Monenko denierin sukkahousut tarvitsee olla kun pakkasta noin -10 astetta että tarkenee pelkissä farkuissa?
Sukkahousujen paksuus
10
1339
Vastaukset
- Yksilöllistä
100 vähintään.
Riippuuhan tuo myös kuinka pitkään siellä ulkona pitää olla... - Reinovaari
20 denii
- kkarita
Itselläni oli tänään 40 denierin. Voisi olla ehkä paksummatkin, mutta sitten tulee sisätiloissa kyllä kuuma.
- 1998tytteli
Itselläni oli tänään 30den. ja oli jaloilla kylmä siksi ajattelin kysyä minkä paksusia muut käyttää. Ostin nyt 60den. koitetaan tarkeneeko niissä huomenna työmatkan 15min. kävellen. 100den. tulee varmasti kuuma sisällä. Reinovaari, sinulla jäätyy kikuli pian noin ohuissa sukkahousuissa näin kylmällä, pue sinäkin paksummat sukkahousut jalkaasi :)
- rippisukkikset
60-70 den tai puuvillaiset. ohuemmatkin riittää jos ei tarvii olla ulkona kauan
- riippuu_materiaalista
Jos sukkahousuissa on käytetty onttoja polyester-kuituja (esim. Coolmax All Season, joka on lämmin mutta ei hiosta) tällöin ne ovat erittäin lämpöeristäviä ja kevyitä. Umpikuituisten sukkisten sen sijaan pitää olla painavia ja paksuja että ne yhtään lämmittäisivät.
- parempi_eristävyys
Thermolite -kuidut ovat myös onttoja, ja thermolite-vaatteita löytyy paljon paremmin kuin coolmax all season vaatteita.
Deniereihin suhteutettuna ne ovat erittäin lämpimiä.
http://www.partioaitta.fi/warmpeace-doe-ladies-pants
http://www.partioaitta.fi/warmpeace-deere-pants
- Kissavilu
Materiaali ratkaisee. Jos sukkahousut ovat puuvillasta, niin tuollaiset kaksisataadenieriset ovat jo todella lämpimät. Myös vastaavan paksuiset akryylisukkahousut ovat yllättäen hyvinkin lämpimät, jos ne ovat riittävän kokoiset.
- alpakkasukkahousut
Myös alpakkakerrasto ja alpakkasukkahousut ovat lämpimiä. 7 kertaa lämpimämmät verrattuna saman denieriluvun villa/merinokerrastoon ja villasukkahousuihin.
Alpakan karvat ovat onttoja, ja niissä on huono lämmönjohtavuus verrattuna umpinaisiin villa- ja puuvillakuituihin.
- hame_et
Nollakelilläkin laitan farkkujen alle sukkahousut. Farkut nyt ei pakkasella paljoa lämmitä enkä tunge niiden alle kovin paksuja sukkahousuja. Korkeintaan 60 denieriä, joilla tarkenee vielä miinus kymmenen asteen kelissä. 20 denin sukkahousut on liian ohuet. Kylmemmällä vaihdan villakangashameeseen jonka alle voi laittaa vaikka kuinka paksut sukkahousut ilman että tulee ahdas olo, tai vaikka kahdet sukkahousut päällekkäin. Tänään tosin pärjäsin hame päällä 60 denierin sukkahousut jalassa, kun on mittari nollan tienoilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie572543Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää492315Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta22302Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten722223Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut512072Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1372027HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363981765Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1081706Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt221589Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241524