mietein vaan..osaako t.saaren pidättää hyvin?
Onko Tammisaaressa kivoja poliiseja
12
129
Vastaukset
- vadssadedu
Poliiseista en tiedä, mutta osaako muuten tammisaarelaiset noin yleensä puhua ymmärrettävää suomenkieltä?
Tuli vain mieleen tuosta kommentista.- T-Saari
Kyllä noin niinku ylipäätään osaavat. Aloittaja taitaa olla muualta kun tuollaista kyselee, joten muualla ei sit ehkä osatakaan.
- vadssadesää
Kannattaisikohan panostaa sujuvan suomenkielen hallintaan pakkoruotsin asemesta?
Ihan järkyttävää diibadaaba sekokieltä tulee vastaan ko alueella.- T-Saari
Ei toi svenskojen kieli sen sekokielisempää ole kuin suomenkielistenjööb puhe. Kyllä vaan puheessa meillä suomenkielisilläkin paljon ruotsin- ja englanninkielisiä sanoja.
- T-Saari
Itseasiassa tammisaarenruotsissa on varsin vähän sekakielisyyttä, ihan eri tavalla kuin vaikkapa Kirkkonummella, Stadissa tai Turussa.
Ihan eri juttu sitten on nuo Länsi-Uudenmaan murresanat ja ilmaisut, mutta ei niissäkään sekakielisyyttä ole.
Ja minä kuuntelen näitä asioita ihan ulkopuolisena, sillä olen suomenkielinen emigrantti täällä.
- nojåå
No tässäpä Hymyhuulet ja heidän näkemyksensä ruotsin poliisista:
https://youtu.be/GuPzMypuhEo- hmmmmmmm
Ja molemmat muuten osaa ihan hyvin ruotsia. Ville Virtasella on jopa riikinruotsia puhuva vaimo (Birthe Wingren) ja taitaa tuo Peteliuksenkin naisystävä (Erika Skön) olla ihan svedupelle.
Mites teillä irvailijoilla on tuo ruotsinkielentaito? - vemärhan
hmmmmmmm kirjoitti:
Ja molemmat muuten osaa ihan hyvin ruotsia. Ville Virtasella on jopa riikinruotsia puhuva vaimo (Birthe Wingren) ja taitaa tuo Peteliuksenkin naisystävä (Erika Skön) olla ihan svedupelle.
Mites teillä irvailijoilla on tuo ruotsinkielentaito?Missä tuossa videossa esiintyi Petelius? Toinen esiintyjä ko videolla (Ville Virtasen kanssa) on näyttelijä Antti Raivio.
Mites teillä huumorintajuttomilla on tuo näyttelijöiden tunnistamistaito? - T-Saari
vemärhan kirjoitti:
Missä tuossa videossa esiintyi Petelius? Toinen esiintyjä ko videolla (Ville Virtasen kanssa) on näyttelijä Antti Raivio.
Mites teillä huumorintajuttomilla on tuo näyttelijöiden tunnistamistaito?Olen välttänyt katsomasta noin huonolaatuista sketsiviihdettä, mutta eihän se huumorintajottumuudesta kerro.
Vähän sama, jos väitettäisiin epämusikaalisuudeksi sitä, ettei diggaa Ville Virtasta (siis sitä konepaskantekijää) tai Keekkiä, eikä tunnistais heidän lärvejään.
Tosiaan, ei tuo Petelius ollutkaan.
- vadsadedukära
Tässä on rikasta kieltä mera
https://youtu.be/X966HUmh5YI - Falskaa
onko ap. pakolainen, vai hurri, kun kirjotustaitosi on noin huono??????? Mikä poliisin pidätystaito sinua erityisesti kiinnostaa? Pissan, vai kakan????????????
- skrattarintenu
Hän tarkoitti varmaankin naurun pidätystaitoa.
Pokka pitää siis heillä tiukoissakin tilanteissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121441
Se helpottaisi oloa jos
Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin881297Palsta kysely..
Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott1361047- 68974
- 39897
- 69864
- 97857
- 75846
Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa
Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.54832Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun
Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että39774