Saksan liittopresidenttikin vaati rajoittamaan

Saksaan päästettävien turvapaikanhakijoiden määrää. Jälleen yksi arvovaltainen lyttäys Merkelin tuhoisalle kiihko-suvakki politiikalle.

http://www.thelocal.de/20160121/call-to-limit-refugee-numbers-to-keep-public-support

Tietämättömille tiedoksi että Saksan liittopresidentti Joachin Gauckin ulostulo on erittäin harvinainen. Saksassa liittopresidentti on lähinnä seremoniallinen virka eikä häneltä juurikaan kuulla poliittisia kannanottoja.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Olisi Saksan liittopresidentinkin kannattanut kysyä neuvoa A Rinteeltä ja Sdp:n politbyroolta ennen kuin menee lausumaan rasistisia kommentteja.
Tuskin hän olisi puhunut mitää, jos olisi tiennyt Aaltoyliopiston professori Tiina Rosenbergin tieteellisestä näkemyksestä, että Suomeen mahtuu miljoona pakolaista.

Äänestä

Merkel hyppii bilderberg eliitin tahdon mukaan.

Äänestä

Münchaun kolmuni ei vähättele lukuja.

Millionen Zuwanderer: Wie die Flüchtlingskrise den Arbeitsmarkt unter Druck setzt
Eine Kolumne von Wolfgang Münchau
http://www.spiegel.de/wirtschaft/fluechtlinge-was-drei-millionen-neue-arbeitnehmer-bedeuten-koennen-a-1073321.html

"Loppuun 2017 mennessä voisi kolmen miljoonan pakolaisen työikäistä parven saapua Saksaan. Laitonta työntekoa minimirajan nousisi. Se on viimeinen asia, meidän aikoina mini-inflaatio.

Google kääntää kolumnin => Sarake

Noin miljoona pakolaista on tullut viime vuonna Saksa. 2016 ja 2017 voisi olla joidenkin arvioiden mukaan jopa 1,5 miljoonaa. Se olisi yhteensä neljä miljoonaa maahanmuuttajaa sitten. Koska turvapaikkahakemusten osoittaa, että noin kolme neljäsosaa hakijoiden vuotiaiden 18-65 vuotta, joka tekee noin kolme miljoonaa. Tätä tarkoitusta varten, voisi silti odottaa, että osa perhettä maahanmuuttolakeja työikäisiä.

Saksa on yhteensä noin 40 miljoonaa työntekijää. Jos todella tulevat niin paljon pakolaisia, tarjous työmarkkinoilla olisi kasvavan vain 7,5 prosenttia. Kluge talouspolitiikan tulisi välttää iskuja tämän suuruusluokan. Emme vain tiedä mitä tapahtuu, kun panemme työmarkkinat että jopa suhteellisen terve, joten paineen alla.

Useimmat uudet tulokkaat eivät ammattimaisesti päteviä Saksan työmarkkinoille. He siis virtaa matalapalkka-alalla ja edistää alentaa palkkoja tässä segmentissä. Kun suuri määrä ei olisi yllättävää, jos oli laitonta työntekoa alle minimirajan.

Taloudellinen vaikutus Merkelin pakolaispolitiikasta olisi deflaation palkkakehitystä Saksassa. Koska jo liian alhainen inflaatio euroalueella, joka on vain noin viimeinen asia, jota tarvitset juuri nyt. Euroopan keskuspankki ei ole enää samoja välineitä, joita käyttämällä ne voivat kääntää kehityksen.
"

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kohta_lähtee_Merkel kirjoitti:

Saksaan päästettävien turvapaikanhakijoiden määrää. Jälleen yksi arvovaltainen lyttäys Merkelin tuhoisalle kiihko-suvakki politiikalle.

http://www.thelocal.de/20160121/call-to-limit-refugee-numbers-to-keep-public-support

Tietämättömille tiedoksi että Saksan liittopresidentti Joachin Gauckin ulostulo on erittäin harvinainen. Saksassa liittopresidentti on lähinnä seremoniallinen virka eikä häneltä juurikaan kuulla poliittisia kannanottoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu