Ymmärrätkö kaiuttimista/kotiteatterilaitteista ?

http://www.electronic-star.fi/Kotiteatteri_c588.htm

Käykääs katsomassa noita kaiutin paketteja, ovat niin halpoja jotta onko niissä jotain vikaa?

Tämä ei ole mainos, olen ajatellut ostaa vahvistimen ja kaiuttimet siihen, tuolta löysin mutta on ihmeen halpaa

Mitä olette mieltä noista?
13108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Heikkotehoisia. Se ensimmäisen 5000 w on peak teho, eli hetkellinen teho.
Itselläni on 500 W tehoinen teatterisarja kaapissa pölyttymässä.
Itse asiassa se on heikkotehoisempi, mitä Pioneerin stereoyhdistelmäni, missä 200 W ulostulo.

Hifistelijä rakentaa itensä näköisen sarjan keskusyksikkö saattaa olla Yamaha ja kaijuttimet Pioneerin ja wooferi jonkun muun valmistajan

Äänestä
  • Noi hattiwatit on kyllä hauskoja. Itellä ei kyllä teatteripakettia, pelkkä hyväsoundinen aktiiviämyripari teholtaan 2×20W. Eipä noita täydellä teholla viitti yksiössä soittaa, kun naapurit valittaa metelistä. Isompaan huoneeseen toki jo vähän liian tehottomat, mutta oikeat watit ja hattiwatit ovat kaks aivan eri asiaa.

    Tuollaisilla aloittajan linkissä olevilla myoviämyreillä en kyllä suostuis kuuntelemaan yhtään mitään.

    Äänestä

Kiitoksia vastauksista, otin tuon linkin ylös, ehkäpä tutustun tuohon kirjaan.
Ostin uuden tv:n, niin innostuin sitten jotta laittaisin kunnon äänentoiston myös, mutta enhän minä näistä juurikaan perillä ole.

Kannattaa malttaa odottaa vain,, ottaa asiasta ensiksi kunnolla selvää ..

Äänestä
  • Ostelin tuolta muistaakseni auna internetradion joka on toiminut ihan ookoo, ainut sellainen huomioitava asia että ne namiskat ym. on vähän mossemaista tekoa mutta täysin toimivaa eli pystyn kuuntelemaan radiokanavia häiriöttä kun tässä taloyhtiössä on vähän huonosti hoidettu nuo antenniasiat - esim. radiosta kuuluu vain yksi kanava kunnolla

    Äänestä

  • Sori mutta jäi suomi-siansaksa sanakirja kotiin...

    Äänestä

  • miesolenmuttensika kirjoitti:

    Sori mutta jäi suomi-siansaksa sanakirja kotiin...

    Kenkää e oo täydelline

    Äänestä



  • määmy kirjoitti:

    Sori, mä oon blondi.

    .

    "Tuolla lukikin: Liitännät: 1 x kaiutinliitännät"

    har!!1

    .

    Äänestä


En mää kaiuttimista mitään ymmärrä mutta vastaan minäkin silti viestiin

Mulla on aiheesta omakohtaista tietoa, koska olin kyseisenkaltaisessa projektissa mukana 2000-luvun alussa, jolloin USA:n armeija halusi selvittää, että pystytäänkö matalilla ääniaalloilla saamaan aikaan maanjäristys, käyttämällä jättimäistä kaiutinelementtiä.

Ja vastaus oli, että kyllä pystytään. Projektin silloisena vetäjänä toimi hyvä ystäväni, kollegani, filosofian maisteri, YALE:n kunniatohtori, nobelisti ja tuomittu kotipolttaja tri Meinheimer, joka suunnitteli tuon halkaisijaltaan kilometrin suuruisen subwooferelementin. Kuten arvata saattaa, niin koteloa tuolle ei voitu rakentaa, vaan sen tehtävää suoritti Meinheimerin vision mukaan eräs Meksikossa sijaitseva valtava luola.

Kun kaikki oli valmista, ja tutkijaryhmä teki viimeisiä tiivistyksiä, niin tri Meinheimer kompuroi vahingossa kytkinkentällä viskipäissään, ja käynnisti tuon helvetinkojeen etuajassa. 50:n gigawatin vahvistinteho tykitti elementtiin 10hz-taajuutta, ja se laukaisi viimeisten tietojen mukaan yli kahdeksan magnitudin maanjäristyksen. Tutkijatiimi, elementti ja oheislaitteet hautautuivat maan alle arviolta kilometrin syvyyteen, järistyksessä syntyneessä railossa.

Meinheimer selvisi, mutta joutui lähtemään maanpakoon, USA:n armeijan silloisen komentajan uhatessa etsiä tämän käsiinsä, maksoi mitä maksoi. Komentaja vannoi Meinheimerin löytyvän, jonka jälkeen hänet upotettaisiin Mariaanien hautaan.

Joten tervetuloa testaamaan uutta laitetta jonka tri Meinheimer on uudelleen rakentanut pihaani ja voin vakuuttaa että ääni kuuluu ikurista hyvin ympäri suomea

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miesolenmuttensika kirjoitti:

http://www.electronic-star.fi/Kotiteatteri_c588.htm

Käykääs katsomassa noita kaiutin paketteja, ovat niin halpoja jotta onko niissä jotain vikaa?

Tämä ei ole mainos, olen ajatellut ostaa vahvistimen ja kaiuttimet siihen, tuolta löysin mutta on ihmeen halpaa

Mitä olette mieltä noista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu