Meikkiä 13-vuotiaalla

13Riina14

Oon 13-vuotias. (Muutaman päivän päästä 14) ja olen miettinyt, sopiiko minun ikäiseni meikata. Tahtoisin laittaa meikkiä, mutta en oikein tiedä, mitä jos muut haukkuvat meikkiäni?
Ja äiti antoi luvan meikata kun pääsin seiskalle. En kuitenkaan ole meikannut, sillä olen hieman epävarma asiasta :/

7

267

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sefdr

      Miksi tahdot meikata? Onko naamassasi jotain vikaa luonnollisena?

      • 13Riina14

        Ei mulla oikeastaan minkäänlaista syytä tähän ole, tunnen kyllä oloni silti aika rumaksi :/
        Neliskulmainen pää, mustat silmänaluset, rumia jälkiä naamassa ja pljon muuta.
        Meikillä en kyllä päänmuodolle mitään voi, mutta kyllähän meikkikk voisi auttaa (?)
        (Sori kirjotin tän puhelimella)


      • todkannattaa
        13Riina14 kirjoitti:

        Ei mulla oikeastaan minkäänlaista syytä tähän ole, tunnen kyllä oloni silti aika rumaksi :/
        Neliskulmainen pää, mustat silmänaluset, rumia jälkiä naamassa ja pljon muuta.
        Meikillä en kyllä päänmuodolle mitään voi, mutta kyllähän meikkikk voisi auttaa (?)
        (Sori kirjotin tän puhelimella)

        Tottakai kannattaa meikata, senhän tarkotus on kaunistaa, ja mustat silmän aluset saa pois kun laittaa puuteria voidetta ja vielä vähän puuteria, rumat jäljet peittää voide ja kun kehystät vähän silmiä ja laitat ripsaria niin ei kukaan enää kato sun naaman muotoa.


    • annisof

      Oon muutaman vuoden vanhempi ja aloitin meikkaamisen 13-vuotiaana :) Eli meikkaa vaan jos siltä tuntuu, muiden mielipiteistä ei kannata välittää!

    • 45677

      Alota ensin pienellä esim ripsarilla.ja opettelet löytään oikeen sävyiset puuterit ja voiteet siinä bälillä mikäli niitäkin haluat alkaa käyttään :)

    • Meikkauksenaloitus

      Aloittele luonnollisen värisellä huulikiillolla ja ripsarilla. Silmien alusiin voit käyttää vaikkapa Lumenen silmien alusille tarkoitettua peitevoidetta. Opettele aluksi meikkaamaan vaikka oman kodin rauhassa, äitisikin varmasti auttaa sinua mielellään. Aloita ensin meikin käyttö maltillisesti, jotta vältyt pahimmilta ylilyönneiltä. Kysy myös rohkeasti kaupassa apua esim. puuterin oikean sävyn valintaan, myyjät ovat siellä juuri auttamista varten! Jos alat käyttää ripsaria niin osta myös ripsien taivutin, se tuo yleensä suuren eron! Tärkeimpänä muista puhdistaa meikkisi joka ilta! Osta esimerkiksi purkki Garnierin micellar wateria. Se on melko edullista ja riittoisaa ja sillä voi poistaa sekä kasvo-, että silmämeikin. Myös youtube on pullollaan erilaisia meikkivideoita, niin suomeksi kuin englanniksi! Niitä katsomalla voit opetella meikkaamisen alkeita.

    • Isosisko92

      Voithan sä alkaa käyttää esimerkiksi ripsiväriä ja huulikiiltoa. Jos on finnejä ni niihi peiteväriä.

      Mitään paksua meikkivoide kerrosta en suosittele, sillä se vaan pilaa ihoa. Jos ihosi kiiltää, käy äitisi kanssa ostamassa sopiva puuteri tai maybelin matta mousse on kiva, voidemainen ja hyvin peittävä. Sillä on helppo harjoitella meikkaamista :)

      Mutta ripsarilla, moussella ja huulikiillolla saa jo ihmeitä aikaa. Sit vaan harjoittelemaa rajausten tekoa yms. :) mutta varsinaisen meikkivoiteen unohday vielä. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2462
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1642
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      653
      1076
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      926
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      885
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      83
      760
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      736
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      71
      728
    Aihe