Kuinka kauan tämä tuska vielä kestää?

Oonamariaa

Tällä hetkellä vain niin paha olla että pakko purkaa jonnekin. Muuten halkean.

Viime viikolla tuli puoli vuotta kuluneeksi siitä, kun erottiin exän kanssa. Seurusteltiin hieman vajaan vuoden verran. Luulin jo löytäneeni itselleni Sen Oikean ja olin onnellinen, ja niin luulin exänikin olevan. Ero tuli ihan puun takaa ja oli melkoinen shokki. Exä vain ilmoitti, ettei tunne mitään syvempää minua kohtaan ja ettei näe meillä yhteistä tulevaisuutta. Ei ollut vissiin tuntenut juuri mitään minua kohtaan koko suhteen aikana. Heti eron jälkeen jätkän tinder lauloi ja alkoholi maistui - piti ottaa kaikki "vapaudesta irti", vaikken koskaan ollut millään tavalla rajoittanut hänen alkoholin käyttöään. Muutama yhteinen kaverimme tiesi exän eroaikeista ennen minua, sillä hän oli perusteellisesti puinut koko eroasian heidän kanssaan. Minulle vain ilmoitettiin pohdintojen lopputulos...

Olo on todella yksinäinen ja sydän edelleen ihan palasina. Koulunkäynnistä ei meinaa tulla mitään, kun muistoja tulee koko ajan mieleen kaikesta. Väsyttää, lihakset ja nivelet jatkuvasti jumissa. Stressitaso nousee pilviin pienistäkin asioista. Olo on välillä myös erittäin epätodellinen, tuntuu kuin näkisin vain unta. Toki on päiviä jolloin olo on pirteämpi ja parempi, mutta kuitenkin ero painaa sisimmässä edelleen. Mielessä kalvaa myös pelko siitä, etten koskaan enää löydä ketään ja ettei elämä suo minulle enää mitään muuta kuin uusia pettymyksiä.

En tiedä mitä minulle on tapahtumassa. Tuntuu ettei missään ole hyvä olla - ei kotona, ei vanhempien luona... Kaverit kaikkosivat eron jälkeen ja uusia on hankala saada, etenkin kun olen hyvin ujo ja varautunut persoona. Nauran todella harvoin ja on hankala iloita mistään. Vastoinkäymisiä vaikuttaisi tulevan koko ajan vastaan. Olen käynyt ammattiauttajallakin juttelemassa, mutta ei vaan tunnu sekään auttavan. Liikuntaakin harrastan jonkin verran ja yritän syödä monipuolisesti.

Miten kauan tämä paska vielä kestää? Luulisi että helpottaisi jo, kun ei kuitenkaan seurusteltu vuottakaan. Vai onko erosta toipuminen loppujen lopuksi edes kiinni siitä, kauanko suhde on kestänyt?

2

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 875t68

      Toipuminen on monesta asiasta kiinni. Ilmeisen välinpitämätön siippa oli sulla? Sanoisin että ei kannata tuhlata ruutia sellaiseen ihmiseen sen enempää kuin että korkeintaan kysy selviksi asiat, jotka haluat saada tietää ettet jää epätietoisuuteen - se on se mikä pitkittää toipumista, se pähkäily ja spekuloiminen.

      Ujot ja yksinäiset, epätoivoiset ovat kanssa niitä ihmisiä, joille ero tekee kipeintä usein - siitä yksinkertaisesta syystä että luulottelee ja suurentelee päässään yksinäisyyden ja mahdollisen muille kelpaamattomuuden kauhuja..
      Hyväksy vaan, että ohi on juttu ja sillä sipuli, ja vähän ylpeyttä päälle; et ole enää mikään egon buusteri kellekään. Äläkä vaan ala epätoivoisemmaksi, halvaksi sylkykupiksi kellekään.
      Elämässä on valinnan paljouden ongelma, tekemistä keksii kyllä.. joskus on aloitettava kaikki alusta, mutta mielestäni se on vähääkään nuorelle ihmiselle lahja, joskus vanhemmallekin jos sisua piisaa. Elää ja kuolla uudelleen, kuvainnollisesti.
      Sellaista elämä on, ja oppimassa me täällä olemme.

      Käsittele ajatuksiasi, lue, lue ja lue lisää kaikkea mahdollista.
      Itseä auttoi lisäksi aikanaan real social dynamicsin pick up artist-videot juutuubissa ymmärtämään ihmisten välisten suhteiden dynamiikkaa.

    • vanhanrouvanneuvo

      Lähde paanalle, vaikka kuinka ei huvittaisi, mutta pakota itsesi ja löydät uusia tuttavuuksia ja uutta ajattelemisen aihetta. Kyllä alussa käy niin ettet ole kiinnostunut kenestäkään ja väistelet tuutvuuksia, mutta se muualla olo jo piristää vaikket sitä aluksi huomaisikaan, itselle toiminut hyvin ja päässyt elämässä ja eroprosessissa eteenpäin. Eiku tsemppiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      148
      13137
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9591
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      94
      9084
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      13
      7705
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6704
    6. 147
      6124
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      15
      3114
    8. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      391
      1179
    9. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1123
    10. YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet

      www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutos­neuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl
      Imatra
      84
      980
    Aihe