Osakkeen arvo romahtaa 80% jos matu muuttaa taloon

Näin kertoi eräs asioita tunteva kiinteistövälittäjä.

Kuka korvaa osakkeenomistajan tappiot?

Ehkä SPR joka haalii tänne arabeja ja somaleja?
1355
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Talonyhtiön pitäminen on aina riski ja se pitää vain hyväksyä. Ympäristö voi muuttua, asukaskunta voi muuttua, elinolot voivat muuttua, palvelut voivat häipyä lähialueilta jne. Riskejä on olemassa, talonyhtiöiden pitää vain elää niiden kanssa. Kukaan ei korvaa yllättävien muutoksien tuomaa osakkeen arvon laskua, eikä tarvitsekaan korvata.

Äänestä
  • Tyypillistä Viherpunaista paskaa. Ei nämä ole mitään riskejä nämä mamut, itseauheutettua tahallista tilaistavaraa.

    Äänestä

asunnot pilkkahintaan ja vuokraa niitä valtiolle joka sijoittaa niihin matuja ja veronmaksajat maksavat koko_paskan. Spr:n johtajat sijoittavat rahat veroparatiiseihin.

Äänestä

Kukaan kantaväestöstä ei halua lähellekään matu-asuntoja, se on pelkkää rahojen tuhlausta.

Äänestä

Riitä järki kertoa, että missä on todisteet tuommoisesta ?

ja onko se "eräs" ehkäpä oma sukulaisesi ?

Äänestä

Jos muuttaisin kerrostaloon, varmistaisin oikein myyjää sitovalla ostolausekkeella että vuokra-asuntoja ei asuntoyhtiössä ole eikä tule.

Äänestä
  • Et ole ilmeisesti eläissäsi asunto-osaketta ostanut. Ei asunnon myyjä voi sinulle luvata, ettei toisen asunnon omistaja vuokraa asuntoaan kenelle haluaa.

    Äänestä

Hahhaahha...

Asunnon arvo laskee 80 % kun kunnan ainoa iso työpaikka, paperitehdas siirretään Etelä-Amerikkaan.

Meilläkin asuu täällä ulkomaalaisia, ja asuntojen hinta vain nousee. Kun asuu kaupungissa ja keskusta-alueella, eikä missäään kepulais-persulaisessa hajautuneessa kylässä.

Jos asuu jossain pöheikössä "luonnon rauhassa " ampumassa kaikki susiksi luulemiaan supikoiria, niin eihän sellaisen hinta tule kuin laskemaan.

Äänestä
  • Joku viherhomelebakko lentää viipottelee huumehörhöissään budhan perässä !

    OOTPA halavalla saanu jonkunorjauskelvottoman läävän, jonka arvo sinun silmissä vain nousee,-vaikka se on ollu purkutuomion kohteena jo vuosia-mutta oot laskenu sen varaan,-että kaupunki pakkolunastaa sen !

    Äänestä

  • Salossahan tuo asuntojen arvon 80%:n tai suurempikin romahdus tapahtui heti kun Nokian tehdas lopetti. Salossa ei ole töitä, ei tulevaisuutta eikä syytä kenelläkään asua, Salo on kriisikunta. Asunnon arvo voi siis pudota tuostakin syystä jopa 100%:a.

    Äänestä

  • JAAHAsielläTAAS kirjoitti:

    Joku viherhomelebakko lentää viipottelee huumehörhöissään budhan perässä !

    OOTPA halavalla saanu jonkunorjauskelvottoman läävän, jonka arvo sinun silmissä vain nousee,-vaikka se on ollu purkutuomion kohteena jo vuosia-mutta oot laskenu sen varaan,-että kaupunki pakkolunastaa sen !

    Voi voi kun on kateellista.----

    Tyhmät asuu kaupunkien liepeillä. Se on jo Yhdysvalloissa nähty, että ns, paremman väen kaupungin keskustasta useita kymmeniä kilometrejä sijaitsevien omakotialueiden hinnat romahtavat, kun ikääntyneet hakeutuvat kaupunkien keskustoihin, eikä nuorempi polvi halua asua pöheiköissä.

    Asun alueella jossa on vetovoimaa, kaupungissa, siinä se salaisuus. Suomessakin ns. hienostotalot kaupunkien liepeillä tulevat menettämään arvonsa seuravaan 5-10 vuoden aikana.

    Äänestä

Aika paljon laskee.

Äänestä

Kannattaa myydä ajoissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


anti-matu kirjoitti:

Näin kertoi eräs asioita tunteva kiinteistövälittäjä.

Kuka korvaa osakkeenomistajan tappiot?

Ehkä SPR joka haalii tänne arabeja ja somaleja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu