Eikö verotuksen tulisi olla oikeudenmukaista esim. koskien terveyskeskusmaksuja ja muita sellaisia veroja jotka otetaan kaikilta samansuuruisina esim. kiinteistövero ja monet muut verot.
Eikö esim kiinteistö ja terveysmaksut tulisi sopeuttaa henkilön tulojen mukaan.
Miettikääpä esim. työtöntä joka maksaa terveyskeskusmaksua yli 40 euroa vuodessa ja saman maksaa huippupalkkaisessa työssä oleva. Miten tuo voi olla oikeudenmukaista kun tuo 40 euroa on työttömälle todella suuri raha kun taas varakkaalle se ei merkitse mitään. Eikö verotus kuuluisi mennä siten, että verotetaan samanarvoisesti siten, että esim jos köyhä maksaa samasta asiasta veroa 40 euroa tulee varakkaan maksaa samasta asiasta esim 4000 euroa siten, että se tuntuu kukkarossa samalta molemmilla!!! Nimenomaan tuo suhtauttaminen siten, että
se veron maksaminen tuntuu silloin molemmilla yhtä pahalta eikä siten, että toiselle se on hyttysen pieru ja toiselle suuri menetys.
Tämä asia sopisi moniin eri maksuihin eli siten, että se summa on sellainen, että molemmille se on yhtä suuren vaikutuksen tekemä maksu elämämässä.
Seuraavassa esimerkki jostakin maksusta jotka vaikuttaisivat tasavertaisestisi kaikkien lompakolle samalla tavalla esim kiinteistöverosta tms.
Miljardöörit siis maksavat satoja tuhansia euroja, rikkaat kymmeniä tuhansia, keskipalkkaiset tuhansia, pienipalkkaiset satoja ja köyhät kymmeniä euroina. Siten vasta toteutuu oikeudenmukaisuus jos maksut on kaikille suhteessa yhtä suuria ja vaikuttavia
Verotuksen oikeudenmukaisuus tulojen
5
<50
Vastaukset
Terveyskeskusmaksuhan ei ole vero, vaan eräänlainen omavastuu omista hoitokuluista. Loput maksetaan sitten yhteisestä veropotista. Totta kai se omavastuu on suhteessa paljon suurempi pienituloiselle kuin suurituloiselle, mutta pienituloinen maksaa huomattavasti vähemmän veroja tuloistaan, joista osa tai kaikki voivat olla toisten verorahoilla kustantamia alun alkaenkin.
Keski- ja suurituloiset käytännössä huolehtivat pienituloisista ja näinhän sen tulee ollakin. Mutta eikö siinäkin jossain tule raja vastaan?- samaa_mieltä
Aloittajalla on älyä. Vaikka tuo terveyskeskusmaksu jne on omavastuu olisi se myös huomioitava tulojen perusteella. 40 euroa on köyhälle sama kuin rikkaalle 4000.
Tätä ei monet ole tulleet ajatelleeksi samaa_mieltä kirjoitti:
Aloittajalla on älyä. Vaikka tuo terveyskeskusmaksu jne on omavastuu olisi se myös huomioitava tulojen perusteella. 40 euroa on köyhälle sama kuin rikkaalle 4000.
Tätä ei monet ole tulleet ajatelleeksiKyllä sitä moni tulee ilmeisesti ajatelleeksi, mutta moni ajattelee vähän pidemmällekin. Kun se köyhä saa ne tulonsa keski- ja hyvätuloisten maksamista veroista tukien muodossa ja sitten maksaa 40 euroa terveyskeskuskäynnistään itse näillä rahoilla ja keski- ja hyvätuloiset sitten maksavat siitä käynnistä loput(kin), niin sen jälkeen vielä keski- ja hyvätuloisten pitäisi maksaa reilua ylihintaa omistakin käynneistään? Sehän se reilua olisi?
Ei se terveyskeskusmaksu ole myöskään sakko, jonka on tarkoitus 'tuntua' lompakossa. Se on vain se omavastuu ihan omista terveydenhoitokuluista.
http://www.akava.fi/akavalainen/ajassa/viikon_luku/keskituloiset_maksavat_yli_puolet_valtion_ansiotuloverosta
- rtyunjmik
Sipilän tuloissa tuommoiset eivät paljon merkitse. Tärkeintä hänele on, että maahan saadaa paljon turhiksia ja tämän rahoittamiseen tarvitaan lisää verotuloja !
Sossun varassa eläville maahanmuuttajille on ihan sama, sossuhan hoitaa nuo kaikki. - ahneetpaskiaiset
Millä perusteella toisille maksetaan parempaa palkkaa? Mitään varsinaista syytä ei ole. Tuloksena on tolkuton paperisota muiden ongelmien lisäksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061