Mikä logiikka on siinä, että kamelin eli vaalean väriset sukkahousut ovat säännönmukaisesti paria kolmea numeroa pienemmät kuin vastaavat tummat. Siis virallisen kokoluokituksen 'ulkopuolella'.
Kutistaako värjäys tuotetta? Kookkaana naisena olen useasti törmännyt asiaan, ja monestikaan housuosa ei ole riittänyt, vaikka en nyt niin isopeffainen olekaan..
Nimim. Sukkahousujen suurkuluttaja
Mikä logiikka
3
190
Vastaukset
- sukkis2
Onpa kumma kun en ole huomannut. Kyllä minusta ovat ihan samankokoisia sukkahousuja, oli ihonväriset tai tummat. Onko nyt kyse joistakin tietyistä merkeistä? Olen sukkahousujen suurkuluttaja minäkin ja ihan äskettäin ostin Falken sukkahousuja eri väreissä (myös ihonvärisenä) ja ihan sopivaa kokoa ovat kaikki. En ole kuullut että värjäyksellä olisi jotain merkitystä. Halpis sukkahousuissa on joskus ollut jonkin verran kokoeroja.
Oikeassa olet. Kokovaihtelu koskee juuri halvimpia sukkahousuja. Olen alkanut käyttää hintavampia, ja täytyy sanoa, että koothan pitävät kutinsa. Rahalla saa, ja kyllähän kalliimmat kestävätkin pidempään. Varsinkin näin talvella sukkahousuilla on väliä! :)
- sukkis2
kati.k2 kirjoitti:
Oikeassa olet. Kokovaihtelu koskee juuri halvimpia sukkahousuja. Olen alkanut käyttää hintavampia, ja täytyy sanoa, että koothan pitävät kutinsa. Rahalla saa, ja kyllähän kalliimmat kestävätkin pidempään. Varsinkin näin talvella sukkahousuilla on väliä! :)
Totta. Halpis sukkahousujakin käytän toki edelleen, mutta alunperin itse siirryin myös vähän kalliimpiin sukkahousumerkkeihin kun sääriosan pituuden suhteen oli ongelmia, ja kestävyydenkin. Pitkäsäärisenä ostelin ja kokeilin sitten sukkahousuja vähän sieltä sun täältä. Ja tuon em. Falken ohella käytän nykyään mm. Kunertin ja Oroblun sukkahousuja. Löytyy myös paksumpia malleja. Ja tänään viimeksi huomasin että talvella todellakin sukkahousuilla on väliä. Paksut neulesukkahousut oli jalassa ja nippa nappa tarkenin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m372746Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?
Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.891184Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia
Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.127989Oliko mies vetäytyminen
Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.61967- 66907
Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää
Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos78888EU:lta tyly ratkaisu Temulle
On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta102832Oon tässä pohtinut että se nainen
Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle70815Nainen on ihana
ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?25718Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä
Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi30684