Mikä logiikka

Mikä logiikka on siinä, että kamelin eli vaalean väriset sukkahousut ovat säännönmukaisesti paria kolmea numeroa pienemmät kuin vastaavat tummat. Siis virallisen kokoluokituksen 'ulkopuolella'.
Kutistaako värjäys tuotetta? Kookkaana naisena olen useasti törmännyt asiaan, ja monestikaan housuosa ei ole riittänyt, vaikka en nyt niin isopeffainen olekaan..

Nimim. Sukkahousujen suurkuluttaja

3

258

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sukkis2

      Onpa kumma kun en ole huomannut. Kyllä minusta ovat ihan samankokoisia sukkahousuja, oli ihonväriset tai tummat. Onko nyt kyse joistakin tietyistä merkeistä? Olen sukkahousujen suurkuluttaja minäkin ja ihan äskettäin ostin Falken sukkahousuja eri väreissä (myös ihonvärisenä) ja ihan sopivaa kokoa ovat kaikki. En ole kuullut että värjäyksellä olisi jotain merkitystä. Halpis sukkahousuissa on joskus ollut jonkin verran kokoeroja.

      • Oikeassa olet. Kokovaihtelu koskee juuri halvimpia sukkahousuja. Olen alkanut käyttää hintavampia, ja täytyy sanoa, että koothan pitävät kutinsa. Rahalla saa, ja kyllähän kalliimmat kestävätkin pidempään. Varsinkin näin talvella sukkahousuilla on väliä! :)


      • sukkis2
        kati.k2 kirjoitti:

        Oikeassa olet. Kokovaihtelu koskee juuri halvimpia sukkahousuja. Olen alkanut käyttää hintavampia, ja täytyy sanoa, että koothan pitävät kutinsa. Rahalla saa, ja kyllähän kalliimmat kestävätkin pidempään. Varsinkin näin talvella sukkahousuilla on väliä! :)

        Totta. Halpis sukkahousujakin käytän toki edelleen, mutta alunperin itse siirryin myös vähän kalliimpiin sukkahousumerkkeihin kun sääriosan pituuden suhteen oli ongelmia, ja kestävyydenkin. Pitkäsäärisenä ostelin ja kokeilin sitten sukkahousuja vähän sieltä sun täältä. Ja tuon em. Falken ohella käytän nykyään mm. Kunertin ja Oroblun sukkahousuja. Löytyy myös paksumpia malleja. Ja tänään viimeksi huomasin että talvella todellakin sukkahousuilla on väliä. Paksut neulesukkahousut oli jalassa ja nippa nappa tarkenin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2452
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1622
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      653
      1066
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      926
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      885
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      81
      749
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      32
      722
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      71
      718
    Aihe