Voiko Äidin uurnan käydä lapioimassa ylös ja tuoda kotiin lähelle sydäntä ja jutella äidille. Lähden nyt kauppaan ja nyt isäni luo siivoamaan jne. Äiti Hyvää yötä ym. Uurna oli pahvilaatikko joten aika paljon maata pitäisi siirtää ja kaivaa?
Voiko Äidin uuraan ja sen maan siirtää sinne minne hän alun perin toivoi siis Malmille jossa on hänen veljensä ja hänen äitinsäkin lepäävät. Onko iso operaatio?
Äiti toivoi Malmille mutta Täti pahanen pisti vastaan. :(
Voiko Äidin uuraan ja sen maan siirtää sinne minne hän alun perin toivoi siis Malmille jossa on hänen veljensä ja hänen äitinsäkin lepäävät. Onko iso operaatio?
Äiti toivoi Malmille mutta Täti pahanen pisti vastaan. :(
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hautarauha on mielestäni vähintä mitä voit suoda hänelle . Omat mielitekosi ovat tarpeettomia ja huuhaata.
Miksi ei voisi, jos äitisi eläessään ilmaisi toiveensa viimeisestä lepopaikastaan Malmille oman äitinsä ja veljensä viereen.
Vainajan tahdon mukaanhan pitäisi toimia, eikä kenenkään sukulaisen mielipiteen mukaan toimia.
Vaikka äitisi ei olisi esittänyt eläessään minne haluaa tulla haudatuksi, niin mitään muuta paikkaa ei siinä tilanteessa voisikaan ajatella, kuin hänen äitinsä ja veljensä viereen.
Ihmettelen vähän tätisi käytöstä tässä asiassa, koska vainaja on sinun äitisi ja paljon läheisempi sinulle, kuin tädillesi.
Omatoimisesti ja ilman lupaa ei saa hautausmaalla mennä kaivamaan, eivät omaisetkaan vainajansa hautaa, koska hautarauhaa ei saa rikkoa. Kannattaa käydä selvittämässä asiaa seurakunnan virastolla, varmaankin hautaus asioita hoitavien kanssa. Uurnan ylöskaivuu ja siirto on helpompi, kuin arkun, mutta ominpäin ei siihen ole lupaa.
Ymmärrän, että asia painaa mieltäsi, kun tätisi päätti äitisi hautapaikan ja suuren surun ja kaipauksen keskellä nämä asiat nousevat esille.
Toivottavasti asiat järjestyvät.