Miksei hyvä mies enää riitä

http://www.valomerkki.fi/kirkko-ja-kaupunki/kirkko-ja-kaupunki-arkisto/11419

Mies ei saa olla mikään kiltti vässykkä vaan tosimies joka ottaa ohjat eli laittaa naisen nyrkin ja hallan väliin.
1696
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Minä en ainakaan halua joutua nyrkin ja hellan väliin. Kiltti mies on hyvä mies!

Äänestä
  • En minäkään halua, mutta en myöskään osaa olla mikään domina. Miksi sen pitää aina mennä niin, että toinen määrää ja toinen pitää turpansa kiinni? Eikö mies ja nainen todellakaan mahdu yhdessä siihen samalle viivalle?
    Ei se pulkan vetäjän osakaan kivaa ole, kyllä se dominoiva osapuolikin väsyy jos joutuu yksin hoitamaan kaiken vastuunkannon.

    Äänestä

  • ujohkoneito kirjoitti:

    En minäkään halua, mutta en myöskään osaa olla mikään domina. Miksi sen pitää aina mennä niin, että toinen määrää ja toinen pitää turpansa kiinni? Eikö mies ja nainen todellakaan mahdu yhdessä siihen samalle viivalle?
    Ei se pulkan vetäjän osakaan kivaa ole, kyllä se dominoiva osapuolikin väsyy jos joutuu yksin hoitamaan kaiken vastuunkannon.

    Jos molemmat istuu pulkassa, kukaan ei vedä sitä. Jos molemmat vetävät pulkkaa, siinä ei ole mitään vedettävää. Jos et osaa olla domina, aiotko sitten itse istua aina siellä pulkassa?

    Äänestä

Hyvä artikkeli, haluaisin löytää jostain nuoren naisen joka arvostaa hyvää käytöstä.

Äänestä

Tony Dunderfelt on juttuineen kuin Juha Sipilä aikoinaan paskakaivojensa kanssa.

Jos ette ymmärrä, googailkaa.

Äänestä

Nainen haluaa siis narsisti jännämiehen joka komentelee ja käskee naista tekemään kaiken. Jännämies käskee naista ottamaan suihin ja nainen tottelee. Eihän kiltteys tarkoita että nainen päättää kaikesta ja mies makaa sohvalla.

Äänestä
  • Miksei pitäisi ottaa suihin? Suuseksi kuuluu nykyaikaiseen seksiin, ja kyllä sitä osaavat kiltitkin miehet pyytää.

    Äänestä

  • rumamaija kirjoitti:

    Miksei pitäisi ottaa suihin? Suuseksi kuuluu nykyaikaiseen seksiin, ja kyllä sitä osaavat kiltitkin miehet pyytää.

    Tosimies ei piirakkaa nuole. Huitaisee sen parin minuutin pakollisen, käy tupakalla ja alkaa nauttimaan suomalaisia keskivahvoja oluita urotekonsa päälle.

    Äänestä

  • tupakaltaTullut kirjoitti:

    Tosimies ei piirakkaa nuole. Huitaisee sen parin minuutin pakollisen, käy tupakalla ja alkaa nauttimaan suomalaisia keskivahvoja oluita urotekonsa päälle.

    Oletkos vanhoja tv-sarjojen uusinnan uusintoja katsellut viime aikoina?

    Äänestä

Jos ei kuulu siihen 20% miesten ryhmästä, joka saa naiset kuolaamaan, ei kannata vaivautua. Kohtalo voi heittää hyvän naisen omaksi, mutta se ei ole todennäköistä.

Äänestä
  • Erinomainen punaisen pillerin palstatotuus.

    Juuri noinhan se menee.

    Jos et kuulu hypergamiseen yläluokkaan, on käytännössä pelisi pelattu.

    Äänestä

Suhteet kaatuu siihen kun ei oteta toisia huomioon. Jos mies pyytää naista ottamaan suihin ja mies ei sitten nuole naisen pillua niin kyllä nainen siinä ajattelee että mies ei rakasta. Jos mies keittää itselleen kahvia niin pitää kysyä naiselta ottaako se myös kahvia

Äänestä

Miksi aina jomman kumman on teidän mielestänne pakko olla tyranni, ja toisen kynnysmatto?
Aloittaja ja kilttatm ilmeisesti toivovat pääsevänsä naisen tossun alle. He kun eivät näytä ymmärtävän välimuotojen olemassaoloa, vaan miehen on oltava joko tyranni tai tohvelisankari, eikä heistä ole tyranniksi.

Äänestä

En minä halua tossun alle. Naiset on jännämiesten tossun alla koska naiset ei uskalla sanoa mitään. Kannatan tasa-arvoa suhteessa.

Äänestä

Oli taas pojat ottaneet jutusta vain ne kohdat jotka jotka itseä miellyttävät. Missä luetun ymmärtäminen?

Äänestä

"
Tony Dunderfelt havahtunut huomaamaan nimenomaan miehen muutoksen tarpeen.
– Miehen on löydettävä jälleen oma alkuvoimansa ja päästävä irti sohvalta.

..Mies tarvitsee toimintaa, jotta hän löytää ja säilyttää oman voimansa. Tämä kehitys vaatii nimenomaan miestä pohtimaan omaa rooliaan.
" --
Kolumni yleisesti hieman höttömäistä puhetta, mutta todenperääkin kyllä. Ei pidä mahdollisena paluuta menneeseen aikaan, vaan peräänkuuluttaa miten miehen tulisi ottaa haaste vastaan ja yrittää muuttua ajan mukana.
Nainen aavistaa milloin miehessä on selkärankaa, vaikka mies ei ulkonaisesti tyrannisoi, eikä komentelekaan. Miettikää tätä roolimahdollisuutta, palstankin miehet!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tosijuttu--- kirjoitti:

http://www.valomerkki.fi/kirkko-ja-kaupunki/kirkko-ja-kaupunki-arkisto/11419

Mies ei saa olla mikään kiltti vässykkä vaan tosimies joka ottaa ohjat eli laittaa naisen nyrkin ja hallan väliin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu