Jalkpallojoukkue Bayer Munchen on ollut pitkään Saksan paras jalkapallojoukkue ja samalla myös yksi maailman kolmesta parhaasta Real Madridin ja FC Barcelonan ohella. Mikä tekee saksalaisjoukkueesta niin tavattoman kilpailukykyisen.
Joukkueessa pelaa sellaisia tähtiä kuin Lewandovski, Robben, Neuer, Muller, Vidal, Ribery, Götze ja Douglas Costa. Nämä ovat kalliita miehiä. Väärin, he ovat erittäin kalliita. Eikä työnantajalle ole tullut edes mieleen aikaansaada kilpailukyky- tai tuottavuusloikkaa alentamalla näiden työntekijöiden palkkoja. Kehitys on ollut päinvastainen, palkkoja on pyritty vain nostamaan kilpailukyvyn säilyttämiseksi.
Bayer Munchen on myös taloudellinen menestys. Joukkueen tulos on myös taloudellisesti plusmerkkinen ja liikevaihto huikea verrattuna sen kilpailijoihin.
Olisiko tästä jotain opittavaa? Nostetaanko Suomen taloutta alentamalla palkkoja ja kannustamalla bulkkituotantoon? Vai pitäisikö taas uskoa siihen, että loikat voidaan tehdä vain samalla reseptillä kuin 25 vuotta sitten. Silloin venäläinen kuluttaja lopetti ostamasta Suomessa valmistettuja punaisia verkkareita, heikosti liimattuja ja halvoista materiaaleista valmistettuja kenkiä, sukkahousuja ja raskaan teollisuuden vanhentuneita investointituotteita, joita ei saatu muualle kaupaksi. Oli pakko uudistaa tuotteita, ei palkkoja. Tuhkasta nousikin uusi Feenix, Nokia, joka alkoi vuosittain korottamaan palkkoja kilpailukyvyn parantamiseksi eikä laskemaan niitä.
Bayer Munchen on menstystarina. Ja niin oli Nokiakin aikansa. Menestyksen ehdoton edellytys on kummallakin ollut palkkojen nostaminen, jopa raju nostaminen. Suurimmat menestyjät erottaakin siitä, että niiden työntekijöille maksetaan jopa satumaisia palkkoja eikä omistaja missään tapauksessa halua vaatia palkkojen alentamista.
Mainitut kaksi brandia on tuotteistettu siten, että ne ovat menneet kaupaksi ja sakujoukkue menee edelleenkin kuin kuumille kiville. Suomessa hallitus ei ymmärrä tätä lainkaan. Hallituksessa ei käsitetä sitä, että yrityksen menestyksen ainoa ja tärkein edellytys on itse tuote eikä suinkaan sitä valmistavien palkat. Silloin kun palkat ovat tärkeitä, kyse on auringonlaskun tuotteista, jotka eivät enää itse tuotteina kiinnosta vaan löytyvät lähinnä ale-koreista. Hallitus "edistää" tuotteistamista karsimalla maan menestyvimpien yliopistojen rahoitusta kaikkein eniten ja panemalla rahaa sellaisiin käskihankkeisiin kuin biotalous, joka olikin vain maataloustuen korotus ja metsänomistajien tukilisä.
Jokainen voi tykönään miettiä, kumpi menetelmä tuottaa paremmin, kannattavan kannustaminen (Bayer Munchen) vai kannattamattomaksi tiedetyn ja siksi jäävän jatkuva tukeminen (hallituksen kärkihankkeet, idioottimaiset pakkolait ja väärin kohdennetut leikkaukset).
Bayer Munchenin ylivoimaa
6
<50
Vastaukset
Bayern München on todellakin menestystarina, niin tuloksellisesti kuin taloudellisesti. Mainio oivallus Sinulta ottaa se verrokiksi Suomelle; sopii erinomaisesti, samoilla konsteilla täälläkin on menestytty.
Harmi, että tämän avannevat vain urheilusta kiinnostuneet, kun hyvän juttusi varsinainen idea ei ilmene otsikosta.Avauksesi herätti minussa suurta hilpeyttä. Voiko kauempaa esimerkkiä Suomen oloihin sormi pystyssä hakea kuin valitsemalla sellaiseksi jalkapallojoukkueen. Meillä on yritetty nostaa lajia kansainväliselle tasolle vuosikymmenet keinolla jos toisellakin, mutta aina on jouduttu häpeissään tunnustamaan, ettei se ole kerta kaikkiaan mahdollista. Ei, vaikka maksaisimme pelaajille vielä enemmän kuin Bayern München.
- vdhdvdbdjd
Oikeilla jäljillä. Keskustan ydinkannatus alueelle jalkapalloon satsataan, tuli jo suomenmestaruus ja infraakin rakennetaan. Maan hallitus on vain niin tönkkö ja vatuloi, ettei ymmärrä ansaintalogiikkaa vaikka omatkin ydinjoukot tämän hoksaa.
- varmasti.kannattaa
Tätäkin hanketta demari vastustaa?
http://biotuotetehdas.fi/mika-hanke Hieno kirjoitus. Faktisesti olemme sitoutuneet UE:n edistämiseen, vieläpä tiukalla aikataululla. Eli ensin tämä aspekti, Uusiutuvien energiavarojen hyödyntäminen (UE): Maassamme on tietotaitoa ja osaamista; energiantuotantommehan oli kombilaitoksineen energiatehokkuudeltaan maailman huippua jo 25 vuotta sitten. Tämä on ala, mihin PITÄÄ satsata pysyäksemme innovaatioiden osalta huipulla.
Mutta TÄRKEIN pointti minkä toit esille on huippuosaamisen merkityksen vähättely kansallisaessa puuhastelussamme.- Aslakvaiei
Onko näin, että sinä, pystyyn_kuollut ja mielipidepankki on yksi ja sama henkilö ? Tunnusta jos näin on. Sinä kirjoitit ensin höpöjä, sitten villasia ja nyt jo ehkä asiantuntijan paatoksella. Vai onko näin että pystis ja mieli on eri ihmisiä ja sinusta voisin arvata, että olet se edesmenneen keriksen kaveri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup325071Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su783107Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene182829Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko252555- 452351
Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla321811Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?741778Se meidän sydänyhteys
Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi731526- 661314
- 821251