Onko autoveroa pakko maksaa?

miksimaksaisin

Jos ostan Saksasta uuden auton halvalla ja tuon Suomeen, niin miten minun käy, jos en maksa autoveroa?

Autovero on laiton, kaikkihan sen tietävät. Ei liene rikollista maksaa laitonta veroa, eihän? Eikös sitä voi pitää vapaaehtoisena valtion avustusmaksuna, toiset maksaa ja toiset ei, eikös niin?

2

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VilleNiininistö

      Ei käy mitenkään. Autolla voit ajaa tietenkin niin kauan kuin huvittaa. En tiedä onko Suomen poliisilla oikeutta ottaa edes saksalaisia kilpiä autosta. Tämänkin jälkeen auto kelpaa varaosiksi myytäväksi tai palautettavaksi ulkomaille. Itse sain pienen sakon verottomalla autolla ajosta.

    • ÄläEdesUneksi

      Naapurit käräyttävät, auto takavarikoidaan, omaisuutesi ulosmitataan, joudut vankilaan ainakin 10 vuodeksi. Paljon pahempaa rikosta et tässä maassa voi tehdä - raiskaukset ja murhat ovat kevyttä kauraa sen rinnalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe