Faktatietoja kirkkoon kuulumisen vähentymisestä:
http://www.talouselama.fi/uutiset/nama-3-grafiikkaa-paljastavat-miten-kirkon-jasenmaara-laskee-kuin-lehman-hanta-6246988
Kivat kuviot ev.lut. uskonnon tilanteesta
5
111
Vastaukset
- LukijanHuomioita
Ev.lut. kirkon tietoja vuodelta 2015,
joulukuun lopun tilasteesta verrattuna vuoden 2014 lopun tilanteeseen:
Jäsenosuus: 73,7% -> 72,9%, -0,8%
Kasteet: 72,2% -> 70,4%, -1,8%
Kirkolliset vihkimiset: 47,7% -> 46,6%, -1,1% - 3596437
Lutherin teesit olivat varmaan katolisen kirkon mielestä vihapuhetta, kun niillä hyökättiin anekauppaa vastaan.
Ovatko vastaanottokeskukset, SPR jne jotkat hyötyvät maahanmuuttobisneksestä, nykyajan anekauppiaita. Saako "aneen" ostamalla syntinsä anteeksi?
Mitkä olisivat nykyaikaan sopivat teesit, joilla saisi "anekaupan" kuriin?
Olisiko kirkon syytä miettiä, mikä vieraannuuttaa kansaa kirkosta?Ainakin lutherin nimi pitäisi poistaa raadollisen antisemitismin vuoksi.
http://scholarship.rollins.edu/mls/20/
Tapani Tuominen: "Arkkipiispa Mäkinen ilman muuta osasyyllinen."
Ennemminkin ne monet kiihkouskovat Suomessa, jotka tulkitsevat Raamattuaan omin tavoin. Kirkosta eroaminenhan tulisi perustua siihen, että ihminen ei enää usko Jumalaan eli kaikki jotka kuuluvat muihin protestanttisiin seurakuntiin tulisi olla tällöin myöskin ev.lut. -seurakunnan jäsen. Päivi Räsäsen puheet Homoillassa v. 2010 on suurin kirkon erotilastoihin kautta aikojen.
Arkkipiispa Mäkinen hyväksyy ihmisen sellaisena kuin se on. Eikö se ole jokin Jeesuksen opetus?!
Onkohan vuoden 1996 Homoillassa keskustelemassa ollut "Ristiretkeilijä" Jaakkila jo kuollut? Myönnettäköön "keskustelu" oli häneltä kyllä enemmänkin saarnaamista kuin keskustelua! Hävettää että hänen kaltaisiaankin ihan oikeasti elää vielä 2010-luvulla!?
Minulle tosin oli yllättävää, että kasteiden lukumäärä on yhä noinkin korkea Suomessa. Se on vaan käsittämätöntä! Mutta ilmeisesti vanhemmat kastavat lapsensa vain sen takia, ettei heidän tarvitsisi tehdä sitä paperityötä itse ilmoittaessaan lapsen nimen Maistraattiin vaan että pappi tekee sen heidän puolestaan melkolailla ilmaiseksi, jos vain toinen vanhempi esim. äiti kuuluu kirkkoon. :) Ihmiset on laiskoja ottamaan selvää tällöin esim. Nimiäisistä!- LukijanHuomioita
Tässä päivitystä: http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/kirkon-jattavien-maara-nousussa-10-000-ihmista-eronnut-tana-vuonna/5853390
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522206
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3481461Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.971453- 1771332
- 681101
- 35978
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59950Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31949Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta27872Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46859