Mummomuori ja joku toinen keskustelee helluntailaisuudesta tähän tyyliin:
"Joku toinen:
"”Kun sana koskettaa omaatuntoa, helluntailainen alkaa kiemurrella heti koska se loukkaa hänen narsistista mielikuvitustaan itsestään.”
Ja tähän mummomuori vastaa:
"Olen kyllä joidenkin kohdalla tuon havainnut. Olenkin miettinyt usein sitä, että mistä tuollainen oppi on oikeastaan peräisin?""
Nyt suosittelen tälle "joku toiselle" ja mummomuorille, että ottavat yhteyttä johonkin helluntaiseurakuntaa taikka Helluntaikirkon edustajiin ja kysyvät suoraan, että mistä tällainen kiemurteluoppi tulee? Mitkä ovat sen raamatulliset perusteet? Ja mihin tällä kiemurteluopilla oikein nyt sitten pyritään? Näin tämä selviää parhaiten, jos asia vaivaa.
Kiemurteluoppi?
63
125
Vastaukset
Tuota, ongelma on siinä, ettei kaikki helluntailaiset ole tuollaisia. Silläpä kysyin, että onko liikkeessä joku tai joitakin, jotka ”kiemurteluoppia” opettaa.
Mielestäni on selkeästi opeteltu tietty kaava, miten mihinkin vastataan. Kun edessä on joku mihin pitäisi vastata suoraan, saakin jonkun litanian. Aivan kuin jostain rukousmyllystä suoraan. Aina se ei edes käsittele sitä aihetta, josta keskustellaan.
Aikoinaan täällä oli yksi nimimerkki (tt11), joka käytti tuollaista metodia. Jäin miettimään että olisiko hän sama?
Toivon ihan rehellisiä vastauksia tähän.- ei.mitään.häpyä
Miten sinä korkkiruuvi voi toivoa rehellisä vastauksia?
ei.mitään.häpyä kirjoitti:
Miten sinä korkkiruuvi voi toivoa rehellisä vastauksia?
Äläs nyt Räyhis taas sählää asioissa joista et mitään ymmärrä. Heip'.
- ruttokalliolekaljaa
RepeRuutikallo kirjoitti:
Äläs nyt Räyhis taas sählää asioissa joista et mitään ymmärrä. Heip'.
Onko fattasta tullut taas rahaa, että olet saanut kaljaa, Räyhis?
- tutkimuspäällikkö
Itse en ole kuullut kiemurteluopista! Nyt olisi hyvät neuvot tarpeen mistä on kysymys.
En tiedä muuta kuin sen, että helluntailainen ei vastaa kysymykseen, vaan kiertää kysymyksen puhumalla aivan toisesta asiasta.
No otan vaikka kaksi esimerkkiä eräästä ketjusta
pikkuleijona 10.1.2016 10:37
Emme luokittele ihmisiä himojen, syntien ja taipumusten mukaan, vaan Hengen mukaan ja tällöin ei ole väliä kuka ihminen on kun on vain hyljännyt lihan teot, joita ovat jne. …
kristitty_mies 10.1.2016 10:46
Kuinka monta syntiä löydät itsestäsi tuosta luettelosta?
pikkuleijona 10.1.2016 11:10
Ihana asia että otat nyt kuitenkin synnit ihan tosissaan Jumalan vastaisina asioina!!
Tämä on tyypillinen kiemurtelu. Ei siis vastata siihen mitä kysytään, vaan kierretään se jollain ulkoa opitulla vakiovastuksella.
pikkuleijona 8.1.2016 13:57
Jeesus ei myöskään muuttanut ruokasäädöksiä.
Kristitty_mies 8.1.2016 16:48
Mark. 7:19 "Sillä se ei mene hänen sydämeensä, vaan vatsaan, ja ulostuu." Näin hän sanoi kaikki ruuat puhtaiksi. " Jaa että kuka sanoi?: JEESUS
pikkuleijona 8.1.2016 16:57
Ei muuttanut - väärä ruoka ei sinänsä saastuta,
Säädökset saastaisista eläimistä jäi yhä voimaan.
pikkuleijona 8.1.2016 17:02
Tässä ei mitenkään kumota säädöksiä saastaisista eläimistä.
Jumala käski syödä niitä, kun Jumala oli ne ensin itse puhdistanut. Jumalahan voi puhdistaa ihan mitä vaan -
Tässä siis kumotaan jopa Jeesuksen opetus. Tehdään häränpylly ja päädytään erikoiseen lopputulokseen jotta edes jollain tapaa päädytään Raamattuun takaisin.
Toisinaan sitten julistaudutaan synnittömäksi ja sen turvin häivytetään oma vastuu. Tavallista on myös kun omat mielipiteet eivät ehkä ole kovin loppuun mietittyjä, väitetään, ettei uskovalla ole mielipiteitä. Toisinaan tuodaan Pyhä Henki peliin ja sanotaan, etten ”minä ole mitään sanonut”. Kun joskus lueskelen noita muita palstoja, sillä nämä ”pyhät henget” sitten ovat jopa riidassa keskenään.
Kyllä näitä aika ihmeissään vain seuraa.torre12 kirjoitti:
En tiedä muuta kuin sen, että helluntailainen ei vastaa kysymykseen, vaan kiertää kysymyksen puhumalla aivan toisesta asiasta.
Ei ole olemassa kiemurtelluoppia,,,nyt helluntalainen vastasi
aksu521 kirjoitti:
Ei ole olemassa kiemurtelluoppia,,,nyt helluntalainen vastasi
Eli kukin helluntailainen toimii omien toimintatapojensa mukaisesti. Jos tulee hankala tilanne, niin joko hyökätään hankalan tilanteen aiheuttaneen kimppuun, tai vaihdetaan nopeasti puheenaihetta. Eikä kiemurrella yhtään!
torre12 kirjoitti:
Eli kukin helluntailainen toimii omien toimintatapojensa mukaisesti. Jos tulee hankala tilanne, niin joko hyökätään hankalan tilanteen aiheuttaneen kimppuun, tai vaihdetaan nopeasti puheenaihetta. Eikä kiemurrella yhtään!
Toki noinkin on. Olen vain kiinnittänyt huomiota, että on näemmä ihan yhteisöjä joissa tuollainen on käytäntö.
”…hyökätään hankalan tilanteen aiheuttaneen kimppuun, tai vaihdetaan nopeasti puheenaihetta…”
Täällä se tuntuu olevan enemmän käytäntö?
>> "Joku toinen:
"”Kun sana koskettaa omaatuntoa, helluntailainen alkaa kiemurrella heti koska se loukkaa hänen narsistista mielikuvitustaan itsestään.” <<
En ole tuo joku toinen, mutta ajattelen suurinpiirtein niin, että noin 1/10 tästä kansasta on konservatiiveja kristittyjä ja heistä ehkä 1/10 voisi sitten olla asenteeltaan ja mielipiteiltään konservatiivejakin konservatiivisempia ja sanon heitä tässä fundamentalisteiksi.
Kyseessä olisi siis koko kansasta suuruusluokkaa prosentti pari niitä jotka näkevät kaiken mustavalkoisesti. Heille vastakkainen mielipide on melkein vainoa ja he ovat toiseuttaneet muut niin täydelllisesti ettei uskonsa ulkopuoliset ole heille kuin potentiaalisia ihmisiä.
Kun tuollainen ihminen, olkoot sitten minkä suunnan tai lahkon kannattaja tahansa, avaa suunsa, niin ne mielipiteet ovat usein narsistisia tai jopa sosiopaattisia.Ikävä kyllä se menee suunnilleen noin. Tai mitä ikävää tuossa on, hyvä että noita on vain prosentti pari aikuisväestöstä.
Toki tuo kymmenesosa kansasta konservatiivikristittyjä kuulostaa aika paljolta, mutta tämä urbaani manselaisvinkkeli aiheuttaa helposti semmoisen harhan että laajan maaseudun tunnot voivat jäädä ymmärtämättä ja onhan Pohjanmaalla se raamattuvyöhykekin. Eli kyllä tuo osuus varmaan lähelle menee.
- näköjään.noin.näköjään
RE : " Kiemurteluoppi? "
- tuollaista oppia en kyllä ole milloinkaan helluntain piireissä tavannut ja olen toki yli 30v niissä piireissä mukana ollut. Ja narsistisia juttuja en kyllä muista yhtään.
Aivan naurettavia juttuja sinulta, näköjään.- hellateiden.ystävä
Mummo ja kumppanit haluavat taas vain panetella uskovia nyt hellareita. Hellarit on terveoppisia kristittyjä joten hävetkää lipilaarit ja atet heitä haukkumasta!
hellateiden.ystävä kirjoitti:
Mummo ja kumppanit haluavat taas vain panetella uskovia nyt hellareita. Hellarit on terveoppisia kristittyjä joten hävetkää lipilaarit ja atet heitä haukkumasta!
Eihän narsisti koe itseään narsistiksi ;-)
Hellunarskut on tämän palstan suola ja pippuri.- hellareiden.ystävä
qwertyilija kirjoitti:
Eihän narsisti koe itseään narsistiksi ;-)
Hellunarskut on tämän palstan suola ja pippuri.Helluntailaisuu on lähinnä Raamatun opetusta ja seurakuntamallia. Viihyn heidän kanssaan ja heidän kokouksissaan. Ovat hyviä sisaria ja veljiä Jeesuksessa!
hellateiden.ystävä kirjoitti:
Mummo ja kumppanit haluavat taas vain panetella uskovia nyt hellareita. Hellarit on terveoppisia kristittyjä joten hävetkää lipilaarit ja atet heitä haukkumasta!
Haluan muistuttaa ettei todellakaan kyse ole kaikista helluntailaisista vaan osasta ja näitä kyllä löytyy myös muistakin liikkeistä.
- katkeruus.kuuluu
mummomuori kirjoitti:
Haluan muistuttaa ettei todellakaan kyse ole kaikista helluntailaisista vaan osasta ja näitä kyllä löytyy myös muistakin liikkeistä.
Helluntailaisten oppi on ihan sama jokaiselle hellarille. Miten sinä attemamma siitä mitään voisitkaan ymmärtää kun et kelvannut heidän seurakuntaansakaan.
- puhutitsestäsi
qwertyilija kirjoitti:
Eihän narsisti koe itseään narsistiksi ;-)
Hellunarskut on tämän palstan suola ja pippuri.Tieto puhuu...
katkeruus.kuuluu kirjoitti:
Helluntailaisten oppi on ihan sama jokaiselle hellarille. Miten sinä attemamma siitä mitään voisitkaan ymmärtää kun et kelvannut heidän seurakuntaansakaan.
Olisin kyllä kelvannut. Oli vain niin monia tekoja, joita ensin olisi pitänyt tehdä, etten suostunut sellaisiin.
Aikoinaan eräällä paikkakunnalla koko helluntaiseurakunta oli rukoillut että tulisin uskoon, koska he pitivät minusta sekä siitä, että puhuin rehellisesti ja selkeästi.
- TotuudenEtsijä
Esimerkki kiemurtelusta, ja tämä koskee kirkkomme yhtä herätysliikettä nimittäin Kansan Raamattuseuraa. Joku on nimittänyt sitä myös "vivamolaisuudeksi".
Kyseisessä liikkeessä opetetaan että sairaudet, etenkin tietyt psyykkiset sairaudet, johtuvat demoneista eli riivaajista ja näitä riivaajia voi olla pienissä lapsissakin.
Kun asia tuodaan julkisuuteen, liikkeen edustajat ovat kuitenkin kieltäneet sen. Heidän mukaansa mitään sellaista ei opeteta. Tämä on silkkaa valehtelua ja tietysti myös kiemurtelua.
Vivamon Hoitava rukous -kurssimateriaalista selviää että näin opetetaan. Materiaalin ovat arvioineet myös psykologiliiton puheenjohtaja ja hän on tuominnut sen vaarallisena puoskarointina.
Tälläkin palstalla on asiasta jo aikaisemmin kirjoitettu, mutta kerroin tämän esimerkkinä kiemurtelusta. Kiemurtelu on muunnetun totuuden kertomista eli valehtelua.
Miksi monet uskovat salailevat tosiasioita? Miksi he valehtelevat?- ikävää.tuollainen
Käärmeet kiemurtelevat koloihinsa koska kaihtavat julkisuutta. Heidän tekonsa eivät kestä valoa.
- näääiiinseon
"Kyseisessä liikkeessä opetetaan että sairaudet, etenkin tietyt psyykkiset sairaudet, johtuvat demoneista eli riivaajista ja näitä riivaajia voi olla pienissä lapsissakin."
Eikös tässä ole hyvä esimerkki kiemurtelusta. Ei mikään nyky liike opeta, että jotkut sairaudet johtuu riivaajista, vaan Jeesus Raamatussa opettaa tätä. Kannattaa lukea Uudesta Testamentista mitä siellä opetetaan riivaajista taikka kerrotaan tapahtumia elävästä elämästä. - ikävää.tuollainen
näääiiinseon kirjoitti:
"Kyseisessä liikkeessä opetetaan että sairaudet, etenkin tietyt psyykkiset sairaudet, johtuvat demoneista eli riivaajista ja näitä riivaajia voi olla pienissä lapsissakin."
Eikös tässä ole hyvä esimerkki kiemurtelusta. Ei mikään nyky liike opeta, että jotkut sairaudet johtuu riivaajista, vaan Jeesus Raamatussa opettaa tätä. Kannattaa lukea Uudesta Testamentista mitä siellä opetetaan riivaajista taikka kerrotaan tapahtumia elävästä elämästä.Jeesuksenko syyksi panet kyseisen lahkon synnit? KIEMURTELET!
- näääiiinseon
ikävää.tuollainen kirjoitti:
Jeesuksenko syyksi panet kyseisen lahkon synnit? KIEMURTELET!
Itse uskon, että Jeesus oli oikeassa puhuessaan riivaajista.
- ikävää.tuollainen
näääiiinseon kirjoitti:
Itse uskon, että Jeesus oli oikeassa puhuessaan riivaajista.
Kyllä te olette ihan itse vastuussa siitä mitä Vivamo-opistossa tai muissa vastaavissa paikoissa opetatte.
Kysymys onkin nyt siitä miksi tämä opetus halutaan kieltää ja salata julkisuudelta vaikka sellaista kuitenkin tapahtuu. Miksi olette falskeja??? - puonti
ikävää.tuollainen kirjoitti:
Kyllä te olette ihan itse vastuussa siitä mitä Vivamo-opistossa tai muissa vastaavissa paikoissa opetatte.
Kysymys onkin nyt siitä miksi tämä opetus halutaan kieltää ja salata julkisuudelta vaikka sellaista kuitenkin tapahtuu. Miksi olette falskeja???Mitäs evl, kristitty-mies, sielunhoitaja, kirkossa, näin-sen-näin, jnejne taas siinä yrittää uskovia haukkua. Menes vaan sinne eheytymään!
- OnSyytäkinSalailla
ikävää.tuollainen kirjoitti:
Kyllä te olette ihan itse vastuussa siitä mitä Vivamo-opistossa tai muissa vastaavissa paikoissa opetatte.
Kysymys onkin nyt siitä miksi tämä opetus halutaan kieltää ja salata julkisuudelta vaikka sellaista kuitenkin tapahtuu. Miksi olette falskeja???Miksi salaillaan ja valehdellaan? Kyseinen toiminta on niin tuomittavaa että jos se tulee laajempaan tietoon ja julkiseksi Vivamo-opisto menettää julkisen rahoituksen ja koko lahko kielletään toimimasta kirkossa. Sama juttu kuin kävi Pirkko Jalovaarallekin.
- täysinjulkistatouhua
OnSyytäkinSalailla kirjoitti:
Miksi salaillaan ja valehdellaan? Kyseinen toiminta on niin tuomittavaa että jos se tulee laajempaan tietoon ja julkiseksi Vivamo-opisto menettää julkisen rahoituksen ja koko lahko kielletään toimimasta kirkossa. Sama juttu kuin kävi Pirkko Jalovaarallekin.
Ei siellä ole mitään salattavaa. Olethan sinäkin yrittänyt siellä käydä eheytymässä. Koska ethän sinä muuten siitä salaisesta touhusta mitään tietäisi :D
- eikösalailua
täysinjulkistatouhua kirjoitti:
Ei siellä ole mitään salattavaa. Olethan sinäkin yrittänyt siellä käydä eheytymässä. Koska ethän sinä muuten siitä salaisesta touhusta mitään tietäisi :D
Miksi sitten riivaajaopit kielletään julkisuudessa niitä kysyttäessä?
puonti kirjoitti:
Mitäs evl, kristitty-mies, sielunhoitaja, kirkossa, näin-sen-näin, jnejne taas siinä yrittää uskovia haukkua. Menes vaan sinne eheytymään!
Kun nyt edes sinun eheytymisesi joskus valmistuisi, Räyhis-beibi.
- uskova_
puonti kirjoitti:
Mitäs evl, kristitty-mies, sielunhoitaja, kirkossa, näin-sen-näin, jnejne taas siinä yrittää uskovia haukkua. Menes vaan sinne eheytymään!
Jaahas! Uskoviako nämä lierot ovat? Pilaavat meidän muidenkin uskovien maineen.
- homottajalle
uskova_ kirjoitti:
Jaahas! Uskoviako nämä lierot ovat? Pilaavat meidän muidenkin uskovien maineen.
Sillä kullilla otsassasiko sinä tunnistat uskovat ja ei uskovat? Minä kun luulin, että se on pelkkä homotutka.
- monenlaistafalskiutta
Helluntailaiset kieltäytyvät asepalveluksesta. He eivät voi ottaa asetta käteensä omantuntonsa mukaan, näin he kertovat. Tunsin erään helluntailaisen miehen joka oli ammatiltaa taxikuski. Hän kantoi työssään asetta mikä on ollut taxikuskeilla yleensä tapana. Kysyin häneltä että miksi et mennyt asepalvelukseen kun kuitenkin kannat siviilissä asetta taskussasi. En muista enää miten hän kiemurteli.
>> Helluntailaiset kieltäytyvät asepalveluksesta. <<
Osa voi kieltäytyä mutta osa ei kieltäydy.- kiemurrellen.kaarrellen
"En muista enää miten hän kiemurteli."
Tätä kiemurteluoppia esiintyy myös tässä meidän luterilaisessa kirkossammekin. Vaikka me luemme selvästi Raamatusta, että uskoontulleet ihmiset ja vain heidät, kastettiin, niin mepä kiemurtelemme ja sanomme., että sellainen oppi on väärää oppia kuten myös oppi-isämme luther niin vakuuttavasti asiassa kiemurrellen kaartelee vauvelien kasteen siksi oikeaksi vaikka eihän sellaisesta edes mainita Raamatussa halkaistua sanaakaan.
Sitten me myös kiemurtelemme tuon homostelusynninkin mitä ihmeellisimmäksi tosirakkaudeksi vaikka Raamatun mukaan sellaiset joutuvat ikuiseen kadotukseen, jotka silleen elävät.
Ja löytyyhän näitä kiemurteluja enemmänkin , mutta en nyt tällä erää enempää, jatkakoon joku toinen tästä. - torre11
kiemurrellen.kaarrellen kirjoitti:
"En muista enää miten hän kiemurteli."
Tätä kiemurteluoppia esiintyy myös tässä meidän luterilaisessa kirkossammekin. Vaikka me luemme selvästi Raamatusta, että uskoontulleet ihmiset ja vain heidät, kastettiin, niin mepä kiemurtelemme ja sanomme., että sellainen oppi on väärää oppia kuten myös oppi-isämme luther niin vakuuttavasti asiassa kiemurrellen kaartelee vauvelien kasteen siksi oikeaksi vaikka eihän sellaisesta edes mainita Raamatussa halkaistua sanaakaan.
Sitten me myös kiemurtelemme tuon homostelusynninkin mitä ihmeellisimmäksi tosirakkaudeksi vaikka Raamatun mukaan sellaiset joutuvat ikuiseen kadotukseen, jotka silleen elävät.
Ja löytyyhän näitä kiemurteluja enemmänkin , mutta en nyt tällä erää enempää, jatkakoon joku toinen tästä.Heh, homomiehiä koskee vain yksi käsky, biseksuaalisia ja ukkomiehiä paljon enemmät. Mutta ei ne estä kenenkään seksiä eikä avioliittoa mitenkään.
Rakkaus on nykyään avioon johtava tunne. - miten_on
qwertyilija kirjoitti:
>> Helluntailaiset kieltäytyvät asepalveluksesta. <<
Osa voi kieltäytyä mutta osa ei kieltäydy.Voiko olla helluntailainen ja helluntaiseurakunnan jäsen jos menee asepalvelukseen? Itse en tunne ainuttakaan helluntailaista joka olisi suorittanut asepalveluksen.
- näääiiinseon
kiemurrellen.kaarrellen kirjoitti:
"En muista enää miten hän kiemurteli."
Tätä kiemurteluoppia esiintyy myös tässä meidän luterilaisessa kirkossammekin. Vaikka me luemme selvästi Raamatusta, että uskoontulleet ihmiset ja vain heidät, kastettiin, niin mepä kiemurtelemme ja sanomme., että sellainen oppi on väärää oppia kuten myös oppi-isämme luther niin vakuuttavasti asiassa kiemurrellen kaartelee vauvelien kasteen siksi oikeaksi vaikka eihän sellaisesta edes mainita Raamatussa halkaistua sanaakaan.
Sitten me myös kiemurtelemme tuon homostelusynninkin mitä ihmeellisimmäksi tosirakkaudeksi vaikka Raamatun mukaan sellaiset joutuvat ikuiseen kadotukseen, jotka silleen elävät.
Ja löytyyhän näitä kiemurteluja enemmänkin , mutta en nyt tällä erää enempää, jatkakoon joku toinen tästä."Sitten me myös kiemurtelemme tuon homostelusynninkin mitä ihmeellisimmäksi tosirakkaudeksi vaikka Raamatun mukaan sellaiset joutuvat ikuiseen kadotukseen, jotka silleen elävät."
Tuo on kyllä totta, että kirkon papit kiemurtelee homouden rakkaudeksi, vaikka kyseessä on himosta ja sen tyydyttämisestä. Ja vain tämän osion eli himon ja sen tyydyttämisen miesten kesken Jumalan tuomitsee. Jumala ei tuomitse rakkautta. miten_on kirjoitti:
Voiko olla helluntailainen ja helluntaiseurakunnan jäsen jos menee asepalvelukseen? Itse en tunne ainuttakaan helluntailaista joka olisi suorittanut asepalveluksen.
Onko totta? En tiennyt.
Oletin että jehovantodistajat olisivat ainoat totaalikieltäytyjät.- näin
qwertyilija kirjoitti:
Onko totta? En tiennyt.
Oletin että jehovantodistajat olisivat ainoat totaalikieltäytyjät.Joo kyllä Jehovantodistajat ovatkin totaalikieltäytyjiä siinä mielessä että he eivät suorita mitään , ei edes siviilipalvelua. He menevät mieluimmin vankilaan ja siksi heidät päätettiin kokonaan vapauttaa. Laki on kai kuitenkin taas muuttumassa. Helluntailaiset suorittavat kyllä aseettomana erilaisia palveluita esimerkiksi siviilitehtävissä rauhanaikana. Sota-aika on sitten eri asia. Silloin maanpuolustaminen kuuluu kaikille lain perusteella.
näin kirjoitti:
Joo kyllä Jehovantodistajat ovatkin totaalikieltäytyjiä siinä mielessä että he eivät suorita mitään , ei edes siviilipalvelua. He menevät mieluimmin vankilaan ja siksi heidät päätettiin kokonaan vapauttaa. Laki on kai kuitenkin taas muuttumassa. Helluntailaiset suorittavat kyllä aseettomana erilaisia palveluita esimerkiksi siviilitehtävissä rauhanaikana. Sota-aika on sitten eri asia. Silloin maanpuolustaminen kuuluu kaikille lain perusteella.
>> Helluntailaiset suorittavat kyllä aseettomana erilaisia palveluita esimerkiksi siviilitehtävissä rauhanaikana. <<
Tätä en tiennyt, enkä ole ihan varma vieläkään, mutta olisihan se ihan loogista, että ainakin konservatiivisimpin hellareiden mukulat vetäisi maanpuolustuksen osalta lonkkaa, koska tämä nykyinen yhteiskuntahan ei ymmärtääkseni ole lähellekään se yhteiskunta jota he haluaisivat puolustaa.kiemurrellen.kaarrellen kirjoitti:
"En muista enää miten hän kiemurteli."
Tätä kiemurteluoppia esiintyy myös tässä meidän luterilaisessa kirkossammekin. Vaikka me luemme selvästi Raamatusta, että uskoontulleet ihmiset ja vain heidät, kastettiin, niin mepä kiemurtelemme ja sanomme., että sellainen oppi on väärää oppia kuten myös oppi-isämme luther niin vakuuttavasti asiassa kiemurrellen kaartelee vauvelien kasteen siksi oikeaksi vaikka eihän sellaisesta edes mainita Raamatussa halkaistua sanaakaan.
Sitten me myös kiemurtelemme tuon homostelusynninkin mitä ihmeellisimmäksi tosirakkaudeksi vaikka Raamatun mukaan sellaiset joutuvat ikuiseen kadotukseen, jotka silleen elävät.
Ja löytyyhän näitä kiemurteluja enemmänkin , mutta en nyt tällä erää enempää, jatkakoon joku toinen tästä.Kas kas... Taas homous mainittu ketjussa joka ei homoutta käsittele ja taas uskovan kirjoituksessa... Pakkomielle tuo homouden esiintuoni vaikuttaa näille uskoville olevan...
- homottajalle
Multinic kirjoitti:
Kas kas... Taas homous mainittu ketjussa joka ei homoutta käsittele ja taas uskovan kirjoituksessa... Pakkomielle tuo homouden esiintuoni vaikuttaa näille uskoville olevan...
Sillä kullilla otsassasiko sinä tunnistat uskovat ja ei uskovat? Minä kun luulin, että se on pelkkä homotutka.
- atet.trollaa.taas
Et sitten edes omaa aloitusta keksinyt kun piti tästä kopioida mutta kääntää hellareita vastaan?
mage99
10.1.2016 15:58
kuunteleva_kirkko kirjoitti:
"Kumpaa sukupuolta Marja-Sisko Aalto on?"
Tietääkseni Marja-Sisko Aalto on väestörekisterissä merkitty naiseksi. Hän on siis nainen. Ei tämän nyt näin vaikeaa pitäisi olla.
Vilppu H.
pappi
Näytä lisää
Onko teillä liberaaleilla oikein joku koulutus miten väistätte kiusalliset kysymykset?- joku.tolkku.asiaan
Miten niin? Jos sanotaan että nainen on niin mitä väistämistä se on.
- tolkku.tosiaan
No kun hän oli edellisessä elämässä selvästi mies. Oli munat ja silleen. Ei kai niitä munia nyt ole leikelty pois ja tehty koloa tilalle? Siksi tuo kysymys on ihan aiheellinen, että kumpiko on.
- näinsemenee
tolkku.tosiaan kirjoitti:
No kun hän oli edellisessä elämässä selvästi mies. Oli munat ja silleen. Ei kai niitä munia nyt ole leikelty pois ja tehty koloa tilalle? Siksi tuo kysymys on ihan aiheellinen, että kumpiko on.
Olet selvästi jeesuksen oma kun noin palavasti haastat. Jos ei ole housuissa tappia, ei silloin voi näytellä pappia.
- kiemustelija.Vilppu
joku.tolkku.asiaan kirjoitti:
Miten niin? Jos sanotaan että nainen on niin mitä väistämistä se on.
Vilppu ei vastannut, että edellenkin Aalto on kirkonkirjoissa mies. Kiemurteli siis pois vastaamasta koska seuraava kysymys olisi ollut miten sama ihminen voi olla sekä nainen että mies. Ja itse uskoo väestörekisteriä enemmän kuin kirkonkirjoja - vaikeaa on Vilpun tuohon vastata!
- tolkku.tosiaan
näinsemenee kirjoitti:
Olet selvästi jeesuksen oma kun noin palavasti haastat. Jos ei ole housuissa tappia, ei silloin voi näytellä pappia.
Pappiahan voi nykyään näytellä kuka hyvänsä, onhan niitä jo melko määrä niitä valepappeja, nähty myös tälläkin palstalla. Mutta miten se on käytännössä mahdollista, että ennen 100% mies voi muuttua noin vain naiseksi, ja varmastikin ihan vaan sattumalta? Kerro tuo jos pystyt. Jään mielenkiinnolla odottamaan.
- Kristitty_mies
kiemustelija.Vilppu kirjoitti:
Vilppu ei vastannut, että edellenkin Aalto on kirkonkirjoissa mies. Kiemurteli siis pois vastaamasta koska seuraava kysymys olisi ollut miten sama ihminen voi olla sekä nainen että mies. Ja itse uskoo väestörekisteriä enemmän kuin kirkonkirjoja - vaikeaa on Vilpun tuohon vastata!
Etkö ole lukenut että Kristuksessa ei ole naista eikä miestä...?
- kiemustelija.Vilppu
Kristitty_mies kirjoitti:
Etkö ole lukenut että Kristuksessa ei ole naista eikä miestä...?
Olen lukenut mutta sinä et taida ymmärtää mitä se tarkoittaa?
Ethän ymmärräkään evl, sielunhoitaja, kirkossa jne ? - HOHHOHHOHHAA
kiemustelija.Vilppu kirjoitti:
Olen lukenut mutta sinä et taida ymmärtää mitä se tarkoittaa?
Ethän ymmärräkään evl, sielunhoitaja, kirkossa jne ?kiemustelijalle
No sinua ei täällä ymmärrä kukaan muukaan:) - HOHOTTAJALLE
HOHHOHHOHHAA kirjoitti:
kiemustelijalle
No sinua ei täällä ymmärrä kukaan muukaan:)Kaiki muut paitsi sinä. Ketä muuten sinä ymmärrät?
- HOHHOHHHHAA
HOHOTTAJALLE kirjoitti:
Kaiki muut paitsi sinä. Ketä muuten sinä ymmärrät?
Lopeta se viinan kanssa läträäminen. Näet jo pikku-ukkojakin.
tolkku.tosiaan kirjoitti:
Pappiahan voi nykyään näytellä kuka hyvänsä, onhan niitä jo melko määrä niitä valepappeja, nähty myös tälläkin palstalla. Mutta miten se on käytännössä mahdollista, että ennen 100% mies voi muuttua noin vain naiseksi, ja varmastikin ihan vaan sattumalta? Kerro tuo jos pystyt. Jään mielenkiinnolla odottamaan.
>Mutta miten se on käytännössä mahdollista, että ennen 100% mies voi muuttua noin vain naiseksi
Ei mitenkään. Kukaan sataprosenttinen mies, siis niin henkisesti kuin fyysisestikin, ei edes halua muuttua naiseksi. Miksi haluaisi? En ymmärrä.
Jos taas on lapsesta saakka tuntenut itsensä enemmän tytöksi ja naiseksi vaikka kroppa on miehen, silloin ollaan jo aika hemmetin kaukana 100 prosentin miehestä.>Onko teillä liberaaleilla oikein joku koulutus miten väistätte kiusalliset kysymykset?
Oonko teillä fundisfanaatikoilla oikein jokin koulutus äärityperiin ja -mauttomiin kysymyksiin?kiemustelija.Vilppu kirjoitti:
Vilppu ei vastannut, että edellenkin Aalto on kirkonkirjoissa mies. Kiemurteli siis pois vastaamasta koska seuraava kysymys olisi ollut miten sama ihminen voi olla sekä nainen että mies. Ja itse uskoo väestörekisteriä enemmän kuin kirkonkirjoja - vaikeaa on Vilpun tuohon vastata!
Ei ole mitään "kirkonkirjoja", joiden tiedot poikkeaisivat väestörekisterin tiedoista. Vilppu vastasi siis aivan oikein ja tyhjentävästi. Hän ei vain ottanut huomioon pohjatonta fanaatikon tyhmyyttäsi.
- oiskos
RepeRuutikallo kirjoitti:
>Onko teillä liberaaleilla oikein joku koulutus miten väistätte kiusalliset kysymykset?
Oonko teillä fundisfanaatikoilla oikein jokin koulutus äärityperiin ja -mauttomiin kysymyksiin?Onko sinusta Repe tullut liberaali uskovainen, kun ateistit tiukkasivat sinulta ja agnoskepolta kannanottoa?
oiskos kirjoitti:
Onko sinusta Repe tullut liberaali uskovainen, kun ateistit tiukkasivat sinulta ja agnoskepolta kannanottoa?
Missä?
- oiskos
RepeRuutikallo kirjoitti:
Missä?
No tuolla. Agnoskepo on vastaillut, mutta sinä et ole kiireiltäsi ehtinyt?
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14047700/agnostikko-hienostelijat oiskos kirjoitti:
No tuolla. Agnoskepo on vastaillut, mutta sinä et ole kiireiltäsi ehtinyt?
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14047700/agnostikko-hienostelijatEnpä ole koko ketjua huomannutkaan. Paljonhan siellä onkin jo tavaraa, eikä mulla ole mitään erityistä sanottavaa sen lisäksi ainakaan nyt. Katotaan huomenna jos jotain tulisi mieleen.
- Neuvola
Jos kirkko edes alustavasti haluaisi tuoda esiin arvomaailmaansa, niin parasta olisi vastailla kysymyksiin eikä koko ajan vaan kiemurrella. Suomalaiset ovat totaalisesti kyllästyneet poliitikkovastauksiin, joissa vastataan sanomatta itse asiasta mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562677
- 1991947
- 711696
- 921638
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91411- 741078
- 811040
- 951019
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes191944- 67911