostatanne kirjoitti:

Tarinani varmaan aiheuttaa siellä ruudun toisessa päässä jonkin verran naurua mutta ei se mitään.. minuakin vähän naurattaisi jos ei myös itkettäisi.

Vuoden ollaan oltu suhteessa miehen kanssa. Suhteemme on kuitenkin monien mielestä ollut enemmän tapailua vaikka emme muita tapailleetkaan. Syyt siihen on varmaan se, että miehellä on ollut aika ajoin vaikeuksia täyttää mun odotuksia.. tarkoittaen että näkemiset on menneet vähän miten sattuu.. joskus useammin, joskus taukoa jne jne.. tauot on menneet niin että kiireiltään ei mukamas ole päässyt, uskoin häntä ja rakastin.

Lähti pitkälle ulkomaanreissulleen joulukuussa jota ennen olimme aika tiiviistikin yhdessä, kuitenkin yllättäen ennen matkaa otti puheeksi sen että suhteemme on enemmän minun panostusta kuin hänen, että minä annan enemmän kuin edes tarvitsisi ja hän ei pysty antamaan yhtä paljon.. Juuri nyt. Silti sovimme että jatketaan ja minä lupasin vähän ymmärtää hänen töitään enemmän.

Hän lähti reissuun ja siellä sitten tapahtui mielestäni jotain.. ensimmäisen viikon jälkeen kirjoiteltiin normaalisti, sen jälkeen hänestä ei kuulunut. Suutuin ja laitoin viestiä että mitä tämä meinaa, ei vastannut siihen viestiin joten päätin antaa olla ja katsoa mitä tapahtuu kun palaa.

En tiedä milloin palasi koska ilmeisesti ei halunnut siitä minulle ilmoittaa.. Mikä selvisi minulle vasta nyt. Nimittäin reissusta bongattuja ulkomaalaisia naisia alkoi ilmestyä yhtenä päivänä facebookkiin ja minä suoraan sanottuna räjähdin ja haukuin pahasti jonka seurauksena hän poisti kavereista ja esti facebookissa.

Lähetin hänelle whatsapissa viestin johon vastasi todella oudosti..."Sinun pitäisi keskittyä iloisiin ja positiivisiin ajatuksiin eik tuommoisiin satuihin ja epämääräisiin päätelmiin jotka eivät ole totta, helpottaisi sinun mutta myös minun ja muiden elämää".

Kysyin sitten oliko tää hyvästi viesti ja mitä hittoa se yrittää sanoa. Ei vastausta.

Se oli sitten siinä :D

Mennyt nyt 5 päivää ja vaikka toivotin hyvää uutta vuotta ja yritin olla positiivinen sen sijaan että tivaisin vastausta viimeisimpään viestiin niin ei ole vastannut mitään mutta lukee kyllä viestini :D

Tässä on semmonen tunne että mitä tahansa reissussa tapahtui tai ei tapahtunut niin olisi voinut keskustella asiat selväksi kanssani jossain välissä niin minäkin olisin tiennyt missä mennään. Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu