Sex Pistols paras!

Ikuinen.ihailija

Sex Pistols oli ehdottomasti parhaiten nuotin vierestä laulanut punk-porukka. Meillä nuottikorvattomilla ei olisi ollut mitään kuunneltavaa, jos Sex Pistolsia ei olisi ollut. Mistä lienevät keksineet noin hyvän ja ytimekkään nimenkin itselleen?

Koko porukka vaikutti sitä paitsi keskimääräistä älykkäämmältä, noin muusikoiksi, tarkoitan.

10

401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EdesUnissa

      Muutama kappale on jäänyt mieleen. Sid Viciouksen versio My Way on loistava cover.
      "God Save The Queen" kappaleen kopioi myös Motorhead ja Lemmy veti sen omalla tyylillään paremmin kuin alkuperäinen Sex Pistolsin versio.
      Mutta "Anarchy in UK" lienee bändin tunnetuin kappale.
      Johnny Rotten on vieläkin säilyttänyt punkmaisen mulkvisti asenteensa, joka syntyi Sex Pistolsien aikana.
      Mutta jos joutuisin miettimään että onko Sex Pistols vai Tumppi Varonen aidompi punkkari, niin kallistuisin kyllä Varosen puolelle. Ja jopa parempi laulaja, jos sillä nyt on punkissa edes väliä.

      • NimetönMerkki

        Lemmyhän itse oli sitä mieltä, ettei Sex Pistols ollut niinkään punkkia. Hyvä rock'n roll -pumppu kylläkin, muttei mielestään punkkia. Vicious oli hänestä kumminkin asenteeltaan täydellinen bändiin. Imagoltaan enemmän Sex Pistols kuin Pistolsit itse. Lemmystä ja Sidistä tuli hänen mukaansa melko hyvät kaverit, ja Sidillähän oli tapana punkkaillakin (siis nukkua) Lemmyn kämpillä.

        http://assets.nydailynews.com/polopoly_fs/1.2100881.1422913385!/img/httpImage/image.jpg_gen/derivatives/gallery_1200/nancy-spungen-sid-vicious-lemmy.jpg

        Hänen mielestään The Damned edusti punkkia. Hän muistaa heidän keikkansa The Rainbowissa, jossa Captain Sensible hyppäsi lavan eteen ja rupesi kusemaan eturivin päälle, jolloin yleisö rupesi heittämään tätä tuoleilla. Sensible heitteli niitä sitten takaisin yleisöön kusinoron samalla valuessa vienosti reittään pitkin. Nuo tyypit olivat hänen mielestään sekopäisiä ja ammattiavun tarpeessa, mutta sanoi, että heidän kanssaan oli mukava soittaa.


    • Toinen_ihailija

      "Ja jopa parempi laulaja, jos sillä nyt on punkissa edes väliä. "

      Punkkia kuunnelleena totean, että ei punkkilaulaja saa laulaa nuotilleen. Epävireisyys tai mieluummin täysin metsään menevä laulaminen ja soittaminen takaa suuremman suosion. Jos laulu ja soitto olisivat puhtaita, kuulijoihin liittyisi musikaalisiakin, ja se ei olisi punkille hyväksi!

    • MrJuha82outolintu

      1.Sex pistols
      2.Ramones
      3.Eppu normaali(siis ottaen huomioon vain niiden punkin)
      4.Pelle Miljoona(siis vain ottaen huomioon Pellen punkin)
      5.CMX(ottaen huomioon niiden HC-punkin ja he teki aikoinaan melko omaperäistä ja melodista HC-punkkia, jos ette tiedä niin kokeilkaa esim biisejä Hiljaisuuden pelko, Rituaali, Nahkaparturi, Kaikki nämä kädet, Götterdämmerung, Mielipuolinen rakkaus, Lapsi CMX;n vanhat demojutut 80-luvulta, kaikki nää pitäs löytyä Youtubesta)

      Kunniamaininnat;
      Eräs ruotsalainen punkyhtye(nimee en muista nyt )
      Ratsia
      Raine Salo
      Klamydia

      • Pitkätukka-68

        "Eräs ruotsalainen punkyhtye(nimee en muista nyt )"

        Tarkoittanet Ebba Gröniä? On seillä kyllä paljon muitakin hyviä, vaikkapa nyt Asta Kask.


    • Paras.ja.pysyy

      "Sid Viciouksen versio My Way on loistava cover."

      Olen samaa mieltä! Kukaan yhtä mitätöntä nuottikorvaa omaava ei olisi ryhtynyt levyttämään tätä kappaletta. Paikallisessa karaokebaarissanikaan ei ole yhtä pahasti metsään laulavia "artisteja". Erinomainen punk-suoritus!

    • paskaaaaa

      Sex Pistols oli vitsi. Unohtakaa jo se paska bändi, ei se edes ollut punkkia.

    • Sex Pistols oli poikabändi, ja kaikki mitä ne teki oli kopioitu muualta. Sex Pistols teki kaiken mitä niiden manageri käski.

      Että siinä teille taas tosi aitoa punkkia. Seuraavaks joku älypää tulee varmaan sössöttämään apulannasta.

      • Pitkätukka-68

        Jep. Muistan kun joskus 90-luvun lopussa joku teini näki jossain anarkiamerkin, niin totes et "hei Apulannan logo".


    • Bullocks

      Sex Pistols oli minustakin hyvä ja jopa paras Punk-bändi, mutta Sic Viciouksen My Way coverista en koskaan oppinut ymmärtämään enkä pitämään.
      Pistolsin musiikillisesti lahjakkain oli se kitaristi, joka piti sitä hassua nenäliinaa päässään luulen tekevän siitä jonkin muoti-ilmiön.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      378
      12521
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      266
      5478
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      222
      3999
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      245
      2883
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      19
      2040
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1874
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      166
      934
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      273
      915
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      812
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      766
    Aihe