Saanko haettua vaimoni lääkkeet apteekista hänen kela kortilla? emäntä ollut
sairaalasssa jo useita kuukausia? ja tekis mieli hakee sen bentsot pois.. Näkeekö
ne apteekissa että vaimoni sairaalassa? tai jotain.??
sairaalasssa jo useita kuukausia? ja tekis mieli hakee sen bentsot pois.. Näkeekö
ne apteekissa että vaimoni sairaalassa? tai jotain.??
Vastaukset 7
Vanhimmat
Alkaisitko itse syödä niitä vai mihin tarvitsisit eukollesi määrättyjä lääkkeitä ?
Jos on toisen kela-kortti, niin voi hakea tämän lääkkeet apteekista.
Voi kyllä hakea jos tietää lääkkeen nimen. Jos ei ole keskinäistä valtakirjaa apteekkiin, apteekkihenkilökunta ei voi antaa lääketietoja toiselle osapuolelle vaikka olisikin kela-kortti mukana.
Olen hakenut useita kertoja isälleni lääkkeitä apteekista hänen elinaikanaan ja nyt olen joutunut hakemaan veljelleni apteekista lääkkeitä. Ei ole ollut mitään ongelmia, kun olen aina kela kortin esittänyt apteekissa, niin olen lääkkeet saanut.
Olen myös uusinut isäni ja veljeni vanhoja reseptejä terveyskeskuksessa kela korttia näyttämällä ja hyvin on asia hoitunut.
Mitään valtakirjaa ei ole koskaan kyselty, ei silloinkaan, kun hain isälleni lääkkeitä ja sanoin, että tulin hakemaan isälleni lääkärin määräämiä lääkkeitä.
Jaa-a, ehkä olet tiennyt mitä haet, ilman valtakirjaa apteekin hlökunta ei saa esim. luetella mitä lääkkeitä listassa on. Pitää tietää lääkkeen nimi. Terveyskeskuksessa on eri käytäntö kuin apteekeissa.
Ainakin paperireseptien aikaan toiselle henkilölle tarkoitettuja lääkkeitä pystyi noutamaan esittämällä reseptin ja kyseisen henkilön kelakortin. Edes omaa henkilöllisyyttään ei tarvinnut todistaa eikä selitellä miksi toinen henkilö noutaa lääkkeet.
Nykyisen e-reseptin aikaan ei todennäköisesti ole tullut muutoksia. Lääkkeen saanee pyytämällä lääkkeen nimellä tai esittämällä yhteenvedon e-reseptillä määrätyistä lääkkeistä (voi tulostaa itse omakanta palvelusta tai pyytää terveyskeskuksesta tai apteekista). Minulle ei ole koskaan lueteltu apteekissa edes omia lääkkeitäni (parempi onkin ettei viereinen asiakas kuule), pitää tietää mitä ostaa. Itse käytän "muistilappuna" lääkepakkauksen irti reväistyä sulkuläppää jonka esitän apteekissa, silloin ei ei tarvitse sanoa ääneen lääkkeen nimeä. Viimeksi kysyin että onko jokin lääke loppumassa ostamani lääkkeen lisäksi ja se tieto kerrottiin.
Juuri näin. Kunpa kaikki asiakkaat osaisivat ottaa nämä "muistilaput" mukaan. Melko toivotonta touhua kun asiakas sanoo että sinähän se näet mitkä lääkkeet on loppu...... meneekö tämä asiakas myös ruokakauppaan ja sanoo myyjälle että kyllähän te näette mitä minulta puuttuu jääkaapista......