Keskiajan tyyli

SirGeorgius

Tykkään pukeutua historiallisiin tamineisiin arjessa. Mitä mieltä olette miehen keskiaikaisesta muodista? Suippokärkiset kengät, tiukat legginsit, olkapäät peittävä huppu ja nahkavyö jossa roikkuu nahkaleili kolikoita, kännykkää yms. varten.

8

231

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ottomaani

      Onko muuten Suomessa mitään kivijalkaliikettä, missä myydään noihin aikoihin vivahtavia vaatteita. Ajattelin niitä tunikoita. Eikös se ole se miehen pusero tai paita? Tunika, enempivähempi koristeltu? Jos sitä pitäisi talvitakin alla. Nahkaromppeita voi askarrella itsekin, jos on käsistään kätevä.

      • JörgenHauturi

        Rautaportti.fi
        Noilla on keskiaikatavaraa ja -vaatetta. Liike sijaitsee Kaarinassa, Turun naapurissa. Heillä on myös koju lähes jokaisella keskiaikamarkkinoilla pitkin kesää.

        Tunika on helppo tehdä. Kangas kaksinkerroin, taitteeseen pään reikä ja sitten vaan leikkaa ja ompelee sivut niin että siitä tulee loivahkon T-kirjaimen muotoinen. Itse olen noita tehnyt useammankin, aikaa menee noin tunti. Pidempi aika menee kangaskaupassa oikaaa väriä etsiessä. :D


    • Beetami1

      Oliks sul sukkahousut ?

    • vaippa_ja_hame

      Suomessa ei käytetty sukkahousuja, eikä ole löydetty samanlaisia sukkahousuja kuin germaanisilla kansoilla oli varhaiskeskiajalla.
      Sen sijaan miehet käyttivät keskiajalla kaapua, mekkoa ja vaippaa:
      http://www.edu.vaasa.fi/roomaprojekti2003/pukumuoti_keski_ja_renessanssiajalla.htm
      "Miehen pukuun kuuluivat kaatio (bruoch) eli ylä- ja alaosan käsittävä puku. Sen päällä saattoi olla polviin ulottuva mekko, vyö ja vaippa. Vaippa oli viittaa muistuttava, olkapäiltä kulkeva vaatekappale. Soturilla saattoi olla vielä lisäksi rengaspanssaripaita ja nenäsuojuksella varustettu kypärä."

    • ererere

      Varustelekasta saattaisi löytyä jotain.

    • ehkäpävvoisi

      Voissikohan vuokrata teattereista?

    • Sellatar

      Oisko teillä ulkomaalaisten kauppojen linkkejä, mistä vois tilata keskiajan vaatteita?

    • Jorttig

      Libero vaippoja :))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      214
      3146
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      300
      2728
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      75
      1788
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      50
      1687
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      40
      1562
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1356
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      17
      1250
    8. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      105
      1239
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      414
      1239
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1220
    Aihe