Millainen on tätimäinen tyyli?

tätimonika

Kertokaa että tiedän välttää.

10

2156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • epäteinimäinen_tyyli

      Murrosikäisten teinien tädit ovat 30-40 vuotiaita, joilla on jo varaa ostaa kalliimpiakin merkkivaatteita, ja laadukkaita ja hyvin istuvia vaatteita.
      Tätityyli on sitä, että välttää teinimäistä pukeutumista ja halvimpia henkkamaukka, zara, gina trikoot, ym. vaateketjuja, rihkamakoruja, ja alennusmyynneistä ostettuja rytkyjä jotka ehkä tyyliltään ja istuvuudeltaan eivät ole kovin hyviä, mutta tuli ostettua kun niin halvalla sai.

    • tätikuvasto

      http://fi.calvinklein.com/store/en/women
      Siinä on vähän tätityyliä.
      Teinitytöillä harvemmin on tuollaisiin varaa, mutta heidän tädeilläpä on. Tätimäisen tyylin halveksinta johtuu puhtaasti kateudesta.

      • kahden_täti

        Totta. Teinien ja vähän vanhempienkin mielestä monesti se tätimäisyys tarkoittaa yhtä kun laatutietoisuus, ja klassisen tyylikäs pukeutuminen.

        Yleensä en halua viljellä kateutta keskusteluissa mutta tässä sen paikka kyllä on.


    • M47vee_

      Luulen, että kysyjä tarkoittaa "tätimäistä tyyliä" käsitteen negatiivisessa merkityksessä. Sulkee pois sen, että aikuinen työssäkäyvä nainen, jolla on jo varaa ostaa laadukkaita vaatteita, iältään on sen teinin näkökulmasta täti.

      Tätimäisyys haukkumasanana tarkoittaa mielestäni aikuista, jolla on yleiskunto ja painonhallinta kadoksissa ("kurvikas") sekä yrittää erityisen löysillä ("mukavilla") vaatteilla peitellä pelastusrenkaitaan.

      Varmaan "setämäinen" on sittän puolestaan isomahainen, ulkonäöstä viis veisaava keski-iän ylittänyt mieshenkilö.

      • tätityyl

        Tuo mielikuva harvinaisen huonosti kuvastaa tyypillisiä tätejä ja setiä, eli 3-kymppisiä henkilöitä joiden sisaruksille on ehtinyt jo lapsiakin tulla. Sitä ihmisryhmää, joka Suomessa on ehkä kuitenkin kaikkein eniten pukeutumisesta ja ulkonäöstään valveutuneita ja joilla on myös taloudellisia resursseja riittävästi ulkonäöstä huolehtimiseen. Ilman näitä tätejä ei olisi Stockalla bobbi brownin osastoakaan eikä mitään muutakaan laatutavaraa, löytyisi vain samat halpismeikit mitä tarjoustalossakin myydään.

        Ihan käsittämätöntä, miksi tieten tahtoen pitäisi pyrkiä mustamaalaamaan tätejä ja setiä.


      • fgtyhuiop

        Minusta tätityyli ei liity sukulaisuus-suhteisiin oikein mitenkään. "Täti" lapsille on kuka tahansa vieras nainen, joka ei ole enää lapsi.
        Minullekin tädistä negatiivisessa mielessä tulee mieleen sellainen tantta. Kieli elää ja sanoja käytetään, miten käytetään.


    • 1Taija

      Yli 10-20 vuotta sitten muodissa olleita vaatteita minun mielestäni, epämääräisesti "ajaton" tyyli, jakkupuvut. Mustat pitkät housut ja löysä pusero peittämässä isoa mahaa tyyppiasu. Hyvin monissa vaatteissa tätimäisyys riippuu kantajasta. Kaikki täditkään eivät viihdy tätivaatteissa.

      • 1Taija

    • Mummotyyli

      Pukeutuu kuin 40 v vanhemmat, jotka eivät pukeudu nykyaikaisesti.

      • Anonyymi

        Jep 80 ja 90 tyyli nii hiuksissa kun vaatteissa täteyttää samantien

        Niiku se tyypillinen tannttalookki eli
        Polkkatukka
        Kauluspaita/neule /villagastakit
        Saati pitkä tikattu untuvatakki.
        (Sori mä pistäisin sen lähinnä navettaan päälle)
        Tai vielä pahempaa kun toi navettatakki on että ... vaateet on vain Marimekkoa .
        (Hankitaan yllmainitulla kahdehditaan
        Naapurin tanttaa meiningillä ne uudet rätit eikä tiedetä tai osata tyylistä mitää itte.
        Koska luulaan et kallis =tyyli.
        Siinä olis parempi vaan pysyä niis tuulipuvuissa kun ei oikeasti osata)
        Huivi kaulassa
        Farkut
        Saappaat tai nilkkurit
        Ja tietysti käsilaukku
        Ruumiinrakenne yleensä tanakka.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      289
      11337
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      133
      7020
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      100
      5761
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      38
      5118
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      52
      4291
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      3989
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3544
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3511
    9. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      3045
    10. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      79
      3020
    Aihe