Hollannin pääministeri Mark Rutte toteaa Davosin elitistikokouksessa: Euroopan Unioni voi romahtaa kuudessa viikossa matu-kriisin seurauksena. Ranska on jo paniikissa ja rukoilee Britanniaa pysymään EU:ssa.
Ranskan PM Manuel Valls myöntää, että EU voi hyvinkin hajota hyvin lyhyen ajan kuluessa.
Käteiseltä ei ole tiettävästi saatu kommenttia , huhujen mukaan suree hotellihuoneessaan tulevaa työttömyyttään monien muiden eurobyrokraattien tavoin.
http://www.express.co.uk/news/politics/636739/Davos-2016-French-prime-minister-Manuel-Valls-EU-break-up-Brexit-tragedy
Ranskan PM Manuel Valls myöntää, että EU voi hyvinkin hajota hyvin lyhyen ajan kuluessa.
Käteiseltä ei ole tiettävästi saatu kommenttia , huhujen mukaan suree hotellihuoneessaan tulevaa työttömyyttään monien muiden eurobyrokraattien tavoin.
http://www.express.co.uk/news/politics/636739/Davos-2016-French-prime-minister-Manuel-Valls-EU-break-up-Brexit-tragedy
Vastaukset 42
Vanhimmat
j.käteinen eu byrokraattina kupannut jo tarpeeksi, mitään ei kyllä ole aikaankaan saannut, tämä "vastuunkantaja". oikeustuomio istuimeen koko mölli, saattamisesta suomen talouden kuralle.. paska kokkare.
Ja kukahan sitten vie ne oikeuteen, kenen hallussa on oikeuslaitos, tai ketähän siellä sitten istuu tuomitsemassa ja ketä. Onko historiallinen muisti niin lyhyt, ettei muista enää Koiviston konklaaviin asti? Kenen vitun puolella sinä kuvittelet koko paskan ja ahneen maailman olevan?
No, mutta tämä "kuusi viikkoa" sopii täsmälleen monelta suunnalta ilmoitettuun maaliskuun puolenvälin ajankohtaan. Niillä on tarkka suunnitelma, jonka ne tulevat toteuttamaan.
Suomesta on sanottu valtion joutuvan silloin poikkeustoimiin "pakolaiskriisin" vuoksi - samaa on sanonut EU-komission Juncker. Nyt olin etsimässä niitä toimia, joista kerrottiin viime syksynä, jotka liittyivät Natoon ja tulevaan maaliskuuhun.
Kuka täällä kertoi tuosta asiasta? - Voisiko hän virkistää nyt vielä muistiamme. Liittyi keskusteluun viime syksyn Naton Euroopan laajuisesta megasotaharjoituksesta, johon Suomikin osallistui - sen jokin pääjuttu olisi nyt maaliskuussa.
http://yle.fi/uutiset/nato_pitaa_valimerella_megaluokan_sotaharjoitukset__suomi_mukana_kuudella_hornetilla/8239566
Ei mikään jaksa niin ärsyttää kuin tyhmän mölyäminen ja jatkuva mielipiteiden jauhaminen, kun, helvetti, tässä tarvittaisiin nyt tiukkaa tietoa, että mitä meille todellisuudessa on kohta tapahtumassa. Ihmiset kiukuttelevat, että hallitus sitä ja hallitus tätä ilman järjen häivää - jäätelöäkö he kuvittelivat tuon diktatuurijengin meille tulevan jakamaan?! Koko tilanne ja koko ajan on viitannut aivan joihinkin muihin toimiin.
Onko tietoa tulevasta maaliskuusta tai tarkemmasta ajankohdasta? Ärsyttää tämä yhdenasian ja ajan vouhkaaminen, kun päättäjillä on joka pitkässä juoksussa tarkat askelmerkit, jossa jokainen siirto liittyy edelliseen ja tulevaan.
Onkohan se jotakin tätä koordinointia? Siellä on Suomenkin lippu. Suomessa oli viimeksi nyt lopputalvesta joku salainen NATO:oon liittyvä tietokoneliikennejuttu - siitäkin joku kirjoitti.
http://cmdrcoe.org/menu.php?m_id=27&n_id=47
http://cmdrcoe.org/menu.php?m_id=2&c_id=7
Joku Nato-kapasiteetti on nyt valmis johonkin, mutta minulla ei edes goolekääntäjä suostu kääntämään ko. tekstiä - on muuten ilmennyt tällainen kiva seunsuurinmuoto viime aikoina.
On tämä yhtä paskaa, kun emme ole enää mitään kansalaisia, emme missään maassa.
Meillä ei oikeasti ole edes elämää enää, vaan tuottavuusyksikkökellokorttituloksemme.
Olemme vain jonkun poliittisen markkina-ahneuden ja sodankäynnin kohteena kaiken maailman muutospainein, vyönkiristyksin, leikkauksin, priorisoinnein, sairastuttamisin, vaarallisin lääkkein ja uhkakuvin sekä kiusaamisin.
Elämä on tiedon sijaan muuttunut pelkäksi informaatiosodankäynniksi false flageiksi. Pelkkää yksityistämistä ja verotuksen siirtämistä monikansallisille miljonääreille ja miljardööreille. Se on vakoilua ja järjestäytyneen rikollisuuden taloussuojeluohjelmia.
Kuka helvetti luovutti maailman noiden ahneiden, hullujen, paskiaisten käsiin? Kuka tästä on pitkällä juoksulla takaperin nyt oikein vastuussa?
Sitä se on eliitin demokratia, yltiökapitalismi, markkinafundamentalismi, uusliberalismi, globalisaatio.
Joko vihdoin tämä paska aika päättyy? Se päättyy jossain vaiheessa joka tapauksessa - isoon pamaukseen. Ei ilmapalloonkaan voi puhaltaa määräänsä enempää ilmaa.
Eiköhän tässä jotain sotaa kehitelllä, ainakin siltä se hieman vaikuttaa, Suomi totta kai etulinjassa, isoisempien pysyessä näiden Suomen kaltaisten EU-puskurivyöhykemaiden takana enemmän turvassa.
- ranska on jo ruhaanin kanssa ku paita ja takalisto -onneks veronkiertäjille on nyt laskettu miinat ja se tietää isonpia palkkoja euro herroille.
No, kun pääsitte näin keskustelun alkuun, miettikääpä, mitä tarkoittavat nämä:
Teija Tiilikainen yllättäin on revähtää Medvevin suhtautumiseta, ettei Venäjä ole operoinut pakolaisia rajalle. Tiilikaisen mukaan keskusvalta on mukana, jos tuollaisen maan rajoilla on vastaavaa säpinää.
Mietin itse sitä, että UIP:ssa on niitä naissotatutkijoita, jotka aina jotain spekulaatiota esittävät. Onko näillä tiedustelutietoa väitteeksi näistä pakolaisvärvyksistä? On outoa, että virallista agendaa, joka Sipilälle annettiin usko UIP. Outoa siinä on, ettei koskaan ole näyttöjä, vain puheita.
Tässä helmikuun puoliväli-maaliskuu mainittu:
Is Angela Merkel Losing Her Clout?
http://www.bloomberg.com/news/articles/2016-01-29/is-angela-merkel-losing-her-clout-
"But given her growing isolation on immigration, she may find it harder to maintain European unity over sanctions on Russia and to bolster support for concessions to help keep Britain in the EU. Voters there are preparing for a referendum on the issue as soon as this summer. Merkel has already given up on forging an agreement that would obligate all EU countries to accept refugees and will instead settle for voluntary action, according to a person familiar with her strategy. The chancellor has said that she’ll reassess the EU’s approach to migrants after a summit on resettlement in mid-February, but the sentiment across Europe appears to be shifting away from her. To the north, Denmark and Sweden are tightening control of their borders. To the east, formerly communist EU member states have refused to take in any more asylum seekers. And to the south, Austria, once a stalwart supporter of Merkel, announced a cap on immigration on Jan. 20."
EU:n yhteisiä pakolaiskiintiöitä Merkel odottaa, hänen sanotaan toisessa Bloombergin kolumnissa ostavan hallituskoaliitioltaan aikaa. Se kehuu niitä ja sitten kuitenkin taustalla on EU:n "pakotukset". Saksa alkaisi Italian kanssa järjestää jotain... Ranskakin vilahti jossain, en nyt löydä sitä.
http://www.spiegel.de/politik/deutschland/italien-und-deutschland-wollen-libysche-sicherheitskraefte-ausbilden-a-1074780.html
"Italien und Deutschland könnten demnach gemeinsame Trainingsmissionen starten, um bei der Stabilisierung des nordafrikanischen Landes zu helfen, sagte Merkel. Es bestehe ein "maximales Interesse" daran, die nordafrikanische Küste zu stabilisieren, um illegale Flüchtlingsbewegungen in die EU zu unterbinden. Beide Länder bemühten sich darum, die Bildung einer Einheitsregierung in Libyen zu ermöglichen, sagte Merkel. Sobald diese stehe, könne die Ausbildungsmission starten"
Ist Merkel schuld an der Flüchtlingskrise? Oxford-Ökonom: "Wer sonst?"
Aktualisiert am Freitag, 29.01.2016, 21:24
http://www.focus.de/politik/deutschland/fluechtlingskrise-im-news-ticker-bayerischer-drohbrief-an-merkel-veroeffentlicht_id_5248527.html
Merkel mainitsee kantavansa vastuuta, mutta nyt sitä syytetään tästä. Rahat taitaa olla tiukalla, kun on monia tapahtumia yhtä aikaa.
Eihän sieltä Venäjän kautta tullut kuin seitsemisen sataa pakolaista tai jotain sellaiseksi oletettua, se suuri joukko, eli toistakymmentä tuhatta tuli Ruotsin kautta ja se oli jo etukäteen tiedossa ja siihen valmistauduttiinkin Suomessa..
"viranomaisvalmistautuminen aloitettiin jo 2013 SPR:n johdolla. Kaksivuotisen hankkeen tavoitteena oli valmistautua jopa 100 tuhannen pakolaisen ”yllättävään” vastaanottotarpeeseen, kuten SPR:n tiedotteesta ilmenee."
http://iitimo.puheenvuoro.uusisuomi.fi/206431-ei-lainkaan-yllattaen-ja-pyytamatta
Heh, valtamediaa kun seurasi, niin sai sen käsityksen että nimenomaan kyseinen invaasio olisikin tullut itänaapurista, vaikka se todelliuudessa tulikin länsinaapurista,näin meitä manipuloidaan median avulla.
Idän trollien moskaa. Ei ihme, että Venäjä on vaikauksissa. Kun valehtelusta tehdään vakiopuhetta, niin reaalimaailma ilman muuta raunioituu. Se on salaisten palvelujen työn tulosta, huijaamalla ei oikea yhteiskunta toimi.
Mä vähän luulen että näitä hommia pyörittää nimenomaan lännen trollit ja trollitehtaat, näitä valehteluhommia, läntiset salaiset palvelut huijaa minkä jaksaa ja ehtii ja täällä hyvuskoiset hölm..tietämättömät sitten uskovat.
Tässä mitään selvää ota, että kuka puhuu totta ja kuka potaskaa - ja se varmasti on tarkoituskin. Minä ihmettelen sitä, että tämän pakolaisasian totuudesta ei koskaan puhuta - sodasta ja aseista. Sotia saa ja aseita myydä ihan rauhassa, ilman mielipidettä edes - ja tuhota ihmisten kodit ja laittaa väki liikkeelle. Siellä on menossa kai Arabimaailman valloitus taas jonkun eduksi, ja , hysollaan hiljaa sen tuhoista - puhutaan vain humanitäärisestä avusta.
Löydättekö täältä edes parin sanan pureutumista syihin? Saa nähdä saadaanko koskaan ja ikinä näitä poliitikkoja vastuuseen siitä mitä ne tekevät... ai niin, oliha se siellä: pitää pitää sydän lämpimänä....
http://www.hs.fi/politiikka/a1454731019351
Miksi suremme EU:ta, miksi emme sure Suomea? Me teemme ihan itse tämän. Näin meillä:
”Olen huolissani VTT:n asenteesta”, sanoo Kari Raivio
Teknologian tutkimuskeskuksen VTT:n huippuryhmän tutkimusprofessori lupaili läpimurtoja esimerkiksi diabeteksen havaitsemiseksi. Hänen alaisensa epäilivät tiedevilppiä. VTT:n johto tiesi ongelmista mutta antoi kaiken jatkua. Lopulta tehtiin selvitys. Sitten se salattiin.
Sunnuntai 7.2.2016 2:00
Katja Kuokkanen HS
Toivottavasti EU:n hajoaminen toteutuu, sillä mikään muu ei enää Eurooppaa pelasta.
Euroopalla ei sinänsä olisi mitään hätää, muttaa EU on tehnyt omalla ideologiallaan sille melkoisesti ongelmia, se kun oneuroineen pelkkä poliittinen hanke toteuttaa liittovaltio, käytännössä maiden valloittaminen ilman sotaa talouspakotteiden avulla, ollut sitä jo alusta lähtien. Oikeastaan se on ollut Yhdysvaltojen vaatimuskin, eli USA halusi mestan minne myy rojunsa ja tienaa tuolloin sodan jälkeen, Sen varmistamiseksi käytettiin poliittista rahoitusta jota myös Marshall-avuksi kutsuttiin, se määritteli politiikkaa jota eurooppalaiset saivat harrastaa, ei toki niin paljoa kuin nykyään, mutta kuitenkin oli puuttumista maiden sisäisiin asioihin ja sisäpolitiikkaan. Tosin olihan tuolloinkin valvonta ja huolehdittiin oikeanlaisista äänestystuloksista, mm. Italiassa joka nyt taas on mennyt eliitin mielestä äänestämään väärin. Tuolloin aiemmin Yhdysvallat apulaisineen vaihtoi koko Italian hallituksen itselleen paremmin sopivampaan, samoin kävi tietysti Kreikassa aikanaan.
EU:n taas ajateltiin että sitä voi hallita kunhan pitää sen suuret maat/taloudet kurissa, kuten Saksan ja Ranskan, Italian jne. myös Nato oli/on talousliiton lisäksi Euroopan maiden kurissapidon väline, käytännössä olemme Yhdysvaltojen vasalleja ja huvittavinta kaikessa on, että EU ja euroopan eliitti on huolissaan kun kurissapitoo meinaa vähetä jaTrump hiukka ottaa etäisyyttä kurissapidettäviin ja tarjoaa hjeille tippaa itsenäisyyttä...Kaikenkattavan globalisaation tavoitteekseen ottanut EU eliitti vallan järkyttyi moisesta samalla tavalla kuin Yhdysvaltojen demokraattinen puolue joka sujuvasti pyörittää Eurooppaa ja eurooppalaisa kuin pässiä narussa.
Joku luulee, että EU kykenee auttamaan isoisia vastaan, se on vain kuvittelua, EU tottelee ja on pelkkä Yhdysvaltojen vasalli, ollut alusta alkaen ja jo Nato varmistaa sen viimeisen päälle.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15306592/kohta-tulee-se-italian-ekp-ja-eu-jubilee#comment-95120281
EU on keskittynyt toteuttamaan Yhdysvaltojen etuja jo vuosien ajan.
"Yhdysvalloille niin Nato kuin hiili- ja teräsyhteisö sekä yhteismarkkinat olivat välineitä länsieurooppalaisten kurissa pitämiseen." (2.)
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/234390-kaksi-tiukkaa-nato-vastausta-ex-suurlahettilaalle-se-aika-ohi#comment-759728
Kun Britania tekee päätöksen Eu:n suhteen, linjaa se Eu:n kohtaloa. Eu perustuu yhtenäisyyteen,joten Britania ei voi saada erillisiä poikkeussäädöksiä Eu:hun jäädäkseen.Määräikaisia siirtymä aikaiohin liittyviä poikkeuksia korkeintaan. Mikäli toisin toimittaisiin,olisi se muita jäsenmaita kohtaan väärin ja Eu:n perusolemuksen vastaista ja saattais aiheutta poikkeus vaatimusten tulvan ja samaisten oikeuksien perään kuuluttamista ja tuo veisi Eu:ta joka tapauksessa pois sen periaattellisesta tarkoitus perästä. Euroopan yhteneväisyydestä.vaikutukset olisi saman suuntaiset kuin Britanian suor aero Eu:sta,tosin ei yhtä välittömät.
Jeps, EU on jopa painostanut EU:hun kuulumatonta suvereenia Sveitsiä luopumana sitovista kansanäänestyksistään ja painiostanut muuttamaan niiden tulosta. EU ei tykkää demokratiasta.
Se mihinkään romahda.
Italialla on ongelmia EU:n ja EU-maiden kanssa. Ovat menneet kuulemma äänestelemään ihan väärin demokratiansa kanssa. Nykydemokratiassa ei ole kuulemma vaihtoehtoja, minkä Tathscher jo aikanaan tokaisi. Tosin britit juurikin pyrkivät toteuttamaan niitä vaihtoehtoja.
"Rytinä alkoi Euroopan pörsseissä – Syy: Italian populistit pitämässä vaalilupauksensa"
"Saksalaiskomissaari Günther Oettinger suututti italialaiset toukokuussa toteamalla, että ”markkinat opettavat nyt italialaisille, kuinka äänestää oikein”
https://www.uusisuomi.fi/raha/260159-rytina-alkoi-euroopan-porsseissa-syy-italian-populistit-pitamassa-vaalilupauksensa
Globalisaatio/EU tuhoavat demokratiaa vauhdilla.
Mutta kuinka moni äänestäjistä tajuaa ko.asian? EU on vain kulissidemokratia vailla oikeaa demokratiaa muutenkin, ollut sellainen alusta asti.
Suurin osa äänestäjistä, kuten myös tämän palstan kirjoittajista on näistä asioista aivan ulkona.
Vanha mutta ajankohtainen:
"valtionvelka on uusi demokratian jälkeinen hallitusmuoto. Sen nimissä voidaan toteuttaa kurjistamisohjelmia..."
https://www.uusisuomi.fi/comment/465535#comment-465535
Tuo oli aikahyvin kun ajattelee mitä Sipilän hallitus ja viime hallitukset ovat tehneet ja pyrkineet tekemään.
>>Sen nimissä voidaan toteuttaa kurjistamisohjelmia...>>
Sitähän ne EU:ssa sanoivat jo liittymisneuvotteluiden aikana, että EMU-paine auttaa tuhomaan sosiaaliturvaa ja panamaan palkkoja alas, sanat oliva hiukka erilaiset mutta tuo oli sisältö.
Se vain pitäsi selittää suomalaiselle,mutta valtamedia ei siihen suostu, sehän sopi Hesarin Erkon kanssa takavuosina että EU:sta ei puhuta kuin hyvää. Maikkarin ex toimari Karhuvaara kertoi asian kuitenkin TV:ssä ja jokunen lehti mm. iltalehti ehti uutisoida tuon mediamanipulaation. Karhuvaara katui osallistumista siihen todeten että homma haisi.
Auttamattoman vanhentunuttta tietoa.
Vähissä on EU-vihaajien eväät.
Ei romahtanut kuudessa viikossa. Ei romahda kuudessa tai kuudessakymmenessä vuodessakaan. Onneksi tahto yhteiseen Eurooppaan on suurempi kuin pelkureiden halu rakentaa muureja ja palata kehityksessä taaksepäin.
EU on historiallinen projekti, joka alkoi vuosikymmeniä sitten Hiili- ja teräsyhteisöstä. Paljon voi vielä muuttua ja aivan varmasti muuttuukin, mutta siitä hetkestä, kun ihmiset Euroopassa ymmärsivät, että yhteisyöllä voidaan ylläpitää rauhaa Euroopassa ja saavuttaa enemmän kuin eristäytymisellä, yhteisestä Euroopasta tuli ideologinen järjestelmä, joka ei enää katoa - se vain muuttuu.
Heinäkuun toinen päivä 1776 kolmetoista brittiläistä siirtokuntaa antoi itsenäisyysjulistuksen. Yhdysvallat syntyi virallisesti 4.7.1776. Nykyään osavaltioita on 50 ja sen lisäksi ilman osavaltiostatusta Puerto Rico ja Guam. Yhdysvallat on tietenkin maailman ainoa sotilaallinen suurvalta ja suurin talous. Se on kehittynyt ja rakentanut globaalia asemaansa 242 vuotta. Euroopan unionin perusta, Hiili- ja teräsyhteisö syntyi muistaakseni 1951. Sitä ennen Churchill oli puhunut Euroopan yhdysvalloista vuonna 1949. Eli Euroopan yhdistymisen historiallinen prosessi on vasta käynnistynyt, mutta tavalla tai toisella se tulee jatkumaan sukupolvia. Liittovaltio saattaa muodostua alkuvaiheessa euroalueen jäsenistä, mutta myöhemmin se liittänee itseensä "osavaltioita" sinnä missä USA teki. Liittovaltio on historiallisesti osoittautunut vakaaksi ja kestäväksi yhteiskuntajärjestelmäksi.
Monet pelkäävät kovasti identiteettinsä ja itsemääräämisoikeutensa puolesta, mutta tosiasiassa osavaltioilla on USA:ssa, Kanadassa ja Saksassa melko vapaat kädet lainsäädännön, verotuksen ja talouden suhteen. Myös kulttuuriset erot eri osavaltioiden välillä ovat säilyneet. Kanadassa esim. ranskankielinen Quebec poikkeaa englanninkielisestä Ontariosta siinä missä Belgian Flanderi ja Wallonia eroavat toisistaan tai Ahvenanmaa Savosta. Ajatus ylimääräisten rajojen ja muurien rakentamisesta ja eristäytymisestä on mielestäni pelkurimainen, ahdistava ja käytännön tasolla äärimmäisen typerä.
Eroa+EU:sta+kannattavien+määrä+oli+7+%+2017+tehdyn+tutkimuksen+mukaan.+
"Kolme+neljästä+suomalaisesta+kannattaa+talous-+ja+rahaliittoa+sekä+yhteistä+valuuttaa+euroa.+Melkein+joka+toinen+suomalainen+kannattaa+EU:n+yhteistä+ulkopolitiikkaa,+kaksi+kolmesta+eurooppalaisen+tason+puolustus-+ja+turvallisuuspolitiikkaa.+"
"Suomalaisista+84+prosenttia+sanoo+suhtautuvansa+EU:hun+myönteisesti+ja+14+prosenttia+kielteisesti.+Kaikista+EU-maista+75+prosenttia+suhtautuu+EU:hun+myönteisesti.+Vähiten+myönteisiä+löytyy+Kreikasta,+Tshekistä+ja+Britanniasta,+jossa+osuus+on+58-59+prosenttia."
Aamulehti+toteutti+tutkimuksen+suomalaisten+EU-kannoista+2017.+Pitäisikö+Suomen+EU-jäsenyydestä+järjestää+uusi+neuvoa-antava+kansanäänestys?+Vastaajista+60+%+sanoo+Ei+ja+15+%+kyllä.+Edelleen+tämän+kyselyn+perusteella+Suomen+pitäisi+pysyä+EU:ssa+ja+ulkona+Natosta+38+%+mielestä,+pysyä+EU:ssa+ja+liittyä+Natoon+30+%+mielestä+ja+erota+EU:sta+ja+liittyä+Natoon+7+%+mielestä.+15+%+on+sitä+mieltä,+että+Suomen+pitää+erota+EU:sta+ja+pysyä+Naton+ulkopuolella.+
9+%+kyselyyn+vastanneista+pitää+kansallismielisyyden+kasvua+selkeästi+myönteisenä+ilmiönä.+19+%+pitää+kansallismielisyyden+kasvua+enemmän+myönteisenä+kuin+kielteisenä+ilmiönä.+30+%+vastaajista+arveli,+että+kansallismielisyyden+lisääntyminen+on+enemmän+kielteinen+kuin+myönteinen+ilmiö+ja+22+%+piti+kansallismielisyyden+kasvua+selvästi+kielteisenä+ilmiönä.+
Suomen+neuvoa+antavassa+EU-kansanäänestyksessä+jäsenyyden+puolesta+äänestivät:+
Etelä-Savo:+54.48+%+puolesta
Uusimaa:+70,83+puolesta
Itä-Uusimaa:+63,46+puolesta
Varsinais-Suomi:+56,62+%+puolesta
Kanta-Häme:+56,89+%+puolesta
Päijät-Häme:+61,94+%+puolesta
Kymenlaakso:+66,23+%+puolesta
Etelä-Karjala:+63,62+%+polesta
Satakunta:+50,+48+%+puolesta
Pirkanmaa:+54,+77+%+puolesta
Ahvenanmaa:+51,95+%+puolesta
Pohjanmaa:+50,76+%+puolesta
Vastaan+äänestivät:+
Lappi:+52,58+%+vastaan
Pohjois-Pohjanmaa:+53,98+%+vastaan
Etelä-Pohjanmaa:+61,06+%+vastaan
Keski-Suomi:+57,25+%+vastaan
Kainuu:+64,+45+%+vastaan
Pohjois-Karjala:+52,01+%+vastaan
Pohjois-Savo:+51,79+%+vastaan
Tulikohan+siinä+kaikki?+Sillä+ei+ole+merkitystä,+sillä+tuon+perusteella+Suomi+jakautuu+melko+tarkasti+keskeltä+pohjoiseen+Ei-vyöhykeeseen+ja+eteläiseen+Kyllä-vyöhykkeeseen.+Luulen,+että+nämä+yleiset+kannat+ovat+melko+vaikaita.+
Ratkaisu:+Jaetaan+Suomi+kahtia.+Pohjois-Suomi+voi+pysyä+itsenäisenä+ja+eristäytyä,+kun+taas+Etelä-Suomi+jatkaa+EU:ssa.+Kaikki+ovat+tyytyväisiä.+Ne,+jotka+kokevat+vääryyttä,+voivat+muuttaa+rajan+toiselle+puolelle.+Meillä+on+oivallinen+esimerkki+tällaisesta:+Etelä-+ja+Pohjois-Korea.+Jälkimmäinen+valitsi+eristäytymisen+tien+ja+edellinen+kansainvälisen+yhteistyön.+Toki+niiden+rajalinja+piirtyi+sodassa,+mutta+sillä+ei+ole+suurta+merkitystä.+Eristäytyminen+ei+kannattanut,+yhteistyö+kannatti:+Etelä-Korea+on+yksi+maailman+rikkaimmista+ja+kehittyneimmistä+valtioista.
No joo, Pohjois-Suomessa olis jonkin verran halua erota Suomestakin, mutta myös etelässä on paljon väkeä joka ei pidä EU:sta ja lähitulevaisuudessa sen väen määrä kasvaa olojen huonontuessa banaanivaltiotasolle eu:n ansiosta ja ohjaamana.
Quebec meinasi erota Kanadasta, se oli pariinkijn otteeseen aivan hilkulla ja likaisia kampanjouita käytiin Quebecin maassa kiinni pitämiseksi jos toki Quebecille annettiin isosti erioikeuksia ja vapauksia. Aihesta löytyy jopa tälät palstalta juttua linkkeineen uutisiin.
Sen jälkeen onkin säädetty laki että maasta ei voi erota ja sama koskee myös Yhdysvaltojen Texasia joak on välillä halunnut itsenäistyä, sinne ajaisivat panssarit kaduille jos sellaista siellä yritettäisiin.
Niinhän tehtiin hiljattain Espanjassa. Erota ei anneta. Mutta eihän se toki tyranniaa ole.
Niin. Katalonia olisi eronnut Espanjasta, mutta halusi silti pysyä EU:ssa. Outoa, eikö totta? Sama tilanne Skotlannissa. Skotlantilaisista hieman alle puolet haluaisi erota Britanniasta ja hieman yli puolet kannatti brexit-äänestyksessä pysymistä EU:ssa. Jos Skotlanti itsenäistyisi Isosta-Britanniasta, se hakisi EU-jäsenyyttä ja jos brexitin seuraukset ovat niin huonot kuin yleensä ennakoidaan, Skotlanti voi erota 1703 solmitusta Yhdistyneiden kuningaskuntien unionista jo hyvin pian ja hakeutua EU:hun.
Juuri Pohjois-Korean tyyppistä valtiotahan nämä EU-vihaajat ajavat takaa.
Rajat ovat kiinni joka suuntaan, eikä vihervasemmisto mussuta joka asiasta,
Mitään ulkomaista kultuuri- tai muuta vaikutusta ei ole.
Kaupankäynti ei tuota ongelmia, koska sitä ei ole.
Sillä lailla!
Älä vääristele sillä, mitä tarkoitetaan termillä "rajat kiinni".
Sillä tarkpitetaan laittoman maahanmuuton pysäyttämistä.
Sehän juuri on P-Koreassa onnistunut. Myös ulosmuutto on torjuttu.
Sitähän EU-vihaajat ajavat. Yhteistyön lopettamista.
Mä kyllä pyörin ennen EU:ta kuten muutkin suomalaiset ympräi maailmaa, myös tuotteita myytiin ja asentajia pyöri myös ympäri maailmaa, yhteistyökin pelasi, vain maahanmuuttoa oli kohtuudella rajoitettu mm. hyvinvoinnin ja työväestön suojelemiseksi, se oli oikein perustuslaissakin, se suomalaisen työvoiman suojelu. Sitten tuli EU joka pilasi kaiken.
Eli aivan pelkkää propagandaväittämää tuollainen Pohjois -Korea huuhaa on, ei edes kovin älyllistä sellaista.
Siis P-Korea nykyään on Suomi ennen EU:a?
Oletkohan ihan terve?
En, mutta sinä et ilmeisesti osaa lukea. Suomi on jakautunut EU-vastaiseen Pohjois-Suomeen ja EU-myönteiseen Etelä-Suomeen melko tarkasti keskeltä. Esimerkki oli: Mitä, jos jaettasiin Suomi kahtia ja EU-myönteiset keskittyisivät etelään ja vastustajat pohjoiseen; kaikki voittaisivat. Etelä säilyisi EU:ssa ja pohjoinen eroaisi. Etelä pitäisi rajat auki ja yhteistyön muiden valtioiden kanssa aktivisena ja pohjoinen pistäisi rajat kiinni ja eristäytyisi EU:sta. Siinä se analogia on. Pohjois-Korea on eristäytynyt, köyhä diktatuuri ja Etelä-Korea on avoin, kehittynyt ja rikas valtio.
Mä väitän, että tällaisessa skenaariossa Pohjois-Suomen kotalo olisi verrattavissa Pohjois-Korean kohtaloon. Niin tai näin. Jos. jos olisi kun, lehmätkin lentäisi...
Suomalaiset, en minäkään, ymmärtänyt, että liittyminen EU:hun tarkoitti myös muuta kuin kaupallista yhteistyötä. Nyt olemme niin syvällä, että muualle on enää turha haikailla. EU:ssa ollaan ja pysytään. Silti meillä kai vielä on jotain omaakin päätettävää, joka pitäisi tehdä taiten, eikä parin vuosikymmenen jälkeen todeta, ettei voitu tietää.