Cymbalta kokemuksia

Itse olen lopettanut cymbaltan 30 mg käytön hiljattain, mutta nämä sähköisku tuntemukset, päänsärky ja yleisesti p*aska olo yms. häiritsevät elämää.
Onko kenelläkään saman laisia kokemuksia, millaisia oireita tullut lopettamisesta ja miten kauan kestäneet?
1217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Mies43. Nostetaan aihetta "cymbalta kokemuksia". Oma kokemukseni cymbaltasta (12 kk.) on pelkkää plussaa. Aloitin cymbaltan käytön 30 mg. 3 viikon jaksolla ja siintä eteen päin 60 mg./päivä. Käytän lääkettä kipuun,en masennukseen/ahdistukseen. Sain aivoverenvuodon 20 v. sitten,josta alkoivat kivut. Selkäydin nesteessä tuolloin verta,josta ensi arviot olivat alaraaja halvaantuminen, "suurin" tunto oli jaloista poissa pari päivää. Mutta toipuminen normi elämään onnistui. Tuon jälkeen on tapahtunut kaksi vakavaa päähän kohdistunutta iskua,molemmat kaatumisia erittäin kovassa humalassa (pari vuotta aivoverivuodon jälkeen). Selälteen kaatuminen ja takaraivo katuun tilanteita. Aivoissa edessä oikealla on pieni ruhje / "mustelma". Pään ulkoiset kohoumat ja arvet takaraivossa tietysti muistuttaa menneestä. Vihlovat,shokkimaiset,pistävät,pakottavat,iskumaiset,äkilliset, nopeasti ja hitaasti ohimenevät kivut ovat olleet mukana öin ja päivin lääkityksestä riippumatta. Vuosien saatossa olen kokeillut monia pillereitä kipuun,ei apua ennen cymbaltaa. Se toimii minulla,ei kipuja!!! Se helpotus,tuntui jotenkin epätodelliselta kun pääsin elämään ilman kipuja. Lääkkeeseen oli vaikea päästä sisään,kuukausi lääkityksen aloittamisesta oli vaikeaa ja itse epäilenkin että moni kuka on cymbaltaa kokeillut lopettaa sen käytön ennenkuin on lääke oikeasti alkanut "toimimaan". Itseltäni alkoi usko loppumaan jo eka vkon aikana ja tuntemukset olivat että mitä paskaa tämä on. Neurologini valoi uskoa sen kolmen tosi vaikean ensi viikon aikana ja en lopettanut. Kuukausi aloittamisesta alkoi tämä ns. normaali ja kivuton elämäni. Oman helpotukseni sain ja kuinka olenkaan kiitollinen! Maininta vielä,yöt nukun HYVIN,ennen pelkkää pätkä torkkumista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Theguy kirjoitti:

Itse olen lopettanut cymbaltan 30 mg käytön hiljattain, mutta nämä sähköisku tuntemukset, päänsärky ja yleisesti p*aska olo yms. häiritsevät elämää.
Onko kenelläkään saman laisia kokemuksia, millaisia oireita tullut lopettamisesta ja miten kauan kestäneet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu